رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

دنیای اقتصاد و تقابل نیروها در ‌2 بازار

«تقابل نیروها در ‌۲ بازار»، «درآمد بنزینی برای کلانشهرها»، «زخم کهنه دلار در بازارهای پایه»، «شارژ خارجی شهرک‌های صنعتی» و «بازی‌سازان نفت تا پایان ۲۰۱۶» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه دنیای اقتصاد در شماره یکشنبه ۱۴ آذر است. **تقابل نیروها در ‌۲ بازار به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، روز […]

«تقابل نیروها در ‌۲ بازار»، «درآمد بنزینی برای کلانشهرها»، «زخم کهنه دلار در بازارهای پایه»، «شارژ خارجی شهرک‌های صنعتی» و «بازی‌سازان نفت تا پایان ۲۰۱۶» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه دنیای اقتصاد در شماره یکشنبه ۱۴ آذر است.

**تقابل نیروها در ‌۲ بازار
به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، روز گذشته بازارهای داخلی در حالی معاملات هفتگی خود را آغاز کردند که ارز و سهام دو نیمه کاملا متفاوت در دادوستدهای خود شاهد بودند. در ابتدای معاملات شاخص بورس رشد کرد. در مقابل نرخ دلار در همان ابتدای کار بدون مداخله بازارساز دچار افت شد. اما با ادامه معاملات هر دو بازار روندی معکوس در پیش گرفتند، جهت شاخص سهام کاهشی شد و نرخ دلار مسیری افزایشی را طی کرد. رشد قیمت نفت در پایان هفته گذشته باعث شد نماگر بورس تهران معاملات را با رشد بیش از ۱۶۰ واحدی تحت تاثیر نمادهای وابسته به گروه‌های پالایشی و پتروشیمی آغاز کند. در ادامه اما، نگرانی‌های غیراقتصادی درخصوص آینده برجام منجر به تغییر روند بازار سهام شد تا در نهایت رشد شاخص کل بورس به ۴۰ واحد محدود شود.

در سمت دیگر، نرخ دلار با توجه به تعدیل انتظارات به‌واسطه رشد قیمت نفت و اظهارات هفته گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی کاهش حدود ۳۵ تومانی را تجربه کرد. با این حال، در میانه معاملات چرخش انتظارات به ‌واسطه برخی نگرانی‌های غیراقتصادی زمینه‌ ساز فعالیت سفته‌بازان شد. امری که موجب تقویت تقاضای سوداگری در بازار حواله‌ای ارز و افزایش ۸۵ تومانی دلار و رسیدن نرخ آن به سطح ۳۸۶۵ تومانی شد.

**درآمد بنزینی برای کلانشهرها
پیش‌نویس لایحه «مدیریت پایدار درآمد و هزینه شهرداری‌ها» بعد از دو سال چکش‌کاری در کمیته‌های کارشناسی هیات دولت، برای بررسی نهایی، روانه کمیسیون خاص امور تهران و کلان‌شهرها شد. آنچه دولت برای «تصفیه» بودجه شهرداری‌ها از درآمدهای مخرب–عوارض تراکم و تغییر کاربری – تدارک دیده، رفع ۷ نارسایی مالی در اداره کلان‌شهرها را دنبال می‌کند. این لایحه ۱۳ کانال درآمدی – شامل منابع جدید و تقویت منابع قبلی – در اختیار شهرداری‌ها می‌گذارد که مهم‌ترین آن «اخذ عوارض ۱۰ درصدی از فروش بنزین به نفع تامین مالی مترو کلان‌شهرها» است.

**زخم کهنه دلار در بازارهای پایه
شاید رفت و برگشت‌های قیمت ارز فرصتی را فراهم آورده باشد تا بتوان چارچوب کلی قیمت‌گذاری‌ها را مجددا مورد بررسی، تحلیل و حتی بازبینی قرار داد. واقعیت آن است که در روزهای فعلی که تلاش دولت بر افزایش رشد اقتصادی قرار گرفته و با توجه به جایگاه صنایع پایین‌دستی و زنجیره ارزش در افزایش رشد اقتصادی و بهبود نرخ اشتغال، نوسان قیمت مواد اولیه و بحرانی شدن این بازار شرایط جذابی را برای صنعت ایجاد نمی‌کند.

** شارژ خارجی شهرک‌های صنعتی
ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک در راستای شارژ خارجی پس از رایزنی‌های صورت گرفته با ترکیه و چین وارد فاز جدیدی شد؛ به‌طوری که در سفر هیات اقتصادی ایران به هند، این امکان به وجود آمد تا با توجه به روابط تجاری دو کشور پیشنهاد راه‌اندازی شهرک صنعتی جدید به هند نیز مطرح شود. براساس مذاکرات صورت گرفته با این کشور شهرک صنعتی مشترک در چابهار راه‌اندازی خواهد شد، که به گفته مسوولان ایرانی و هندی با راه‌اندازی این شهرک می‌توان گام مهمی در توسعه روابط تجاری و بازرگانی میان دو کشور برداشت.

**بازی‌سازان نفت تا پایان ۲۰۱۶
قیمت نفت در حالی با تکیه بر توافق اوپک از ۳۰ نوامبر (چهارشنبه گذشته) به این‌سو بالای ۵۱ دلار بر هر بشکه باقی مانده است که از نگاه کارشناسان حرکت یا ثبات آن در مسیر افزایشی تا پایان سال با موانعی روبه‌رو است. در واقع اگرچه توافق اوپک تا کنون توانسته بازار جهانی نفت را تحت تاثیر خود قرار دهد اما نمی‌توان از عوامل تاثیرگذار بر روند اجرای این توافق که قرار است عمری ۶ ماهه داشته باشد، چشم‌پوشی کرد.

نگاهی به مهم‌ترین اتفاقات پیش روی بازار نفت نشان می‌دهد که توافق تاریخی اوپک در یک ماه آینده با سه رویداد مهم جهانی مواجه است که نتیجه هر کدام از آنها می‌تواند اثرات مثبت و منفی برای این توافق به همراه داشته باشد. برگزاری همه‌پرسی در ایتالیا (که در صورت رای نیاوردن می‌تواند احتمال خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا را پررنگ کند) که امروز برگزار می‌شود، نشست پیش روی اعضای اوپک با تولیدکنندگان نفت غیر‌عضو اوپک در تاریخ ۱۰دسامبر و در نهایت برگزاری نشست فدرال رزرو در روز ۱۴ دسامبر از جمله اتفاقاتی هستند که به عقیده کارشناسان می‌توانند تاثیر توافق اوپک بر قیمت نفت را با چالش‌هایی همراه کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی