رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

تسهیلات به صنعت
به بهانه تسهیلات به واحدهای تولیدی؛

سکانس ۴۰۰۰ میلیاردی صنعت

سکانس ۴۰۰۰ میلیاردی صنعت: هرچند قرار بر این بود که تا پایان شهریور امسال ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط نیمه فعال در سراسر کشور پرداخت شود اما با نزدیک شدن به سه ماهه پایانی سال کماکان ۴۰۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات در نظر گرفته شده پرداخت نشده است. به […]

سکانس ۴۰۰۰ میلیاردی صنعت: هرچند قرار بر این بود که تا پایان شهریور امسال ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط نیمه فعال در سراسر کشور پرداخت شود اما با نزدیک شدن به سه ماهه پایانی سال کماکان ۴۰۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات در نظر گرفته شده پرداخت نشده است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از ایسنا، اردیبهشت سال جاری بود که پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در سراسر کشور کلید خورد تا به منظور سرعت بخشیدن برای خروج از رکود واحدهای تولیدی نیمه‌فعال پس از شناسایی آن‌ها با پرداخت اعتبار گامی مثبت برداشته شود، مسئله‌ای که طبق اعلام دولت به منظور افزایش تولید و افزایش سطح اشتغال در دستور کار قرار گرفت.

در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی، گزارش فعالیت واحدهای تولیدی کوچک و متوسط ارائه شد تا آخرین وضعیت فعال شدن این واحدها مورد بررسی قرار گیرد و بخش عمده‌ای از تسهیلات پیش‌بینی شده برای این بخش تا قبل از پایان سال پرداخت شود؛ رقمی معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان که به منظور پرداخت به ۷۵۰۰ واحد تولیدی نیمه فعال در نظر گرفته شد.

پیش بینی اولیه حاکی از این بود که پرداخت تسهیلات در مورد ۷۵۰۰ تا ۱۲ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط در دستور کار قرار گیرد تا بتوانند از تسهیلات مربوط به منظور تغییر و تحول استفاده کنند. پرداخت‌ها از اردیبهشت‌ سال جاری کلید خورد و در ادامه پیش بینی می‌شد که تا پایان شهریورماه تمامی پرداخت‌ها در دستور کار قرار گیرد.

طبق اظهارات قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امر تولید قرار بر این بود تا پایان مرداد و شهریورماه سال جاری تمام ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده برای واحدهای تولیدی کوچک و متوسط پرداخت شود اما روند پرداخت‌ها دچار وقفه شد و تاکنون تنها معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان به حدود ۱۷ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط پرداخت تسهیلات پرداخت شده و کماکان معادل ۴۰۰۰ میلیارد تومان از رقم پیش‌بینی شده باقی مانده است.

از بنگاه‌هایی که تا کنون تسهیلات دریافت کرده‌اند تا کنون ۵۵۰۰ میلیارد تومان به صورت مستقیم از سوی بانک‌ها و با بررسی خود آن‌ها پرداخت شده و ۶۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز از طریق معرفی کارگروه‌ها استانی در دستور کار قرار گرفته و پرداخت شده است.

البته مدیرکل اداره اعتبارات بانک مرکزی درباره گلایه برخی مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تاخیر بانک‌ها در گرفتن وثیقه و اعتبارسنجی عنوان کرده که باید بررسی‌های دقیقی از سوی بانک مرکزی به منظور اعتبارسنجی برای پرداخت تسهیلات به مشتریان انجام شود؛ از این رو مناسب است که مدیران این وزارت‌خانه مسئولیت اعتبارسنجی را به بانک‌ها واگذار کنند تا در این رابطه اقدام شود.

نکته حائز اهمیت در این خصوص، پرداخت تمامی ۱۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای کلیه واحدهای تولیدی کوچک و متوسط نیمه فعال است؛ مسئله‌ای که طبق گفته مسئولان امکان افزایش آن بیش از سقف ۱۶ هزار میلیارد تومان نیز وجود دارد و اگر لازم باشد در این رابطه تامین‌های مالی لازم صورت می‌گیرد.

با نزدیک شدن به سه ماهه پایانی سال، این انتظار می‌رود که سرعت بخشیدن به نحوه پرداخت‌ها در دستور کار قرار گیرد و حتی‌الامکان از نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به منظور پرداخت تسهیلات جلوگیری شود؛ موضوعی که طبق گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امر تولید با استناد به صحبت‌های رییس کل بانک مرکزی در صورت جذب منابع تا پایان سال انجام خواهد شد و ۴۰۰۰ میلیارد تومان باقی مانده نیز به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط پرداخت می‌شود.

خوش حسابی واحدهای تولیدی عامل انگیزشی برای بانک‌ها

مسئله دیگری که باید به آن اشاره کرد، خوش حسابی واحدهای تولیدی کوچک و متوسطی است که تسهیلات دریافت کرده‌اند، آن‌ها باید با پرداخت به موقع اقساط خود به روند مثبت ساز و کار انجام شده کمک کنند تا خللی در چند و چون کار پیش نیاید. در خرداد ماه سال جاری بود که قرار شد با دستور رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اختصاص ۱۰ درصد از تسهیلات جدید بانک‌ها به بنگاه‌های کوچک و متوسط حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌ها در اختیار این بنگاه‌ها قرار گیرد.

در جلسه‌ای که با حضور مدیران بانکی به منظور بررسی راه‌کارهای کمک نظام بانکی به تولید کشور برگزار شد، تخصیص بهینه‌ منابع بانکی در راستای حرکت تولید و رشد اقتصادی در دستور کار قرار گرفت و در برآوردی اعلام شد که اگر شبکه بانکی ۱۰ درصد تسهیلات خود را در اختیار این بخش قرار دهد، بنگاهای تولیدی احیا شده و می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی همچنین تعیین شد که بانک‌ها می‌توانند با بازپرداخت هر بخش از تسهیلات پرداختی به بنگاه‌های کوچک و متوسط نسبت به آزاد سازی وثایق مازاد اقدام کنند. در عین حال آن‌ها می‌توانند بنا بر بررسی‌های کارشناسی تضمین صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک را مورد پذیرش قرار دهند. اما نرخ سود مورد عمل در تسهیلات قابل پرداخت بر اساس این دستور العمل شورای پول و اعتبار است که در حال حاضر این سود معادل ۱۸ درصد است و بانک‌ها باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز کاری پس از تکمیل مدارک طرح‌های معرفی شده از کارگروه بررسی و تعیین تکلیف شود.

بنابراین در خصوص پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط تنها نحوه و زمان پرداخت مهم نیست بلکه این واحدها به عنوان بخش اعظمی از تصمیم در نظر گرفته شده باید با بازپرداخت‌های به موقع از ایجاد هرگونه مشکل برای بانک‌ها جلوگیری کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی