رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت توسعه صادرات

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشه‌بندی مهم‌ترین راهکار ارتقای رقابت‌پذیری و توسعه صادرات محصولات غیرنفتی است. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی  به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدحسین فنایی با اشاره به نقش شرکت‌های کوچک و متوسط در رشد اقتصادی اظهار داشت: لزوم توجه به این بخش از اقتصاد با توجه به […]

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشه‌بندی مهم‌ترین راهکار ارتقای رقابت‌پذیری و توسعه صادرات محصولات غیرنفتی است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی  به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدحسین فنایی با اشاره به نقش شرکت‌های کوچک و متوسط در رشد اقتصادی اظهار داشت: لزوم توجه به این بخش از اقتصاد با توجه به سیاست‌های اقتصادی نقش تشکیل خوشه‌های صنعتی را پررنگ جلوه می‌کند.

وی با بیان اینکه تشکیل خوشه‌های مختلف صنعتی موجب مزیت‌هایی در حوزه تأمین مواد اولیه، قطعات و ماشین‌آلات همچنین افزایش بهره‌وری از منابع انسانی می‌شود، ادامه داد: از عمده‌ترین تأثیری که می‌توان در خوشه‌بندی به آن اشاره کرد کاهش قیمت تمام‌شده محصول تولیدی است.

عضو هیأت ‌نمایندگان اتاق بازرگانی یزد اضافه کرد: تأثیراتی که بهره‌مندی از خوشه‌بندی و تشکیل خوشه‌های صنعتی در اقتصاد و تولید و کاهش قیمت‌ها دارد بر کسی پوشیده نیست، چراکه می‌توان از خدمات یکیانی که واحدها به صورت پراکنده از آن استفاده می‌کنند به صورت واحد و یک پکیج بهره‌مند شد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از ضعف‌های صنایع در حال حاضر بی‌توجهی به بازاریابی است، خاطرنشان کرد: خدمات بازاریابی، تبلیغات همچنین هزینه‌های کارشناسی خارجی از جمله مواردی است که می‌توان در تشکیل خوشه‌ها و قرارگیری در این زمینه از آن نهایت استفاده را با کمترین قیمت برد.

فنایی اجرای الگوی خوشه‌های صنعتی را راهکار مهم ارتقای رقابت‌پذیری و توسعه صادرات دانست و بیان داشت: بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در تأمین مواد اولیه خود دچار مشکل هستند که به دلیل ظرفیت محدود تولید مجبور به خردی اندک هستند و گاه باید برای تأمین آن مراحل دشواری را طی کنند این در حالی است که می‌توانند با بهره‌گیری از خوشه‌های صنعتی دسترسی آسانی به مواد اولیه داشته باشند.

وی با اشاره به ایجاد فضایی مناسب برای مشارکت نهادهای دولتی و خصوصی گفت: از دیگر مزیت‌های تشکیل خوشه‌های صنعتی نوآوری و یادگیری جمعی است که دانش در چنین تجمعاتی به آسانی در دسترس است و این موضوع موجب کاهش قیمت تولید خواهد بود.

عضو هیأت ‌نمایندگان اتاق بازرگانی یزد بیان داشت: خوشبختانه نمونه‌های موفق خوشه‌بندی در سطح استان یزد وجود دارد که می‌توان این خوشه‌بندی را به سایر صنایع نیز تعمیم داد و از ویژگی‌های آن بهره برد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی