رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

تأمین ۱۰۰ درصدی سنگ‌آهن و گندله مورد نیاز فولاد مبارکه از داخل کشور‌

معاون شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در پی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به‌منظور حمایت از صنایع داخلی سنگ‌آهن و گندله مورد نیاز فولاد مبارکه از داخل کشور به صورت کامل از داخل کشور تامین می‌شود. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از روابط‌عمومی شرکت فولاد مبارکه، مهدی تولاییان اظهار داشت: به‌طور […]

معاون شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در پی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به‌منظور حمایت از صنایع داخلی سنگ‌آهن و گندله مورد نیاز فولاد مبارکه از داخل کشور به صورت کامل از داخل کشور تامین می‌شود.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از روابط‌عمومی شرکت فولاد مبارکه، مهدی تولاییان اظهار داشت: به‌طور کلی در بخش قطعات از ابتدای امسال تاکنون ۸۹ درصد مبلغ سفارشات خرید فولاد مبارکه به ارزش بیش از ۳۴ هزار میلیارد ریال از داخل کشور تأمین می‌شود که این میزان در مقایسه با سال قبل یک درصد رشد را نشان می‌دهند.

وی افزود: بخش عمده این مبلغ مربوط به تأمین مواد اولیه و انرژی مورد نیاز شرکت، مشتمل بر گروه سنگ‌آهن و گندله و سایر اقلام است که در مقایسه با سال‌های ۹۳ و ۹۴ رشد چشم‌گیری از نظر تأمین از داخل نسبت به خرید خارج داشته است.

معاون شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه گروه سنگ‌آهن شامل کنسانتره و گندله است، افزود: در حال حاضر مواد نامبرده از معادن گل گهر، بافق، زرند، سنگان و سیرجان تهیه می‌شود در حالی که پیش از این بخشی از این نیاز از کشورهای بحرین و هند تأمین و خریداری می‌شد.

وی در پاسخ به این سؤال که فولاد مبارکه در راستای تقویت، انتقال دانش فنی و بومی‌سازی صنعت فولاد کشور چه اقداماتی انجام داده است، تصریح کرد: پیرو دستور رهبر انقلاب مبنی بر پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین از آنجایی که فولاد مبارکه در دوران سخت تحریم‌ها تنها راه نجات خود را در بومی‌سازی تجهیزات و تأمین داخلی اقلام مصرفی می‌دید، بنابراین از همان آغاز سیاست کلان شرکت بر این اصل استوار شد تا کل نیازهای خود را در بخش اقلام مصرفی و تجهیزاتی از محل داخل کشور تأمین کند.

تولاییان ادامه داد: به‌منظور دستیابی به دانش فنی ساخت قطعات در اقدام اول از شرکت‌های فنی مهندسی برای حرکت در راه تهیه نقشه‌ها و مهندسی معکوس مدارک و قطعات دعوت به همکاری کردیم تا اینکه تعداد قابل توجهی از نقشه‌های ساخت اقلام مورد نظر  استخراج و در اختیار تیم‌ها و شرکت‌های سازنده قرار گرفت.

وی بیان کرد: اگرچه فولاد مبارکه برای کسب این موفقیت و در این راه سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داد، اما سرانجام بارها و بارها با اصلاح نقشه‌ها و فرآیند ساخت با همیاری مجموعه‌های مختلف به مرحله‌ای رسیدیم که بسیاری از قطعات مورد نظر یا با ساخت داخل یا با به کارگیری روش‌های مختلف جایگزین شدند.

معاون شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: دست‌یابی به دانش فنی و ساخت برخی از این تجهیزات در حالی اتفاق افتاد که بسیاری از این اقلام  انحصاراً در اختیار برخی از کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکا و ژاپن بود.

وی با تأکید بر اینکه نهضت بومی‌سازی صنعت فولاد بعد از امضای برجام نیز با سرعت بیشتری به حرکت خود ادامه داد، افزود: در این راستا پس از امضای برجام، شرکت‌های معتبر و قدرتمندی در زمینه ساخت تجهیزات و احداث خطوط تولید با ورود به کشور ایران و مشخصاً با فولاد مبارکه وارد مذاکره شدند تا خدمات و قطعات مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه را تأمین کنند و با برنامه ریزی‌های بسیار دقیق متقاضی ورود به بازار ایران شده اند.

تولاییان با بیان اینکه مدیریت فولاد مبارکه در اهداف کلان خود انتقال دانش فنی و نهادینه‌کردن دانش در کشور ایران را مدنظر قرار داده است، اضافه کرد: شرکت‌های خارجی که خواهان همکاری با فولاد مبارکه هستند، فقط به شرط انتقال دانش فنی ساخت قطعات در داخل کشور ایران و ارائه محصول با کیفیت و قیمت تمام شده کاملاً رقابتی می‌توانند با ما همکاری داشته باشند.

وی با تأکید بر فواید این همکاری‌ها تصریح کرد: به‌خاطر داشته باشیم گذاشتن چنین پیش شرط‌های مهمی با این سیاست انجام شد که از این رهگذر شرکت‌های داخلی در کنار شرکت‌های خارجی باشند و در نتیجه همکاری با آن‌ها توانمندتر می‌شود؛ در عین حال این امر سبب می‌شود فرصت‌های شغلی زیادی در کشور ایجاد شود و جوانان مستعد و تحصیل کرده ایرانی بتوانند در بخش‌های مختلف استعدادهای خود را شکوفا کنند.

معاون خرید فولاد مبارکه اضافه کرد: دستاورد چنین همکاری فراتر از این‌هاست، به نحوی که علاوه بر موارد ذکر شده به مرور زمان شرایطی ایجاد می‌شود که با نهادینه شدن دانش روز دنیا در کشور خودمان پس از احداث طرح‌ها به جایی می‌رسیم که برای تأمین قطعات و خدمات به مشکل خاصی برنخواهیم خورد.

وی ادامه داد: همچنین در این حالت دیگر شرکت‌های سازنده از حالت یک فروشنده مطلق خارج می‌شوند و ضمانت کرده‌اند تجهیزات مورد نیاز را با همان کیفیت ساخته شده در خارج از کشور ایران و با قیمتی رقابتی با همکاری شرکت‌های ایرانی ارائه کنند.

تولاییان تصریح کرد: مسلماً با این اقدام از تجربه تلخ تحریم‌ها بهترین استفاده را خواهیم برد و در این حالت شرکت‌هایی که در زمان تحریم‌ها ساخته‌های خود را با چندین برابر قیمت در بیرون از مرزهای ایران به کشور ما می‌فروختند، به سمت و سویی سوق داده خواهند شد که از این پس با سرمایه‌گذاری خود و با مشارکت شرکت‌های ایرانی، مواد و قطعات را در حضور جوانان فرهیخته ما بسازند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مزیت های اجرای این سیاست این است که با نهادینه شدن این رویکرد کشور ایران هم می‌تواند همانند کشورهای چین و کره، تکنولوژی‌های اروپایی را در نزد خود بومی‌سازی کند و چه بسا که بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنایع خاورمیانه و منطقه را ایران با مشارکت کشورهای اروپایی در داخل کشور بسازد و برای آنها صادر کند.

معاون خرید فولاد مبارکه تاکید کرد: در این حالت شرکت‌های داخلی هم روز به روز توانمندتر می‌شوند و چنانچه احیاناً شرایطی به مانند شرایط تحریم‌های پیش به‌وجود آید، دیگر به‌هیچ عنوان از این بابت نگرانی نخواهیم داشت و این گام بسیار بلندی برای ارتقای صنعت فولاد کشور است.

وی با بیان اینکه ارتقای دانش فنی ارمغان‌های بسیاری برای هر کشور دارد، گفت: فراموش نکنیم وقتی دانش ساخت یک تجهیز در داخل کشور نهادینه می‌شود، متعاقب آن می‌توان بسیاری از تجهیزات مشابه مورد نیاز سایر صنایع را نیز با استفاده از همان تکنولوژی در داخل کشور بومی‌سازی و به بازار عرضه کرد .

تولاییان از وجود فضای امن بسیار بالا در کشورمان به عنوان یک مزیت برای سرمایه‌گذاری یاد کرد و گفت: از آنجایی که بسیاری از کشورها آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستند، ما در ادامه راه خواهیم توانست مانند کشورهای چین و ترکیه تجهیزات ساخته شده در کشورمان را با کیفیت مشابه برندهای معروف دنیا به سایر کشورها صادر کنیم.

وی اظهار داشت: نتیجه همه این تلاش‌ها برای صنعت ما خودباوری است به نحوی که نیروی جوان و تحصیل کرده ما در حال باور این مهم است که با بالاترین امنیت و بالاترین سطح آموزش دانشگاهی که در کشور وجود دارد و با توجه به بهترین بازاری که در منطقه موجود است، خواهیم توانست در سطوح بسیار بالایی نسبت به شکست انحصار ساخت کارخانجات و تجهیزات و همچنین به دست گرفتن بازار اقدام کنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی