رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

نفت

بیژن زنگنه امروز در حاشیه امضای تفاهمنامه توسعه دو میدان نفتی ایران با شرکت گازپروم نفت روسیه به توافق ایران و روسیه برای فروش ۱۰۰هزار بشکه نفت اشاره کرد.   به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت از توافق با روسیه برای فروش روزانه ۱۰۰هزار بشکه […]

بیژن زنگنه امروز در حاشیه امضای تفاهمنامه توسعه دو میدان نفتی ایران با شرکت گازپروم نفت روسیه به توافق ایران و روسیه برای فروش ۱۰۰هزار بشکه نفت اشاره کرد.

 

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت از توافق با روسیه برای فروش روزانه ۱۰۰هزار بشکه نفت خبر داد و گفت: پیش بینی می شود با توجه به توافق اوپک و غیر اوپک قیمت نفت در محدوده ۵۰ تا ۵۵ دلار محکم بایستد.

بیژن زنگنه امروز در حاشیه امضای تفاهمنامه توسعه دو میدان نفتی ایران با شرکت گازپروم نفت روسیه در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون مذاکراتی با شرکت های مختلف روسی همچون لوک اویل، تات نفت و زابرژ نفت و گازپروم نفت برای توسعه ۷ میدان نفتی انجام گرفته است.

وزیر نفت با اعلام اینکه شرکت های روسی باید در مدت زمان تعیین شده پیشنهاد فنی خود را با تکمیل مراحل مطالعاتی به منظور توسعه میادین نفتی به شرکت ملی نفت ایران ارائه کنند، تصریح کرد: پس از ارائه پیشنهاد فنی، شرکت ها باید پیشنهاد مالی ارائه کنند و در نهایت با انجام گفتگوها در خصوص چارچوب های قراردادی، توسعه میادین نفت و گاز گفتگوها انجام خواهد شد.

این عضو کابینه دولت همچنین در خصوص مذاکرات با شرکت روسیه به منظور فروش نفت خام هم توضیح داد: تاکنون برای فروش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام با روسیه به توافق رسیده ایم و شخصاً از الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه درخواست کرده ام تا یکی دو روز آینده توافق نهایی برای فروش این میزان نفت به روسیه انجام شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در صورت توافق نصف مبلغ فروش نفت به روسیه از طریق دریافت خدمات فنی و مهندسی و مابقی به صورت نقد انجام می شود، تاکید کرد: باید در مدت یکی دو روز پیش رو با روس ها به توافق برسیم.

زنگنه با یادآوری اینکه همکاری ایران با شرکت های نفتی روسی و چینی یکی از سیاستهای راهبردی صنعت نفت در دوران پسابرجام است، گفت: ایران به دنبال متنوع سازی طرف های خود برای توسعه میادین بوده و شرکت ها باید برای توسعه میادین پس از ارائه پیشنهاد فنی، پیشنهاد مالی خود را ارائه کنند.

مناقصه محدود آزادگان برگزار می شود

وزیر نفت در ادامه در خصوص توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی هم اظهارداشت: تاکنون شرکت های متعدد اروپایی و آسیایی برای توسعه این میدان پیشنهاد داده اند و پیش بینی می شود به زودی مناقصه محدودی برای توسعه این میدان نفتی با حضور شرکت های خارجی برگزار شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تمامی شرکت های خارجی برای توسعه آزادگان باید دارای یک شریک ایرانی باشند، تبیین کرد: اگر شرکت خارجی در کنار شرکت ایرانی علاقه مند به همکاری با سایر شرکت های خارجی باشد، از نظر ایران ایجاد کنسرسیوم برای توسعه میادین نفت و گاز بلامانع است.

احتمال افزایش قیمت نفت به ۵۵ دلار

وی همچنین در خصوص تحولات پیش روی در بازار نفت پس از توافق هفته جاری بین کشورهای عضو و غیر عضو اوپک به منظور مدیریت ارزی و تولید نفت گفت: قیمت نفت در بازار قابل پیش بینی نیست اما نشانه هایی وجود دارد که به نظر می رسد قیمت ها در سطح ۵۰ تا ۵۵ دلار به ازای هر بشکه نفت محکم بایستد.

زنگنه با بیان اینکه تمام نشانه ها حاکی از قیمت های رو به بالا در بازار نفت است، یادآور شد: از سوی دیگر در حالی روند افزایشی قیمت نفت آغاز شده که هنوز یک بشکه نفت از بازار کم نشده و قرار است از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ میلادی کاهش تولید نفت کشورها آغاز شود.

این عضو کابینه دولت با اعلام اینکه شخصاً به آینده بازار نفت خوشبین هستم، خاطرنشان کرد: مهمتر از اعداد و ارقام، توافق کشورهای اوپک و غیر عضو اوپک برای سلامت بازار و ایجاد توازن بین عرضه و تقاضای نفت بوده که بازار هم این اقدام اوپک و غیر اوپکی ها را باور کرده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی