رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

فروش نفت ایران به برخی از مشتریان سنتی عربستان

با بررسی لیست جدید مشتریان نفتی ایران در اروپا اعلام شد: ایران با فروش روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت به ۱۵ شرکت و پالایشگر اروپایی درحالی به رکورد جدیدی دست یافته که برای نخستین بار فروش نفت ایران به برخی از مشتریان سنتی عربستان در اروپا آغاز شده است. به گزارش گروه انرژی ویکی پی […]

با بررسی لیست جدید مشتریان نفتی ایران در اروپا اعلام شد:
ایران با فروش روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت به ۱۵ شرکت و پالایشگر اروپایی درحالی به رکورد جدیدی دست یافته که برای نخستین بار فروش نفت ایران به برخی از مشتریان سنتی عربستان در اروپا آغاز شده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر، با امضای قراردادهای فروش نفت به بیش از ۱۵ شرکت و پالایشگر بزرگ اروپایی، رکورد صادرات نفت خام ایران به کشورهای قاره سبز در دوران پسابرجام شکسته شد.

سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، با بیان اینکه هم اکنون حجم صادرات نفت خام ایران به کشورهای اروپایی به حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است، گفت: این یک رکورد جدید فروش نفت خام به کشورهایی اروپایی در دوران پسابرجام به شمار می‌رود.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون فروش نفت خام ایران به شرکت‌های اروپایی در قالب قراردادهای بلند مدت و تک محموله انجام می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌هایی از یونان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، اتریش، سوئیس، مجارستان، لهستان و روسیه اقدام به خرید نفت خام از ایران می‌کنند.

این مقام مسئول همچنین با اشاره  به توافق اوپکی‌ها به منظور افزایش ۹۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران برای سال ۲۰۱۷ میلادی، تاکید کرد: در صورتی‌که بخشی از این افزایش تولید بخواهد روانه بازار شود امکان جذب مشتری برای آن وجود دارد و محدودیتی برای فروش نفت خام نداریم.

لیست مشتریان نفتی ایران در قاره سبز

در شرایط فعلی شرکت ملی نفت ایران با ۶ شرکت بزرگ اروپایی شامل توتال فرانسه، ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، لوک اویل روسیه، سپسای اسپانیا و توپراش ترکیه قراردادهای بلندمدت فروش نفت امضا کرده به طوری‌که به طور متوسط بیش از ۶۰ درصد فروش نفت به پالایشگران اروپایی از طریق قراردادهای بلندمدت انجام می‌شود.

از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون به طور متوسط روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت توسط توتال فرانسه، ۶۰ هزار بشکه توسط هلنیک پترولیوم یونان، ۳۰ تا ۶۵ هزار بشکه توسط ساراس ایتالیا، حدود ۸۰ هزار بشکه توسط لوک اویل روسیه، ۶۰ هزار بشکه توسط سپسای اسپانیا و حدود ۱۵۰ هزار بشکه نفت توسط توپراش ترکیه خریداری شده که پیش بینی می‌شود این روند برای سال ۲۰۱۷ میلادی هم ادامه یابد.

در کنار قراردادهای بلندمدت و یا یکساله فروش نفت ایران به این ۶ شرکت بزرگ نفتی اروپایی، شرکت ملی نفت ایران با ۹ شرکت نفتی دیگر اروپایی قراردادهای تک محموله نفت خام و یا میعانات گازی امضا کرده است.

تاکنون ایران با شرکت‌های «او ام وی» اتریش، انی ایتالیا، لوتوس و «پی کی ان اورلن» لهستان، «او ام ال» مجارستان، شل و برتیش پترلیوم انگلیس، ویتول سوئیس و رپسول اسپانیا قرارداد تک محموله فروش نفت خام سبک، سنگین و میعانات گازی امضا کرده است.

نکته قابل توجه برای فروش نفت خام ایران به شرکت‌های اروپایی آن است که نفت فروخته شده صرفا در پالایشگاه‌های این کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد به طوری‌که برخی از محموله‌های نفت صادراتی ایران در پالایشگاه‌هایی در رومانی، آلمان، هلند، لیتوانی و … پالایش و مورد مصرف قرار گرفته است.

علاوه بر این تاکنون ایران مذاکراتی با شرکت‌هایی همچون روس نفت، زابرژنفت روسیه و چند شرکت دیگر بلوک شرق اروپا برای امضای قراردادهای تک محموله و یا یکساله فروش نفت خام و یا میعانات گازی انجام داده است.

از سوی دیگر از کشورهایی همچون بلاروس، اوکراین، بوسنی، بلغارستان، کرواسی، آلبانی، اسلوونی، صربستان، جمهوری چک و … هم به عنوان بازارهای جدید نفتی ایران در اروپا نام برده می شود و این احتمال دارد که برخی از محموله‌های فروخته شده نفت ایران به شرکت‌های معتبر در پالایشگاه‌های این کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.

لیست مهمترین مشتریان نفتی ایران در اروپا
 نام شرکت و یا پالایشگر نفتی  میزان فروش نفت خام
 توتال فرانسه  ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز
 هلنیک پترولیوم یونان  ۶۰ هزار بشکه در روز
 ساراس ایتالیا  ۳۰ تا ۶۵ هزار بشکه در روز
 لوک اویل روسیه  ۸۰ تا ۱۱۰ هزار بشکه در روز
 سپسای اسپانیا  ۳۵ تا ۶۰ هزار بشکه در روز
 توپراش ترکیه  ۱۵۰ هزار بشکه در روز
 انی ایتالیا  یک محموله یک میلیون بشکه ای
 او ام وی اتریش  یک محموله یک میلیون بشکه ای
 لوتوس لهستان دو  محموله یک میلیون بشکه ای
 پی کی ان اورلن لهستان  یک محموله یک میلیون بشکه ای
 او ام ال مجارستان  یک محموله یک میلیون بشکه ای
 شل انگلیس  دو  محموله یک میلیون بشکه ای
 برتیش پترولیوم انگلیس  یک محموله یک میلیون بشکه ای
 ویتول سوئیس  یک محموله یک میلیون بشکه ای
 رپسول اسپانیا  یک محموله یک میلیون بشکه ای

ورود نفت ایران به حیاط خلوت عربستان

برای نخستین بار در طول حدود یکساله گذشته تاکنون پای بشکه‌های نفت ایران به کشورهای بلوک شرق اروپا باز شد؛ بازاری که تا پیش از لغو تحریم‌های نفتی بین دو کشور عربستان سعودی و روسیه دست به دست می‌شد.

با این وجود، ایران موفق شده اخیرا با برخی از مشتریان سنتی شرکت آرامکوی عربستان سعودی و به عنوان نمونه «پی کی ان اورلن» لهستان قرارداد تک محموله فروش نفت امضا کند و حتی گفتگوهایی را به منظور امضای قراردادهای بلندمدت تر آغاز کرده است.

«پی کی ان اورلن» لهستان در کنار برخی از پالایشگران کشورهای حوزه بالکان از مشتریان سنتی نفت عربستان بوده و حتی برخی از تحلیلگران بازار از این کشورها به عنوان حیاط خلوت نفتی عربستان یاد می‌کنند که ایران در سال جاری میلادی موفق به جذب تعدادی از آنها شده است.

از سوی دیگر با توجه به توافق اخیر کشورهای عضو اوپک مبنی بر اعمال محدودیت تولید نفت از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ میلادی عملا برای ایران این بستر فراهم خواهد شد تا با استفاده از فرصت طلایی کاهش حدود ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت عربستان، ۳۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت روسیه و حدود ۲۰۰ هزار بشکه‌ای نفت عراق جا را برای افزایش روزانه حدود ۹۰ هزار بشکه نفت خود در بازار بازتر کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی