رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

تولید سنگ آهن
افزایش تولید معادن سنگ‌آهن سنگان؛

تولید ۱۵ میلیون تنی گندله سنگ آهن

معادن سنگ‌آهن سنگان از ديرباز شناخته شده بودند که در حال حاضر با اجرای طرح های توسعه در معدن سنگان، ظرفیت تولید کنسانتره به ۱۷.۵ میلیون تن و گندله سنگ آهن به ۱۵ میلیون تن افزایش می یابد. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از شبستان، معادن سنگ‌آهن سنگان از ديرباز شناخته […]

معادن سنگ‌آهن سنگان از ديرباز شناخته شده بودند که در حال حاضر با اجرای طرح های توسعه در معدن سنگان، ظرفیت تولید کنسانتره به ۱۷.۵ میلیون تن و گندله سنگ آهن به ۱۵ میلیون تن افزایش می یابد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از شبستان، معادن سنگ‌آهن سنگان از ديرباز شناخته شده بودند و آثار حفر گودال‌ها و غارهاي موجود در بخش‌هاي مختلف معدن حکايت از استخراج سنگ آهن در زمان‌هاي دور دارد. اولین سابقه مطالعات زمین شناسی در محدوده مورد مطالعه مربوط به زمین شناسان شرکت BRGM فرانسه به منظور تهیه نقشه زمین شناسی ۱:۲۵۰,۰۰۰ تایباد می باشد. پی جویی و اکتشاف معادن سنگ آهن سنگان در سال ۱۳۵۴ توسط شرکت پی وابسته به شرکت باریت ایران آغاز و گزارشاتی راجع به آن نگاشته شد.

بنابراین گزارش، عملیات اکتشاف مقدماتی در کانسارهای غربی و تا حدی مرکزی در سا لهای ۱۳۶۲ الی ۱۳۶۹ توسط شرکت ملی فولاد ایران و در سال های ۱۳۶۹ لغایت۱۳۷۲ عملیات اکتشاف تفصیلی در کانسارهای غربی توسط کارشناسان شرکت ملی فولاد و شرکت مهندسی BHP (شرکت مشاور معدنی از کشور استرالیا) به اتمام رسید. مطالعات انجام شده در کانسارهای شرقی منحصر به تهیه یک نقشه زمین شناسی با مقیاس ۱:۲۰,۰۰۰ در سال های ۶۸ الی ۶۹ توسط کارشناسان شرکت ملی فولاد مطرح بوده است. اکتشاف تکمیلی آنومالی های شرقی در فعالیت های عملیاتی آینده این مجتمع برنامه ریزی شده است.

پس از آن طرح اکتشاف تکمیلی معادن سنگ آهن سنگان از سال ۱۳۸۳ توسط شرکت مهندسی معدنکاو در کانسارهای غربی A)  وC جنوبی(،کانسارهای مرکزی )کانسار باغک و دردوی) و کانسارهای شرقی آغاز شد. در حال حاضر با اجرای طرح های توسعه در معدن سنگان، ظرفیت تولید کنسانتره به ۱۷٫۵ میلیون تن و گندله سنگ آهن به ۱۵ میلیون تن افزایش می یابد.

این گزارش می افزاید: روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در این زمینه به نقل از  مهدی کرباسیان، – رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)  نوشته است: “مجتمع معدنی سنگان اکنون طرح هایی برای رسیدن به ظرفیت تولید ۱۷٫۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله سنگ آهن در حال اجرا دارد به طوری که تا پایان امسال،‌ نخستین کارخانه تولید گندله در سنگان با ظرفیت تولید ۵ میلیون تن‌ و در نیمه اول سال ۹۶ کارخانه دو طرح ۵ میلیون تنی گندله و ۲٫۵ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن وارد مدار تولید می شود.

فاز نخست خط انتقال گاز سنگان با پیشرفت ۸۳درصدی، مراحل انتهایی اجرا را طی می کند و قرار است تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد. احداث خط انتقال برق و پست ۴۰۰ کیلو ولتی این منطقه نیز با تامین مالی انجام شده از سوی شرکت زیرساخت شرق، سرعت می گیرد.”

یادآور می شود: مجموعه کانسار های سنگ آهن سنگان در فاصله حدود ۳۰۰ کیلومتری جنو ب شرقی مشهد، ۶۸ کیلومتری جنوب غربی تایباد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در استان خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.(شکل۱) محدوده در برگیرنده این مجموعه کانساری به شکل مستطیلی به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر می باشد که شامل کانسارهای غربی (پنج کانسار تپه قرمز،A ،B ، C شمالی و C جنوبی )کانسارهای مرکزی (دو کانسار باغک و دردوی) (شکل۲) و کانسار های شرقی (شش کانسار شماره I الیVI) می باشد.

حداكثر ارتفاع منطقه ۱۸۱۲ متر مي‌باشد. اين منطقه داراي آب و هواي کويري خشک و با متوسط بارندگي ساليانه ۱۵۰ تا ۲۵۰ ميلي‌متر در سال همراه با وزش بادهاي تقريباً دائمي است كه در ۶ ماهه‌ اول سال سرعت آن به بيش از ۵۰ کيلومتر در ساعت مي‌رسد. حداکثر درجه‌ حرارت ۳۵ درجه‌ سانتي‌گراد و حداقل آن ۱۱- درجه‌ سانتي‌گراد ثبت شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی