رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

برند ایرانی

برند ایرانی؛ کلید گشودن قفل بازارهای جهانی: زمانی از یک مدیر موفق بانکی جهان پرسیدند که اگر همه دارایی شما فقط ۱۰۰ دلار باشد، با این پول چکار می کنی؟ در پاسخ گفته بود که ۹۹ دلار را خرج تبلیغات و تنها یک دلار را سرمایه گذاری می کنم! به گزارش گروه صنعت و معدن […]

برند ایرانی؛ کلید گشودن قفل بازارهای جهانی: زمانی از یک مدیر موفق بانکی جهان پرسیدند که اگر همه دارایی شما فقط ۱۰۰ دلار باشد، با این پول چکار می کنی؟ در پاسخ گفته بود که ۹۹ دلار را خرج تبلیغات و تنها یک دلار را سرمایه گذاری می کنم!

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی  به نقل از ایرنا، اشاره این جمله درست متوجه فعالیتی برای برجسته کردن نام محصولات تولیدی است که می تواند بر ذهن و فکر مخاطب برای همیشه اثرگذار باشد و فروشی مداوم و همیشگی که ماندگاری و توان رقابت در بازارهای بزرگ را تضمین می کند، به همراه دارد.
«برندینگ» یا برندسازی از مباحث اقتصادی و مرتبط با بازار است که می توان گفت هنوز در کشور ما به خوبی نهادینه نشده اما در عوض، کشورهای توسعه یافته بخوبی توانسته اند از راه برندسازی محصولات خود، سودهای سرشار و فروش هنگفتی را رقم بزنند و بازارهای عمده جهان را به تسخیر خود در آورند.

در همین راستا و برای پوشش این خلاء از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه هایی برای ارائه آموزش های لازم، حساس سازی افکار تولیدکنندگان ایرانی و ارتقای توان رقابت محصولات وطنی با انواع خارجی چند سال است که تلاش هایی آغاز شده و با برگزاری کارگاه های آموزشی، سمینارها، برنامه های رادیو و تلویزیونی و سایر رسانه های گروهی تلاش می کنند که «برند یا نشان های ایرانی» ارتقاء و گسترش یابند.

امروز (دوشنبه ۱۵ آذر) در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران سمیناری با عنوان «اهمیت و فرایند ثبت ملی و بین المللی نشان تجاری» با حضور مدیران مجموعه های صنعتی و تولیدی، مسئولان دولتی مرتبط با حوزه های بازار و صنعت، بازرگانان و سایر افراد علاقه مند برگزار شد که در آن راهکارها و یافته های نوین حوزه برندینگ و بازاریابی عرضه شد.

کیفیت داریم؛ برند نداریم
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در حاشیه این سمینار به خبرنگار ایرنا، گفت: نداشتن برنامه در زمینه برندسازی از ضعف های بزرگ حوزه تولیدات داخلی و صادراتی محصولات صنعتی کشور است.

«افشار فتح اللهی» افزود: محصولات صنعتی تولید کشور از کیفیت بسیار خوبی بهره مند هستند اما متاسفانه در زمینه برندسازی با هدف حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی در صنایع مختلف شاهد اقدامات موثری نیستیم.

به گفته این مسئول، متولیان امور صنعت استان تهران در تلاش هستند تا برای گشودن بازارهای جدید بر روی تولیدات و محصولات و نیز ارتقای هرچه بیشتر کیفیت این محصولات، فرایند برندسازی و ثبت علائم تجاری را برای واحدهای این استان اجرا کنند.

فتح اللهی گفت: ما در بسیاری از محصولات مانند صنایع نساجی و پوشاک دارای کیفیتی بالا هستیم اما متاسفانه چون این محصولات به برندهای معتبر با تبلیغات فراگیر نشده اند، همچنان شاهد پیشتازی برندهای خارجی هستیم که ضرورت دارد این رویه را تغییر دهیم.

هنوز دیر نشده است
معاون امور صنایع سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان تهران در پاسخ به این سئوال که آیا برای برندسازی محصولات تولید داخل و بخصوص محصولات صنعتی حوزه استان تهران، دیر نشده است، اظهار کرد: اگر نمودار رشد تولیدات کشور را در نظر بگیریم، پی می بریم که برای این کار هنوز دیر نشده اما باید اذعان کرد که اکنون خلاء برند در تولیدات داخلی به شدت محسوس است.

فتح اللهی تاکید کرد که داشتن برند ثبت شده برای واحدهای تولیدی و صنعتی می تواند آنها را در برابر سوء استفاده های احتمالی، مقاوم تر کند و در واقع امکان بهره برداری ناصواب از نام محصولات را از سودجویان سلب می کند که این را می توان از مزیت های برند عنوان کرد.

برندینگ، هنر و سنگ بنای بازاریابی است
در ادامه برگزاری این سمینار، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و از اعضای انجمن علمی بازاریابی ایران نیز برخی نکات راهبردی را برای شرکت کنندگان بیان کرد.

محمود محمدیان اظهار کرد: در سمینارها نباید انتظار داشت که مسائل مربوط به برندسازی را آموزش داد بلکه مهمترین هدف باید حساس سازی ذهن و فکر صاحبان صنایع، تولیدی ها و تجار نسبت به مساله مهم برندینگ باشد.

وی افزود: امروز شاهد هستیم که خارجی ها موفق شده اند نبرد ذهنی مشتریان را از ایرانیان ببرند و اکنون که با رفع تهدید تحریم ها در آستانه برقراری تعامل با کشورهای دیگر هستیم، این موضوع به یکی از مهمترین چالش و نگرانی های ما تبدیل شده است.

محمدیان با تاکید بر اینکه نباید شان برندهای ایرانی را پایین آوریم، ادامه داد: برندسازی در کشور باید از مدیران ارشد و عالی و هیات های مدیره در سازمان و واحدهای تولیدی و صنعتی آغاز شود و اینگونه نباشد که این کار مهم و حساس را به سطوح پایین تر سازمانی بسپاریم زیرا این رویه نتیجه موفقی نخواهد داشت و کاری اشتباه می باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه برخی از برندهای موفق در بازارهای جهانی را یادآور شد و دلیل موفقیت این برندها را برای حاضران بازگو کرد.

بهر حال برگزاری چنین سمینار و کارگاه های آموزشی می تواند میزان اهمیت، پیش برندگی در امور و موفقیت را برای بخش های حاکمیتی، خصوصی و تولیدی و جامعه مصرف کننده ایرانی روشن کند؛ شاید در صورت جدیت بر ایجاد برندهای ایرانی دیگر شاهد آن نباشیم که مثلا زغفران مرغوب ایرانی را کشورهای دیگر به قیمت ارزان خریداری کنند و در بسته بندی و با برندهای خود آن را به چندین برابر قیمت بازفروش کنند، حکایتی که در سالهای اخیر شامل حال بسیاری از محصولات و منابع ایرانی شده است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی