رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

مدیر عامل شرکت تاسیسات پاک تهویه سبز
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مدیر عامل شرکت تاسیسات پاک تهویه سبز؛

مصاحبه اختصاصی با مدیر عامل شرکت تاسیسات پاک تهویه سبز

 هفته اول آذر ماه امسال، اصفهان میزبان پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی بود، این نمایشگاه از روز دوشنبه اول آذر کار خود را در محل نمایشگاه بین المللی استان اصفهان، آغاز کرد و تا پنجم آذر ماه ادامه داشت. در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، […]

 هفته اول آذر ماه امسال، اصفهان میزبان پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی بود، این نمایشگاه از روز دوشنبه اول آذر کار خود را در محل نمایشگاه بین المللی استان اصفهان، آغاز کرد و تا پنجم آذر ماه ادامه داشت.

در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، بزرگان تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی گرد هم آمدند تا جدیدترین محصولات خود را به نمایش بگذارند. در این نمایشگاه ۱۳۶ شرکت که در زمینه های گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، بهینه سازی مصرف انرژی، ایمنی، عایق بندی و صنعت تجهیزات اولیه تاسیساتی و … فعالیت دارند، حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات (ویکی‌پی‌جی)، با توجه به تحولات اخیر و تأثیر آن بر آینده اقتصــاد و تولیـــدات  کشور، مصاحبه‌ای با مهندس وحید فصحتی، مدیر عامل شرکت پاک تهویه سبز (انرژی های تجدید پذیر) انجام داده‌ایم  و مسایل و مشکلات  صنعتگران و صاحب نظران صنعت تاسیسات آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم .

ضمن معرفی خودتان پیشینه ای از شرکت خود  ارایه دهید؟

وحید فصحتی هستم، مدیر عامل شرکت پاک تهویه سبز (انرژی های تجدید پذیر). شرکت ما یک شرکت دانش بنیان است که از ۸ سال پیش کار خود را در زمینه  بهینه سازی مصرف انرژی با تولید یک محصول منحصر به فرد شروع کرده است. تولید اصلی شرکت ما دستگاه تهویه مطبوع غیر مستقیم تبخیری است. این دستگاه در حین کار رطوبتی را وارد محیط نمی کند و دلیل انتخاب این سیستم هزینه ی کم و مصرف کم این دستگاه است.

کولر های آبی میزان مصرفشان ۱۰ برابر بیشتر از دستگاهی است که ما ساخته ایم و این سیستم ضمن این که حین کار رطوبتی وارد محیط نمی کند ۷۰ درصد برق کمتر (۱٫۶ آمپر)  نسبت به کولرهای آبی مصرف می کند وهمچنین ۶۰ درصد نیز آب مصرفی کمتری دارد.

سومین پارامتر منحصر به فرد این دستگاه به خاطر دبی هوای کمی است که دارد و این مسئله باعث می شود کانال هوای کوچکتری برای تهویه ی یک خانه مسکونی نسبت به کولر آبی نیاز باشد. این دستگاه دبی هوایش ۱۵۰۰ cfm است که کانال مناسب با این دبی هوا ۷۰ درصد کوچکتر از کانال هوای یک کولر آبی است.

این دستگاه میزان انرژی ای که مصرف می کند ۱۰ برابر کمتر از کولر آبی است. از طرفی به خاطر بحران آب و کمبود آب سیستمی را طراحی کرده ایم که از آب های خاکستری برای تهویه استفاده می کند. آب های خاکستری منظور آب های پساب مثل  پساب های تصفیه شده مثل پساب حاصل از دوش حمام است.

در ایران هر شخص حدود ۱۲۰ لیتر در روز برای استحمام خود آب مصرف می کند که این میزان آب بسیار قابل توجه است و این حجم آب بعد از استفاده به فاضلاب می رود. یکی از دوستان ما که فعال در یک شرکت دانش بیان است سیستمی را طراحی کرده که در زیر کف شویی حمام قرار می دهد و از این پساب ها استفاده می کند و آنها را به روش اسمزی تصفیه می کند.

ما هم می توانیم در سیستم تهویه خود از آب این پساب برای تهویه استفاده کنیم. در سیستم ما هیچ ارتباطی بین قسمت تبخیری ، آب و هوا وجود ندارد و این عامل باعث می شود دستگاه ما هم با آب معمولی و هم با آب پساب کار کند.

شما در صحبت هایتان به این که یک شرکت دانش بنیان هستید اشاره کردید. چه فرقی بین شما و دیگر شرکت ها هست؟

شرکت هایی که دانش بنیان می شوند دارای ثبت اختراع و یا یک طرح قدرتمند هستند و با استفاده از این طرح خودشان را در سامانه ی دانش بنیان ثبت نام می کنند. و این سامانه کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاهی تشکیل می دهد که زمینه ی فعالیتشان مناسب با حیطه ی فعالیت شرکت است.

این کارگروه مدل های آزمایشگاهی و آزمایشها و یا خروجی های کاری انجام شده را ارزیابی کرده و بررسی می کند که آیا روند کاری این شرکت تابع دانش بنیان هست یا نه. این کارگروه فعالیت این شرکت دانش بنیان را مدام تحت بررسی قرار می دهد.

اگر نمونه ای که شرکت های دانش بنیان تولید می کنند کسی نتواند از روی آن نمونه برداری کند و نمونه برداری از این محصول نیاز به تحقیق و مطالعه داشته باشد آن شرکت و محصول آن دانش بنیان به شمار می رود. محصولی هم  که ما تولید می کنیم دارای این ویژگی ها است در حالی که سایر شرکت ها این چنین نیستند.

چه مسیری برای رسیدن به این محصول طی کردید؟

ما ۸ سال است که کار خودمان را با هدف تولید سیستمی با هزینه بسیار پایین تر و راندمان بیشتر نسبت سایر سیستم ها شروع کردیم و در این راه پس از مطالعات بسیار، سال به سال محصول خودمان را ارتقاء داده ایم تا بتوانیم ضمن رسیدن به این هدف سهمی در ساختن ایرانی قدرتمند تر و با تکنولوژی ای برتر داشته باشیم.

اگر نگاهی به شرکت های ایرانی داشته باشیم متوجه خواهیم شد که در حال حاضر ما در محاصره ی شرکت های خارجی هستیم. تولید کننده های ما نیاز به ارائه محصولات خاصی دارند که بتوانند محصولاتشان را به صورت متفاوت تر در بازار ارائه دهند و اگر محصول متفاوتی نداشته باشیم رفته رفته گوشه گیر تر خواهیم شد. ما سعی کردیم با ارائه تکنولوژی های جدید تر و قابل رقابت با محصولات خارجی باشیم.

قسمت تحقیق و توسعه خودتان را بیشتر تشریح کنید؟

امروزه شرکت هایی که دارای مرکز تحقیق و توسعه  R&D نیستند، کیفیت محصول خوبی هم ندارند و با مرور زمان از گردونه رقابت خارج می شوند.

در کشور های دیگر مسئله واردات کنترل می شود و گمرک این کشور ها بسیار سخت گیر است و این مسئله باعث می شود شرکت ها با آسودگی بیشتری کار کنند.  ولی در ایران گمرک کشور بسیار متزلزل نشان داده است و بسیاری از شرکت ها به اصطلاح گمرک را دور می زنند.

تاثیر وارد کننده ها بر بازار ایران چه بوده است؟

واردات محصولات خارجی دو تاثیر متفاوت بر تولیدات شرکت ها ی داخلی دارد. اول این که این واردات باعث پیشرفت شرکت های داخلی می شود همان طور که در نمایشگاه تهران حضور این شرکت های خارجی و ارائه محصولات به روز تر و با تکنولوژی بالاتر توسط آنها باعث ترغیب شرکت های داخلی به تولید محصولاتی با کیفیت تر می شود و تولید کننده های داخلی را ترغیب می کند که خودشان را به تکنولوژی آنها نزدیک کنند.

ولی از سمت دیگر حضور شرکت های خارجی باعث برند گرایی مصرف کننده های داخلی می شود و پیمانکاران ما برای تایید محصولاتمان از ما استاندارد های اروپایی را درخواست می کنند. به طور مثال برای خرید محصولاتمان از ما استاندارد های یوروونت اروپایی را می خواهند ولی با توجه به شرایط کشور و با توجه به این مسئله که در حال حاضرم در تحریم به سر می بریم امکان اخذ این چنین استاندارد هایی مقدور نیست و شرکت های ایرانی توانایی اخذ این استاندارد ها را ندارند.

در مورد استاندارد های موجود در ایران لطفا بیشتر توضیح دهید؟

ما موسسات استاندارد کمی داریم که بتوانند لایسنس های قدرتمندی بدهند. اداره استاندارد نیز تا وجود نداشتن گزارش استاندارد توانایی ارائه خود استاندارد را ندارد چرا که دارای مرکز تحقیق و توسعه نیست و حتی توانایی ارائه استاندارد های جدید را ندارد. ما در ایران مرکز صحت سنجی کیفی محصولات نداریم که به صورت قوی بتواند کار کند.

معمولا نهاد های مرتبط از زیر بار تایید خیلی از محصولات در می روند، دانشگاهها و مراکز آزمایشگاهی نیز معمولا در صورت وجود دستور از مراجع بالاتر تاییدیه محصولی را می دهند.

در حقیقت موسسات و اتحادیه های ما رفرنسی برای ارائه ی لایسنس ندارند. مجموعه استاندارد هم اکثرا استانداردی ندارد و می گویید که خود ما استاندارد ها را تهیه کنیم و آنها بازبینی کنند و سپس استاندارد وارد سیستم شود.

چه پیشنهادی برای حل این مشکل پیشنهاد می کنید؟

ما باید آزمایشگاهی در خور سیستم های تهویه داشته باشیم که بتواند استاندارد های جهانی را داشته باشد.

چه ارتباطی بین صنعت و دانشگاه در ایران برقرار است؟

در دانشگاه های ما رکود علمی شدیدی اتفاق افتاده است و درصورتی که با این رکود مقابله نکنیم در آینده با یک خلا اطلاعاتی بزرگ مواجه خواهیم شد. ضعف علمی باعث می شود در آینده اتفاقات بدی برای صنعت رخ دهد.

اگر بخواهیم مشکلاتی را در کشور حل کنیم. باید به  شکل دیگر عمل کنیم. باید صنعت ما علمی باشد. اتفاقی که در کشور های دیگر رخ می دهد را برایتان تشریح می کنم.

در کشور های توسعه یافته،  بین نهاد دانشگاه و صنعت یک موسسه تحقیقاتی وجود دارد . راس این موسسات تحقیقاتی یک سری اساتید و پروفسور های دانشگاه قرار دارند که این ها هر کدام بسته به رشته ی تحقیقاتی خودشان یک سری از صنایع را هدف می گیرند. این اساتید یک سری دانشجویان را با روشهای مختلف از کشور های دیگر مثل ایران جذب می کنند آن ها از این دانشجویان دعوت به همکاری در آن شرکت می کنند. و دانشجویان ما به این موسسات تحقیقاتی می روند . این همان فرایندی است که ما به آن فرار مغزها می گوییم. استاد و یا پرفسور مربوطه کارهای تحقیقاتی را شکسته و به دانش جویان مختلف می دهد و آنها این مباحث را ریز کرده و در آزمایشگاههایشان بر روی آنها تحقیق می کنند  و در ادامه تمام این تحقیقات به استادشان ارجاء داده می شود و این استاد یک پروپزال صنعتی را آماده کرده و در اختیار صنعتگران قرار می دهد و با شرکت های صنعتی وارد بحث شده و این پروپزال را به آنها می فروشد و همین پروپزال باعث پویایی صنعت می شود. این اساتید دوباره فید بک و خروجی تحقیقاتشان را می گیرند و باز بر روی آن تحقیقاتشان را از سر می گیرند. این اتفاق در کل کشور های خارجی موفق می افتد .

این اتفاق باعث می شود که صنعتگر با مشکلات و مسائل صنعتی خود درگیر باشد مثل افزایش تیراژ و تولید تکنوژی ای که با آن داده اند و دانشگاه و اساتید مشکلات تحقیقاتی را حل کنند و روی بالا بردن کیفیت و راندمان و تحقیقات پیرامون فعالیت کنند.در حقیقت قسمت تحقیق و توسعه را دانشگاهیان انجام می دهند. روالی که گفته شد هم باعث افزایش کیفیت و قدرت صنعت و هم دانشگاه خواهد شد.

در ایران صنعتگر مجبور است هم درس بخواند هم هزینه کند و هزینه های بالایی را برای کیفیت محصول خودش بکند و هزینه های زیادی در مورد ماشین آلات بکند و بررسی بازار بکند و .. مجبور است تمام کارها را خودش انجام دهد و مسلما نمی تواند همزمان چندین کار را همزمان انجام دهد.

دانشگاههای ما سرمایه اشان را صرف ساخت و ساز و افزایش وسعت دانشگاه کرده اند. بخش های دانشگاهی باید به مراکز تحقیق و توسعه تبدیل شوند و طرح هایشان را به صنعت ارائه دهند و از این طریق تولید سرمایه کرده و از فرار مغزها جلوگیری کنند.

آیا شما به عنوان مدیر عامل حاضرید با همین وضع فعلی از آنها کمک بگیرید؟

حاضر هستم خودم هم چندین بار به دانشگاهها پیشنهاد داده ام. چند وقت پیش از من به عنوان کار آفرین تقدیر شد و همین درخواست را ما در آنجا از آنها کردم.

با این که در دانشگاه ها ضعف داریم تمایل دارم با آنها کار کنم. این عیب ما هست که به سراغ دانشگاهها نرفته ایم. بایستی یک موسسه تحقیقاتی سازماندهی شود که هم باعث قدرت گرفتن دانشگاه و هم صنعت شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی