رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی و معدنی در پاییز
وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرد:

آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی و معدنی

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تولید ۴۵ کالای منتخب را منتشر کرد؛ که بررسی وضعیت تولید در هفت ماه منتهی به مهر سال جاری بیانگر نمایان شدن اثرات مثبت برجام برتولید است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تولید ۴۵ کالای منتخب را منتشر کرد؛ که بررسی وضعیت تولید در هفت ماه منتهی به مهر سال جاری بیانگر نمایان شدن اثرات مثبت برجام برتولید است.
به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از بازارنیوز، سال‌های تحریم از یکسو امکان دسترسی به مواد اولیه موردنیاز واحدهای صنعتی را سخت کرد و از سوی دیگر موجب شد تا شرایط برای ورود تکنولوژی‌های روز به کشور غیرممکن شود، عواملی که افت تولید را به همراه داشت و موجب شد تا واحدهای صنعتی به تولید حداقلی بسنده کنند. چالشی که با لغو تحریم‌های بین‌المللی در حال کمرنگ شدن است و آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت در هفت ماه منتهی به مهر امسال نیز بر آن صحه می‌گذارد.
تزریق منابع مالی موردنیاز به این واحدها یکی دیگر از عواملی است که فعالان صنعتی بهبود روند تولید پس از برجام را به آن نسبت می‌دهند و معتقدند با گذشت زمان شاهد بهبود بیش از پیش روند تولید خواهیم بود. گزارش رسمی اعلام شده از وضعیت واحدهای تولیدی بیانگر آن است که از ۳۲ محصول منتخب صنعتی در مدت زمان مورد بررسی، در مجموع ۲۲ محصول رشد مثبت را تجربه کردند. اگرچه وضعیت واحدهای صنعتی در مدت‌زمان مورد‌بررسی با رشد همراه بوده است، اما محصولات معدنی همانند ماه‌های گذشته نتوانستند روند رو به رشد را تجربه کنند، به‌طوری که از میان ۱۳محصول مورد بررسی در این دوره، روند تولید تنها ۴ ‌محصول مثبت بوده است.
فعالان صنعتی افت تولید واحدهای معدنی را به رکود حاکم در بازار از یکسو و چالش‌های به‌وجود آمده در بازارهای صادراتی از سوی دیگر نسبت می‌دهند و معتقدند تا زمانی که راهکاری برای خروج از رکود در بازار در نظر گرفته نشود و دولت برای چالش‌های به‌وجود آمده در بازارهای صادراتی راهکاری در نظر نگیرد، تولید محصولات معدنی همچنان با افت همراه خواهد بود. اعمال محدودیت صادراتی از سوی عراق به‌عنوان یکی از کشورهای اصلی واردکننده محصولات معدنی و ناامنی در منطقه از جمله دلایلی است که موجب شد تا تولیدکنندگان محصولات معدنی در این بخش چالش بسیاری را تجربه کنند.
محصولات منتخب با رشد مثبت
براساس آمار اعلام شده در ۷ ماه منتهی به مهر امسال، «کمباین»، «دوده»، «الیاف و تاپس پلی استر»، «انواع سواری» و «ماشین لباسشویی» بیشترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند. آمار اعلام‌شده حکایت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسی تولید «کمباین» بیشترین رشد را در میان محصولات منتخب تجربه کرده، به‌طوری که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۲۰۵دستگاه «کمباین» در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۴۳ درصدی داشته است.
«دوده» تولید شده در این مدت نیز برابر با ۵۵ هزار و ۳۰۰ تن بوده که با این میزان تولید توانست رشد بیش از ۳۳ ‌درصدی را تجربه کند. پس از «دوده» در مدت زمان مورد بررسی «الیاف و تاپس پلی استر» بیشترین رشد تولید را تجربه کرد، به‌طوری که در مدت زمان مذکور تولید این محصول برابر با ۱۱۷ هزار و ۲۰۰ تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۲۷ درصدی داشته است. «انواع سواری» نیز در این مدت با تولید ۶۳۸ هزار و ۶۰۰ دستگاه رشدی ۲۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. انواع سواری تولید شده در مدت زمان مشابه سال قبل برابر با ۵۰۲ هزار و ۷۶ دستگاه بوده است.
«ماشین لباسشویی» پنجمین محصولی است که در مدت زمان مورد بررسی ۲۹۵ هزار و ۹۰۰ دستگاه تولید داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۵/ ۲۴ درصدی داشته است.
 محصولات منتخب با رشد منفی
از سوی دیگر، در مدت زمان مورد بررسی «دی.‌ام.‌تی»، «الیاف اکریلیک»، «نخ پلی‌استر»، «انواع تلویزیون‌تخت» و «الکتروموتور» بیشترین افت تولید را در میان ۳۲ محصول صنعتی نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند. در میان محصولاتی که بیشترین افت تولید را داشته‌اند، در مدت زمان مذکور می‌توان به «دی.‌ام.‌تی» اشاره کرد که افت تولید بالغ بر ۹۷ درصدی را تجربه کرده است. براساس آمار اعلام شده تولید این محصول در ۷ماه منتهی به مهر سال جاری برابر با ۴۰۰ تن بوده است.
با بررسی روند تولید این محصول در ماه‌های گذشته می‌توان گفت که تولید «دی.‌ام.‌تی» چند ماهی است که روند منفی داشته است. از سوی دیگر، براساس داده‌های اعلام‌شده تولید «الیاف اکریلیک» نیز برابر با ۶ هزار و ۹۰۰ تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت نزدیک به ۳۴ درصدی را تجربه کرده است. «نخ پلی‌استر» تولیدی در این مدت نیز برابر با ۱۲۰ هزار و ۶۰۰ تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت حدود ۲۶ درصدی را ثبت کرده است. «انواع تلویزیون تخت» چهارمین محصولی است که در این دوره افت تولید را تجربه کرده است، به‌طوری که براساس این آمار در مجموع ۵۸۲ هزار و ۹۰۰ دستگاه انواع تلویزیون تخت در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افتی بیش از ۱۳ درصد داشته است. «الکتروموتور» نیز در این دوره با‌تولید بیش از ۴ میلیون و ۹۵۷ هزار دستگاه، ۵/ ۷ درصد افت تولید داشته است.
 وضعیت تولید محصولات معدنی
از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده از میان ۱۳ محصول منتخب معدنی و صنایع‌معدنی در ۷ ماه منتهی به مهر سال‌جاری نیز در مجموع تنها چهار محصول رشدتولید را تجربه کردند و مابقی محصولات معدنی در این دوره با افت تولید مواجه بوده‌اند. براساس آمار مذکور، در مدت زمان مورد بررسی «کنسانتره زغال‌سنگ»، «ظروف شیشه‌ای»، «سنگ‌آهن» و «کاتد مس» رشد تولید را تجربه کرده‌اند.

در این‌‌خصوص می‌توان به تولید ۶۵۵ هزار و ۱۰۰ تنی «کنسانتره زغال‌سنگ» اشاره کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۱۴ درصد را تجربه کرده است. «ظروف شیشه‌ای» تولید شده در این مدت نیز برابر با ۲۶۲ هزار تن بوده که رشد بیش از ۳ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته است. در این مدت همچنین در حدود ۱۹ میلیون و ۶۵۶ هزار تن «سنگ‌آهن» در کشور تولید شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل با رشد بیش از ۲ درصد همراه بوده است.

در مقابل محصولات معدنی که در این مدت افت تولید را تجربه کرده‌اند می‌توان به «کاشی و سرامیک» با افت تولید بیش از ۲۵ درصد، «فولاد خام» با افت‌تولید حدود ۲۰ درصد و «چینی بهداشتی» با افت ۱۶ درصد اشاره کرد.

آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی و معدنی در پاییز+جدول
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی