رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

صنعت سنگ
دبیرکل انجمن سنگ گفت:

صنعت سنگ کشور در شرایط بحران

دبیرکل انجمن صنعت سنگ گفت: در حال حاضر از ۶ هزار واحد فرآوری سنگ، نیمی از آنها تعطیل هستند و نیمی دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند. به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، دبیرکل انجمن سنگ، صبح امروز در نشست خبری انجمن سنگ ایران، در رابطه با وضعیت […]

دبیرکل انجمن صنعت سنگ گفت: در حال حاضر از ۶ هزار واحد فرآوری سنگ، نیمی از آنها تعطیل هستند و نیمی دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، دبیرکل انجمن سنگ، صبح امروز در نشست خبری انجمن سنگ ایران، در رابطه با وضعیت معادن کشور گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از معادن این بخش تعطیل شده است که این یعنی بیکاری تعداد زیادی از ساکنین مناطق دورافتاده و محروم کشور.

شریفی ادامه داد: اگر مسئولین شعار اقتصاد مقاومتی سر می دهند نباید این واحدها به دلیل عدم حمایت دولت و گران بودن تسهیلات بانکی در کشور به این وضع دچار شوند.

وی افزود: شورای سیاستگذاری صنعت سنگ کشور به ریاست معاون معدنی وزارتخانه و ۹ نفر از اعضای تشکل های بخش خصوصی تشکیل شد و سند چشم انداز صنعت سنگ کشور را بر اساس اهداف برنامه ششم تنظیم کرد اما امروز ما شاهد هستیم که وزارتخانه با تصمیم هایی که اتخاذ می کند مغایر این مصوبات رفتار می کند به طور مثال وضع عوارض برای صادرات سنگ بلوک و کوپ یکی از این گونه تصمیم ها است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۸۹ برای صادرات سنگ کوپ ۷۰ درصد عوارض تعیین شد. به همین خاطر صادرات سنگ از ۸۰۰ هزار تن به ۵۰۰ هزار تن رسید که البته بعد از این هزینه وزارتخانه متوجه اشتباه خود شد و تصمیم گرفت این عوارض را بردارد.

شریفی افزود: مطابق سند مصوب شده در سال ۹۹ میزان صادرات سنگ ما باید به ۹۰۰ میلیون دلار برسد و در بخش فرآوری نیز یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار باید صادرات داشته باشیم که این یعنی ظرفیت تولید سنگ به ۵۰ میلیون تن و سنگ های تزئینتی ۲۸ میلیون تن باشد این در حالی است که ما امروز ظرفیت تولید ۱۳ میلیون تن سنگ را داریم و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال به دلیل رکود اقتصادی و عدم حمایت وزارتخانه به ۱۱ میلیون تن برسد.

وی ادامه داد: برای تحول در بخش معدن لازم است حداقل یک میلیارد دلار از صندوق ذخیره ملی جهت به روز کردن فناوری تزریق شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی