رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

زغال سنگ به کجا می رود
با توجه به حرکت صعودی قیمت زغال سنگ؛

زغال سنگ به کجا می رود

در ماه های اخیر افزایش نرخ زغال سنگ در بازارهای جهانی محرکی شد تا بازارهای کامودیتی از جمله فولاد، متانول و اوره، رشد قابل توجهی را تجربه کنند. از این رو اما در ادامه ی حرکت آغاز شده در هفته ها و ماه های گذشته، حرکت صعودی قیمت زغال سنگ می تواند نشانه گری برای […]

در ماه های اخیر افزایش نرخ زغال سنگ در بازارهای جهانی محرکی شد تا بازارهای کامودیتی از جمله فولاد، متانول و اوره، رشد قابل توجهی را تجربه کنند. از این رو اما در ادامه ی حرکت آغاز شده در هفته ها و ماه های گذشته، حرکت صعودی قیمت زغال سنگ می تواند نشانه گری برای دیگر بازار ها نیز باشد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی‌پی‌جی به نقل از دنیای معدن، از آنجایی که قیمت زغال سنگ در مقطع کنونی به محدوده حساسی رسیده است، در ادامه به مطالعه رفتار قیمت پرداخته ایم تا بتوان چشم اندازی از حرکت قیمت در بازه های زمانی مختلف داشت.

بازه زمانی بلند مدت:

در یک نگاه کلی مشاهده می کنیم که قیمت زغال سنگ بعد از اوج گرفتن و رسیدن به سقف تاریخی اش در ماه جولای ۲۰۰۸، در قالب سه موج و در مدت زمان ۸ سال، به محدوده ۵۳ دلار رسیده است. اما رفتار قیمتی-زمانی امواج چگونه بوده است؟

موج اول کاهش (موجA)

قیمت زغال سنگ در ماه جولای ۲۰۰۸ سقف تاریخی خود را در قیمت ۱۹۲ دلار به ثبت رساند و بعد از آن با شروع بحران ۲۰۰۸ در مسیر نزول و کاهش قرار گرفت و در طی این مسیر کاهشی، ظرف مدت ۹ ماه، تا ماه مارچ ۲۰۰۹ به محدوده ۶۵ دلار رسید که خاتمه موج اول ریزشی بود.

موج دوم (موج B)

پس از آن از ماه مارچ سال ۲۰۰۹ و محدوده قیمتی ۶۵ دلار، با فروکش کردن التهاب بحران مالی، قیمت ها رو به بهبود گذاشت و تا ژانویه سال ۲۰۱۱ قیمت ۶۱ درصد از رزش خود را جبران کرد و به سطح ۱۴۰ دلار رسید که این محدوده قیمتی و تاریخی! پایان صعود دوساله قیمت زغال سنگ بود و بعد از آن قیمت برای تشکیل موج C و سوم کاهشی خود در مسیر نزول قرار گرفت.

موج سوم کاهش (موج C)

در ادامه حرکت اما از ماه ژانویه ۲۰۱۱ و محدوده قیمتی ۱۴۰ دلار، قیمت برای ساختن موج آخر و اصلاحی خود در مسیر کاهش قرار گرفت و ۸۷ دلار از ارزش خود را از دست داد و تا ماه ژانویه ۲۰۱۶ به قیمت ۵۳ دلار رسید اما از این پایین تر نرفت و از این محدوده یک موج صعودی را آغاز کرد و در مدت ۱۱ ماه، به قیمت ۱۰۷ دلار رسید. این صعود قیمت خبر از خاتمه موج C و کاهش قیمت ها دارد.

موج ۱ or A:

اگر موج C رادر محدوده ۵۳ دلار خاتمه یافته فرض کنیم، می توانیم صعود اخیر قیمت را در قالب موج ۱ or A در نظر بگیریم اما این موج تا کجا ادامه خواهد داشت و در چه سطحی متوقف خواهد شد؟ از آنجا که به ریزموج های قیمت دسترسی نداریم، برای پیدا کردن هدف این موج از تحلیل کلاسیک کمک می گیریم.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، رفتار قیمت را می توان در داخل یک کانال محصور کرد که قیمت هنوز خود را به سقف کانال نرسانده است. درسمت چپ نیز قیمت ظرف مدت دوسال موج AB را کامل کرده اما در سمت راست، ظرف مدت یک سال توانسته بیش از ۶۱ درصد از مسیر راطی کند یعنی در ۵۰ درصد زمان مسیر بیشتری را طی کرده است که احتمال رسیدن قیمت به ۱۳۰ دلار را بسیار محتمل می نماید. پس می توان هدف اول این موج صعودی را در محدوده ۱۳۰ دلار در نظر داشت هرچند با توجه به شتاب رشد قیمت اهداف بالاتر دور از ذهن نخواهد بود.

شایان ذکر است با توجه به اتمام امواج کاهشی قیمت و شروع موج صعودی، احتمال برگشت قیمت به کف های قبلی بسیار ضعیف است و هر کاهش قیمت بعد از این در قالب اصلاح امواج صعودی و موج ۲ or B خواهد بود.

اوره

موج اول ریزش (A)

قیمت اوره نیز مانند سایر کالاها در آگوست ۲۰۰۸ بالاتر قیمت خود را در ۷۵۰ دلار به ثبت رساند. اما بعد از آن و با شروع بحران اقتصادی، در سرا شیبی ریزش قرار گرفت و ظرف مدت ۵ ماه در دسامبر همان سال تا سطح ۲۲۰ دلار افت کرد.

موج دوم (B):

اما پس از حرکت اخیر و بعد از گذشت ۵ ماه تا ماه می ۲۰۱۰ قیمت در همین محدوده نوسان کرد و بعد از ماه می، یک موج صعودی را شروع کرد و تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ ظرف مدت ۱۵ ماه خود را به سطح ۵۰۰ دلار رساند و این صعود را می توان موج دوم از سه موج نزولی قیمت دانست. از این محدوده قیمت به موج B خود پایان داد و برای کامل کردن موج C بار دیگر در مسیر کاهش قرار گرفت.

موج سوم ریزش(C):

از سپتامبر ۲۰۱۱ اما قیمت برای تشکیل موج C از محدوده ۵۰۰ دلار شروع به ریزش کرد و در مدت ۵ سال تا اگوست ۲۰۱۶ با ثبت تراز ۱۷۷ دلار به کمترین میزان خود را در ۸ سال اخیر رسید که این می تواند خاتمه ای برای کل موج ریزشی قیمت باشد. از این رو آینده روشنی را برای قیمت اوره می توان متصور بود. هرچند رفتار اخیر قیمت را می توان در درون یک کانال نزولی توضیح داد و قیمت برای صعود پایدار باید بر این کانال غلبه کند. اما رصد قیمت اوره در ماه های آتی، خالی از لطف نخواهد بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی