رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

سایه رکود بر صنعت ساختمان قم
کارشناسان صنعت ساختمانی اعلام کردند:

سایه رکود بر صنعت ساختمان قم

در جلسه بنیاد قم پژوهی که با موضوع ” آسیب شناسی نیروهای کاری ساختمان در قم؛ ضابطه یا ساختار مند” برگزار شد کارشناسان و مشاوران صنعت ساختمانی به ارزیابی وضعیت رکود ساختمان و بیکاری نیروهای ساختمانی و همچنین ضرورت احیای بافت های فرسوده در توسعه اشتغال پرداختند. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به […]

در جلسه بنیاد قم پژوهی که با موضوع ” آسیب شناسی نیروهای کاری ساختمان در قم؛ ضابطه یا ساختار مند” برگزار شد کارشناسان و مشاوران صنعت ساختمانی به ارزیابی وضعیت رکود ساختمان و بیکاری نیروهای ساختمانی و همچنین ضرورت احیای بافت های فرسوده در توسعه اشتغال پرداختند.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از ایسنا، احمد جندقی، کارشناس صنعت ساختمانی و مدیرعامل شرکت سازه کومه و خدمات اجرایی ساختمان در بنیاد قم پژوهی در خصوص رکود صنعت ساختمان و بیکاری نیروهای ساختمانی در چند سال گذشته عنوان کرد: وقتی صنعت ساختمانی در قم با رکود مواجه شد بخش عظیمی از کارگران و نیروهای ساختمانی را بیکار کرد.

وی با بررسی وضعیت مسکن تصریح کرد: رکود مسکن در سه سال گذشته افراد بیکار شده در صنعت ساختمانی را با مشکلات درآمدی و معیشتی روبرو ساخته است این در حالی بود که از سال ۸۴ شاهد رونق بازار مسکن در بودیم و مقوله مسکن به عنوان نیاز اساسی مردم مطرح بود چرا که متولدین دهه های ۵۰ و ۶۰ به رنج سنی رسیده بودند که با نیاز مسکن مواجه بودند.

جندقی خاطرنشان کرد: با مطرح شدن نیاز مسکن در آن دوره، توجه بخش های دولتی و خصوصی به سمت رونق بازار مسکن جلب شد، به ویژه موضوع مسکن مهر برای تامین نیاز اقشار ضعیف مطرح شد و سرمایه ها در بخش خصوصی نیز به سمت تولید مسکن سرازیر شد. البته در آن دوره نیز با مشکلاتی نیز مواجه بودیم زیرا که قم به تازگی کلانشهر شده بود و از نظر بودجه در وضعیت خوبی به سر می برد تا جایی که شرکت ها و نیروهای ساختمانی به قم هجوم آوردند و ما با دغدغه غیر بومی‌ها و اتباع مواجه شدیم.

این کارشناس ساختمانی عنوان کرد: از طرفی شرکت‌های دولتی و خصوصی و حتی ارگان ها و نهادهای قم نیز در آن دوران به ساخت مسکن به شیوه درون سازمانی پرداختند و با این وجود هم بر نیروهای ساختمانی نظارتی وجود نداشت و نیروهای بومی با مشکلاتی مواجه شدند.

وی به پروسه رکود مسکن در قم، اشاره و بیان کرد: نیروهای غیر بومی و اتباع جای نیروهای بومی را در آن دوران گرفتند تا اینکه در سال ۸۷ رکود مسکن آغاز شد و در سال ۹۱ وضعیت مسکن اوج رکود را تجربه کرد و همچنان هم این وضعیت تداوم دارد و در سال ۹۴ نیز ۷ . ۱۶ درصد کاهش رشد ارزش افزوده در مسکن داشتیم که پایین ترین رقم به شمار می رود.

جندقی ادامه داد: با رکود صنعت ساختمانی، سرمایه‌گذاران نیز از سال ۹۰ از این چرخه خارج شدند و تبعات آن در سال ۹۱ نمودار شد. عرضه و تقاضای ساختمان بر هم خورد و پروژه ها متوقف شدند. نیروی های ساختمانی غیر بومی زیادی نیز همچنان در قم حضور داشتند که همه این عوامل یک فاز منفی در پی داشت و رقابت ها را با نوسان مواجه ساخت. کیفیت اجرای صنعت ساختمانی کاهش یافت و اخلاق حرفه ای کاری از میان رفت.

وی خاطرنشان کرد:  بیکاری در صنعت ساختمانی قم بر وضعیت اجتماعی خانواده ها نیز اثر گذاشت و کم شدن درآمد نیروهای بومی، خانواده ها را با چالش های جدی مواجه ساخت.

این کارشناس صنعت ساختمانی در مورد عمده مشکلات نیروهای ساختمانی در قم عنوان کرد: فقدان امنیت شغلی، نبود شغلی دائمی، نبود آماری دقیق از وضعیت بیکاری، مشکلات معیشتی کارگران بیکار و وجود شغل های کاذب چند روزه از جمله دغدغه های نیروهای کاری است. به نظر می رسد در سال آینده با توجه به سیاست گذاری های انجام شده و سیاست های خارجی و داخلی، یک نوسان مثبت کوچک در صنعت مسکن اتفاق می افتد اما رونق مسکن دیگر تکرار نمی شود البته نوسان مثبت همراه با افزایش قیمت خواهد بود.

جندقی اظهار کرد: به نظر می‌رسد برای رهایی از وضعیت رکود ساختمانی به یک مدیریت منسجم نیاز داریم تا نیروهای ساختمانی فعال گردد. ما در این باره پیشنهاد می کنیم فرصت ها و تهدیدات و نقاط قوت صنعت ساختمانی و قیمت های تمام شده به خوبی توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاران ارزیابی شود.

وی افزود: بسیاری از سرمایه گذاران با سرمایه‌های مردم، پروژه هایی را طراحی کرده اند که به دلیل گرانی و نبود خریدار بلااستفاده مانده است بر این اساس کاهش هزینه های ساختمانی و جذب سرمایه گذاران خارج از استانی و یا حتی خارجی با از میان بردن بروکراسی ها و حمایت های دولت می تواند صنعت ساختمانی را دوباره احیاء کند.

این کارشناس صنعت ساختمانی تصریح کرد: به نظر می رسد یکی دیگر از راهکارها ارتقای توان فنی نیروهای ساختمانی و در نظر گرفتن گرید برای این افراد است تا بتوان از نیروهای بومی در جهت اشتغال در صنعت ساختمانی به طور سازمان یافته ای حمایت کرد.

همچنین در این جلسه ناصر مهدی زاده از دیگر کارشناسان با سابقه در امور صنعت ساختمانی عنوان کرد: به جای توسعه ساخت و سازها در قم و ایجاد پردیسان می شد بافت های فرسوده را نوسازی کرد در این شرایط رکود نیز با حمایت مسئولان این امر امکان پذیر است چرا که احیای این بافت ها رونقی به ساخت و ساز و اشتغال نیروهای ساختمانی بومی می دهد. البته در جهت رونق بخشی به صنعت ساختمانی علاوه بر حمایت، به یک مدیریت منسجم نیز نیاز داریم تا از آشفتگی های قبلی و به ویژه ورود نیروهای غیر بومی در ساخت و سازهای قم جلوگیری شود و فرصت های شغلی برای نیروهای ساختمانی در این شهر مهیا شود.

وی بیان کرد: با یک دغدغه جدی مواجه هستیم. وجود پول نفت مدیریت غیر موثر در اشتغال و تولید ایجاد کرده است و با این وجود بخش خصوصی بهای چندانی ندارد.  در اتاق های فکری شهرداری ها و دست اندرکاران از افراد متخصص و مشاوره های بومی استفاده نمی کنند و عدم مدیریت، هویت شهری و زیبایی های شهری ما را گرفته است.

مهدی زاده تصریح کرد: ساخت پروژه هایی که هم خوانی با فرهنگ ما ندارد تاثیر منفی بر روح و روان ما گذاشته و ما را افرادی خسته و بهانه جو بار آورده است و موضوعات بوم شناسی و مردم شناسی و روان شناسی و اجتماعی شناسی و تاریخ و فرهنگ در پروژه ها در نظر گرفته نمی شود.

این کارشناس امور ساختمانی خاطرنشان کرد: باید مسئولان بپذیرند که با نگاه بتنی نمی‌توان به پروژه های عمرانی و ساختمانی جهت بخشید و بدون در نظر گرفتن روحیات و فرهنگ مردم نمی توان پروژه ای را رقم زد. آپارتمان نشینی و ساخت پروژه های خالی از اصالت و برگرفته از فرهنگ غیر خودی، با روحیه مردم قم هم خوانی ندارد.

وی گفت: متولیان مسکن و ساخت و ساز باید با استفاده از پیشرفت علمی در ساختمان سازی و با تجربیات معماری سنتی به نیازهای مردم در توسعه ساخت و ساز توجه کنند و معماری و شهرسازی را در جهت توسعه اشتغال و همچنین تحول در مدیریت شهری به طور تخصصی و کامل و جامع مورد توجه قرار دهند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی