رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

رابطه ی صنعت و دانشگاه

رابطه ی صنعت و دانشگاه : امروزه صنعت در تمامی ابعاد اقتصادی و اجتماعی کشور ها تاثیر گذار است و با پیشرفت صنعت است که یک کشور در تمامی ابعاد می تواند رشد کند، می توان گفت امروزه پیشرفت صنعت هر کشوری بیانگر پیشرفت همه جانبه ی آن کشور است. کشورهای پیشرفته، صنعت قابل قبولی […]

رابطه ی صنعت و دانشگاه : امروزه صنعت در تمامی ابعاد اقتصادی و اجتماعی کشور ها تاثیر گذار است و با پیشرفت صنعت است که یک کشور در تمامی ابعاد می تواند رشد کند، می توان گفت امروزه پیشرفت صنعت هر کشوری بیانگر پیشرفت همه جانبه ی آن کشور است.

کشورهای پیشرفته، صنعت قابل قبولی نیز دارند، ولی سوال این است اصلی ترین عامل پیشرفت صنعتی این کشور ها چیست؟

در کشورهای صنعتی رابطه ی بین علم و صنعت یک رابطه ی اجتناب ناپذیر است و در این کشورها صنعت رابطه ی بسیار نزدیکی با دانشگاه دارد. در این کشورها  دانشگاه اصلی ترین عامل پیشرفت صنعت و ارتقاء دهنده ی تکنولوژی روز دنیاست و همین عامل است که باعث می شود دانشگاه نیز پیوند خود با صنعت را حفظ کرده و با پیشرفت صنعت رشد کند.

در کشور های صنعتی دانشگاه و صنعت دو بازوی پیشرفت اند، همدیگر را تقویت کرده و باعث رشد همدیگر می شوند. برای داشتن صنعتی پویا نیاز به داشتن پیوند قوی با دانشگاه است، این پیوند مسئله ای است که از گذشته های دور مورد توجه تمام کشور ها بوده است، در ایران نیز به پیوند این دو بسیار توجه شده است.

ولی این که در حال حاضر این ارتباط تا چه حد وجود دارد، سوالی است که برای پیدا کردن جواب آن به سراغ مدیران چندی از شرکت های تاسیساتی ایران رفتیم و نظر آنها را راجع به این رابطه جویا شدیم.

مهندس مهدی غفاری مدیرعامل شرکت پالمو

گفتگوی اختصاصی ویکی‌پی‌جی با مدیرعامل شرکت پالمو

دانشگاه های ما متاسفانه خدمت زیادی را در این سالها به صنعت انجام نداده اند و بیشتر به مباحث آموزشی تحقیق محور و دانش محور پرداخته اند و حتی می­توان گفت یکی از دلایل اصی عدم توانایی رقابت ما در بازار های جهانی، تولید محور نبودن تحقیقات دانشگاهی و فاصله­ی است که دانشگاه و صنعت با هم دارند. دانشگاه های ما فقط  به آموزش مشغول شده­اند، آموزشی که خروجی آن تاثیر اندکی بر صنعت گذاشته­است و  فارغ التحصیلاتی را به صنعت فرستاده­است که تنها تئوری ها را بلد اند. دانشگاههای ما متون مربوط به سالهای پیش را تدریس می­کنند و علوم روز را به زبان روز نمی دانند و دانشجویانی تربیت می کنند که در صورت ورود این فارغ التحصیلان به صنعت، دوباره به دانشگاهی صنعتی نیاز دارند که به همان مقدار که در دانشگاهها درس خوانده اند به همان مقدار در اینجا یاد بگیرند.

مهندس وحید فصحتی مدیر عامل شرکت پاک تهویه سبز انرژی های تجدید پذیر

مدیر عامل شرکت تاسیسات پاک تهویه سبز

در دانشگاه های ما رکود علمی شدیدی اتفاق افتاده است و در صورتی که با این رکود مقابله نکنیم در آینده با یک خلا اطلاعاتی بزرگ مواجه خواهیم شد. ضعف علمی باعث می شود در آینده اتفاقات بدی برای صنعت رخ دهد.

اگر بخواهیم مشکلاتی را در کشور حل کنیم. باید به  شکل دیگر عمل کنیم. باید صنعت ما علمی باشد. اتفاقی که در کشور های دیگر رخ می دهد را برایتان تشریح می کنم.

در کشور های توسعه یافته،  بین نهاد دانشگاه و صنعت یک موسسه تحقیقاتی وجود دارد . راس این موسسات تحقیقاتی یک سری اساتید و پرفسور های دانشگاه قرار دارند که اینها هر کدام بسته به رشته ی تحقیقاتی خودشان یک سری از صنایع را هدف می گیرند. این اساتید یک سری دانشجویان را با روشهای مختلف از کشور های دیگر مثل ایران جذب می کنند آنها از این دانشجویان دعوت به همکاری در آن شرکت می کنند. و دانشجویان ما به این موسسات تحقیقاتی می روند .

این همان فرایندی است که ما به آن فرار مغزها می گوییم. استاد و یا پرفسور مربوطه کارهای تحقیقاتی را شکسته و به دانش جویان مختلف می دهد و آنها این مباحث را ریز کرده و در آزمایشگاههایشان بر روی آنها تحقیق می کنند  و در ادامه تمام این تحقیقات به استادشان ارجاء داده می شود و این استاد یک پروپزال صنعتی را آماده کرده و در اختیار صنعتگران قرار می دهد و با شرکت های صنعتی وارد بحث شده و این پروپزال را به آنها می فروشد و همین پروپزال باعث پویایی صنعت می شود. این اساتید دوباره فید بک و خروجی تحقیقاتشان را می گیرند و باز بر روی آن تحقیقاتشان را از سر می گیرند. این اتفاق در کل کشور های خارجی موفق می افتد .

این اتفاق باعث می شود که صنعتگر با مشکلات و مسائل صنعتی خود درگیر باشد مثل افزایش تیراژ و تولید تکنوژی ای که با آن داده اند و دانشگاه و اساتید مشکلات تحقیقاتی را حل کنند و روی بالا بردن کیفیت و راندمان و تحقیقات پیرامون فعالیت کنند.در حقیقت قسمت تحقیق و توسعه را دانشگاهیان انجام می دهند. روالی که گفته شد هم باعث افزایش کیفیت و قدرت صنعت و هم دانشگاه خواهد شد.

در ایران صنعتگر مجبور است هم درس بخواند هم هزینه کند و هزینه های بالایی را برای کیفیت محصول خودش بکند و هزینه های زیادی در مورد ماشین آلات بکند و بررسی بازار بکند و .. مجبور است تمام کارها را خودش انجام دهد و مسلما نمی تواند همزمان چندین کار را همزمان انجام دهد.

دانشگاههای ما سرمایه اشان را صرف ساخت و ساز و افزایش وسعت دانشگاه کرده اند. بخش های دانشگاهی باید به مراکز تحقیق و توسعه تبدیل شوند و طرح هایشان را به صنعت ارائه دهند و از این طریق تولید سرمایه کرده و از فرار مغزها جلوگیری کنند.

مهندس پناهی، مدیرعامل شرکت اصفهان دما

شرکت‌های تولیدی تولید ملی را رها کرده‌اند!

دانشگاههای ما خط خودشان را دارند طی می­کنند. خط علمی محض و آموزش مسائل تئوریک. آنها سال هاست که همین مسیر را دارند طی می­کنند. کاری هم به صنعت ندارند، کار دارند ولی صنعت و دانشگاه ارتباطی که باید بینشان باشد را ندارند. به نظر من این ارتباط را باید دانشگاهیان به وجود بیاورند، دانشگاهیان می­توانند در بسیاری موارد به تولید کمک کنند.

دانشگاهها بایستی در این مورد پیش قدم شوند و به صنعت کمک فکری و علمی بکنند ، صنعت ما از قدیم پایه ریزی صنعت سنتی بوده است و بیشتر سرمایه داران و بنیانگذاران صنعت ما تحصیل کرده های دانشگاهی نبودند و چون نبودند ارتباط خیلی خوبی با دانشگاهیان ندارند ندارند و معتقدند دانشگاه توان حل مشکلات آنها را ندارد.

مهندس شیشه گر، مدیرعامل شرکت بناگستران آب و دما

مدیرعامل شرکت بناگستران آب و دما

ما باید سیستمی طراحی کنیم که در آن شرکت ها ترغیب شوند که کارآموز استخدام کنند، نه این که تحدید و تخریبشان کنیم و باعث شویم آنها دیگر رغبتی برای کمک به دانش آموختگان بی تجربه نداشته باشند.

تا قشر دانشگاهی ما وارد کار نشوند و صرفا درس محض بخوانند ما فقط تولید مدرک داریم و تولید توقع!

چون یک فوق لیسانس دیگر حاضر نیست برای یاد گرفتن تجربه تن به کار سخت بدهد.

تربیت نیروهای تاسیساتی قوی از میان دانش آموختگان دانشگاهی وظیفه ­ی ما است، کار آموز غیر از هزینه چیز دیگری برای ما ندارد ولی ما وظیفه امان است که فرزندان وطنمان را در مسیر درست تعلیم دهیم. خیلی تمایل نداریم کار آموز به دست و پایمان بپیچد ولی وظیفه امان است و حاضریم به وظیفه­ ی خودمان عمل کنیم.

مهندس بید آبادی، مدیر کارخانه ی اصفهان گروه صنعتی  پاکمن

ما می توانیم با بزگترین شرکت های بویلر سازی دنیا رقابت کنیم

صنعت تاسیسات علاوه بر علم به تجربه ی خیلی زیادی هم نیاز دارد و کسی که در دانشگاه هست تا آن تجربه را نداشته باشد نمی تواند کمک کند ما نیز  مواردی که در قسمت R&d بر روی آن کار کرده ایم و دستاوردهایی که به آنها رسیده ایم دسترنج تلاش کارشناسان خود شرکت است، کسانی که برای تربیت اشان خود شرکت تلاش کرده است.

علمی که در دانشگاه هست بیشتر مقاله ای است و ارتباط کمی با مباحث روز صنعت دارد دانشجویانی که چندین مقاله آی اس آی دارند ولی در صنعت کوچکترین کاری نمی توانند انجام دهند. خیلی خوب است که دانشگاهها ارتباطشان را با صنعت بیشتر کنند.

کاری از گروه پژوهشی پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی