رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

ایران برای ساخت و راه اندازی منطقه آزاد مغری در ارمنستان مشارکت می کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با «آشوت مانوکیان» وزیر زیر ساخت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان از مشارکت و تمایل ایران برای ساخت و راه اندازی منطقه آزاد «مغری» در این کشور خبر داد. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی  به نقل از ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با «آشوت مانوکیان» وزیر زیر ساخت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان از مشارکت و تمایل ایران برای ساخت و راه اندازی منطقه آزاد «مغری» در این کشور خبر داد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی  به نقل از ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا نعمت زاده در نشست با وزیر زیرساخت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت: با توجه به تجارب ایران در زمینه راه اندازی و ایجاد مناطق آزاد ،آمادگی کامل داریم تا این تجربیات را برای ایجاد زیر ساخت ها و سایر زمینه ها در اختیار کشور دوست و همسایه ارمنستان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه ایجاد این منطقه آزاد به بهبود و ارتقای مناسبات تجاری دو کشور کمک خواهد کرد، افزود: ایران و ارمنستان ظرفیت های بالقوه ای برای توسعه روابط اقتصادی و صنعتی دارند و باید سطح مبادلات دو کشور ارتقا یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به علاقه مندی بخش های خصوصی دو کشور برای تقویت روابط تجاری و اقتصادی اشاره کرد و گفت: باید با رفع موانع بانکی و بیمه ای پیش روی بخش خصوصی از توانمندی و تمایل این بخش برای گسترش سطح مناسبات تجاری بهره ببریم.

نعمت زاده از علاقه مندی سیستم بانکی و صندوق ضمانت صادرات ایران برای رفع موانع تجاری دو کشور خبر داد و گفت: برگزاری نشست های مشترک در قالب کمیسیون و سفر مقامات می تواند عامل موثری برای شناسایی مشکلات و موانع و برنامه ریزی برای ایجاد زمینه مناسب همکاری های تجاری ، صنعتی و معدنی باشد.

وی هم چنین به توانمندی شرکت های خدمات فنی و مهندسی ایرانی برای مشارکت در ساخت طرح های زیر بنایی صنعتی و تجاری ارمنستان اشاره کرد و افزود: در زمینه اکتشاف و بهره برداری معدنی به ویژه مس، سنگ آهن و طلا و ساخت طرح های تولیدی فولاد نیز توانایی فنی ومهندسی خود را در اختیار ارمنستان قرار خواهیم داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران تمایل دارد با اتحادیه اوراسیا توافق نامه تجارت ترجیحی امضا کند، گفت: با توجه به عضویت ارمنستان در این اتحادیه ، انتظار داریم تا از حمایت این کشور برای انعقاد این توافق نامه بهره ببریم.

نعمت زاده به جایگاه علمی کشورمان در عرصه بین المللی به ویژه در بخش های نانوتکنولوژی ، بایو تکنولوژی ، فناوری اطلاعات و مخابرات اشاره و تصریح کرد: با چند کشور خارجی برای انتقال تکنولوی و دانش تفاهم نامه امضا شده است و امیدوارم این تفاهم نامه با ارمنستان نیز امضا شود.

وزیر زیر ساخت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با بیان اینکه از حضور سرمایه گذاران ایرانی به ویژه در بخش معدن استقبال می کنیم، گفت: برای ساخت منطقه آزاد نیز از تجربیات ایران استفاده خواهیم کرد و گسترش این روابط می تواند زمینه عضویت ایران را در اتحادیه اوراسیا هموار تر کند.

آشوت مانوکیان با اشاره به روابط مستحکم سیاسی دو کشور بر مبنای حسن همجواری افزود: باید روابط اقتصادی و تجاری دو کشور نیز به تبعیت روابط دوستانه و مناسب سیاسی ارتقا یابد.

وی خواستار کمک ایران برای توسعه صنایع معدنی در ارمنستان شد و تصریح کرد: پوشش های بیمه ای از سوی ایران در این صنایع می تواند به توسعه این صنعت در ارمنستان کمک کند.

وزیر زیر ساخت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان از حمایت ویژه و کامل این کشور برای انعقاد توافق نامه تجارت ترجیحی و عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا خبر داد و کمک ایران برای راه اندازی منطقه آزاد مغری را گام اول در این بخش عنوان کرد و گفت: گرچه این عضویت و انعقاد این توافق نامه می تواند منجر به گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی شود اما روابط دو کشور بدون توجه به این موضوعات بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

وی رفع موانع گمرکی را یکی از مهم ترین راهکارها برای تقویت مبادلات تجاری دو طرف برشمرد و افزود: دولت ارمنستان برای رفع موانع و حل مشکلات پیش روی بخش خصوصی و سرمایه گذاران اهتمام ویژه دارد و نه تنها از مواضع ایران حمایت می کنیم بلکه خود را شریک منافع ایران می دانیم.

مانوکیان هم چنین از امضای تفاهم نامه در بخش نانو تکنولژی در سفر اخیر خود به ایران خبر داد و گفت: نمایشگاه فناوری اطلاعات در ژوئن ۲۰۱۷ در ارمنستان با حضور شرکت های معتبر بین المللی برگزار می شود و از شرکت های ایرانی نیز برای حضور فعال در این نمایشگاه استقبال می کنیم.

چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان نیز صبح امروز (دوشنبه) با حضور «حمید چیت چیان» وزیر نیرو و «آشوت مانوکیان» وزیر زیرساخت انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان آغاز به کار کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی