رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

شیرین سازی آب دریای خزر و انتقال به تهران یا مرکز ایران

با احداث مرکز آب شیرین کن در حاشیه دریای خزر و انتقال ۱۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از طریق خطوط لوله به مرکز ایران بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز صنایع بزرگ واقع در مرکز از این طریق تامین خواهد شد و روند و اشتغال مولد و توسعه کشور رونق می گیرد اما […]

با احداث مرکز آب شیرین کن در حاشیه دریای خزر و انتقال ۱۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از طریق خطوط لوله به مرکز ایران بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز صنایع بزرگ واقع در مرکز از این طریق تامین خواهد شد و روند و اشتغال مولد و توسعه کشور رونق می گیرد اما با نمک بجای مانده از آب شیرین کن ها چه کنیم نمک را در مناطق کویری شمال شرق دریای خزر یا کویر لوت منتقل و کوه نمکی تولید کنیم.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی‌پی‌جی به نقل از اکوویژن، در هر هزار لیتر آب دریای خزر حدود یک کیلو نمک وجود دارد یعنی اگر ما یک میلیون تن آب دریا را شیرین کنیم باید فکر و برنامه ای  برای هزار تن نمک بجای مانده از آن داشته باشیم. با ۱۰ میلیون تن تصفیه آب دریا ۱۰ هزار تن نمک باقی می ماند.

با این میزان نمک چه کنیم ؟ امکان انتقال آن به دریا وجود ندارد باید آب نمک غلیظ ناشی از آب شیرین کن ها را از طرق خط لوله به نقطه ای منتقل نمائیم. کویر لوت اولین گزینه است باید امکان احداث کوه نمکی در کویر لوت بررسی شود در ایران گنبد ها و کوه های نمکی متعددی وجود دارد همچنین دریاچه های نمک در شرق و غرب کشور وجود دارد. هزینه احداث آب شیرین کن ها با ظرفیت ۱۰۰ میلیون متر مکعب در سال حدود ۵۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

قیمت هر متر مکعب آب تولیدی بین ۲ تا ۳ هزار تومان نخواهد شد. هزینه این طرح کمتر از هزینه سنگین احداث سد و تعمیر و نگهداری سدها است و اشتغال زایی گسترده ای نیز به دنبال دارد. باید اجازه برداشت از منابع آبهای زیر زمینی توسط صنایع محدود شود و آب مورد نیاز صنایع با استفاده از اینگونه روش ها تامین شود. هزینه تصفیه وانتقال هر متر مکعب آب شرب در تهران بیش از ۲ دلار است.

یک کوه نمکی صد هکتاری با ارتفاع ۱۰۰ یا ۲۰۰ متر  می تواند یک گزینه راهگشا باشد. بهر حال ابعاد مختلف این پیشنهاد می بایست با دقت مورد بررسی قرار گیرد و برای مشکل خشکسالی که اقتصاد و نشاط و توسعه کشور را تهدید می کند راهکاری ارائه نمود. بر اساس اطلاعات سایت رسمی codal.ir ارزش سرمایه های ثابت پتروشیمی مبین که دارای آب شیرین کن و نیروگاه حدود هزار مگاواتی است ذکر شده، قیمت دستگاه های آب شیرین کن چندان زیاد نیست و با برق شبکه سراسری نیز می توانند کار کنند.

مصرف ۸۵۰ میلیون مترمکعبی آب شرب در تهران

شیرین سازی آب دریای خزر و انتقال به تهران یا مرکز ایران

نقشه فوق یکی از طرح های انتقال آب در ایران بود که به علت هزینه سرسام آور آن تایید نشد.

 طراحی آجر نمکی برای شهرهای کویری خودکفا (اینجا کلیک کنید)

منطقه کوه نمک قم به عنوان اثر طبیعی ملی معرفی می شود(اینجا کلیک کنید)

کوه اژدها و غار نمکی گرمسار+عکس (اینجا کلیک کنید)

شیرین سازی آب دریای خزر و انتقال به تهران یا مرکز ایران

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی