رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

ایران دومین کشور دارای تکنولوژی نیروگاه بادی اینولاکس

بزرگ‌ترین نیروگاه بادی دنیا، نیروگاه بادی روسکو در تکزاس آمریکا است که توان نامی ۷۸۱٫۵ مگاوات دارد. به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از اخبار تاسیسات، در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار در اتحادیه اروپا رشد تولید برق از انرژی‌های نو بیش از رشد تولید برق از منابع فسیلی بود. از سال ۱۳۷۹ […]

بزرگ‌ترین نیروگاه بادی دنیا، نیروگاه بادی روسکو در تکزاس آمریکا است که توان نامی ۷۸۱٫۵ مگاوات دارد.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی پی جی به نقل از اخبار تاسیسات، در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار در اتحادیه اروپا رشد تولید برق از انرژی‌های نو بیش از رشد تولید برق از منابع فسیلی بود.

از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ شمسی، ظرفیت تولید برق بادی جهان از ۱۸۰۰۰ مگاوات به ۹۲۰۰۰ مگاوات افزایش یافته‌است.

از سال ۲۰۰۰ تاکنون این صنعت سالانه ۲۵٪ رشد کرده و هر سه سال دو برابر شده‌است و این در شرایطی است که رشد اقتصاد جهانی از یک تا دو درصد در سال بیشتر نیست.

“مسعود سه دهی” عضو انرژی باد ایران در نشست خبری درباره تکنولوژی جدید نیروگاه بادی اظهار داشت: این تکنولوژی متعلق به کشور آمریکاست و با توجه به تحریم ها لاسنس آن را از مطریق کشور نیوزیلند وارد ایران کردیم و در این رابطه قرار نیست که محصول وارد ایران شود بلکه فقط انتقال تکنولوژی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه بعد از امریکا، ایران دومین کشوری است که این نیروگاه نصب شده را داراست، افزود: مهندسین ایرانی درگیر تکنولوژی اینولاکس می شوند لذا ما ترتیبی دادیم که ایران از قافله جهان عقب نماند.

سه دهی با اشاره به معایب توربین های بادی نصب شده در ایران توضیح داد: توربین های بادی متداول معضلات خاصی دارد که باعث شده هیچگاه به این نوع تولید انرژی به عنوان منبع توجه نشود و کشورها زیر فشار زیست محیطی و با حمایت و سوبسید از آْنها استفاده می کنند تا جایی که با حذف حمایت ها این تکنولوژی ها تا مرز ورشکستگی رفتند.

وی ادامه داد: اگر فشار زیست محیطی نبود سرمایه گذاران بدنبال ساخت نیروگاه ذغال سنگی می رفتند زیرا توجیه اقتصادی دارد.

این عضو انجمن انرژی بادی ایران لزوم نصب نیروگاه های بادی مرسوم در ارتفاع و مناطق خاص، نیاز به تجهیزات بزرگ و سنگین و الزام وزش باد را از جمله دلایلی دانست که راندمان این نیروگاه های را پایین می آورند.

وی با اشاره به اینکه ایران دوران طلایی حمایت از تجدیدپذیرها را تجربه می کند، نرخ ۱۲ سنت برای خرید هر مگاوات برق تولیدی از تجدیدپذیرها قیمت خوبی است اما هنوز این نیروگاه ها برای سرمایه گذار جذالبیت ندارند.

سه دهی در ادامه با بیان اینکه بحث ما رقابت با توربین های بادی رسوم نیست، اظهار داشت: تفاوت نیروگاه های فسیلی با نیروگاه های بادی و خورشیدی این است که در فسیلی ها منبع انرژی متمرکز است اما در نیروگاه های تجدیدپذیر این گونه نیست.

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۰۸ آمریکا و اروپا طی تحقیقاتی دریافتند که توربین های بادی معمول امواجی را تولید می کنند که ساکنین اطراف را با بیماری عصبی دچار می کنند اما در تکنولوژی اینولاکس این نقیصه برطرف شده است.

این فعال صنعت برق گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته سرمایه گذاری در این صنعت طی سه سال باز می گردد و نرخ IRR ۵۰ درصد خواهد بود.

وی بیان داشت: در این تکنولوژی ما مجبوریم که BLOD و ژنراتور را بخریم اما در کل ۸۰ درصد سیستم در ایران ساخته می شود.

سه دهی هزینه ساخت این توربین ها را نیز در ایران بین ۷۵۰ تا ۱۳۰۰ دلار عنوان کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی