رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

ضرورت هویت‌بخشی به تولیدات صنعتی
رئیس کل سازمان توسعه و تجارت تاکید کرد؛

ضرورت هویت‌بخشی به تولیدات صنعتی

رئیس کل سازمان توسعه و تجارت ایران با تاکید بر هویت‌بخشی به صنعت گفت: توسعه صادرات نیازمند استفاده از نوآوری است. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، مجتبی خسروتاج بعد از ظهر امروز در همایش ملی روز صادرات اظهار کرد: توسعه صادرات نیازمند نوآوری است و باید به ظرفیت‌های دانشگاهی، علمی و فناوری و […]

رئیس کل سازمان توسعه و تجارت ایران با تاکید بر هویت‌بخشی به صنعت گفت: توسعه صادرات نیازمند استفاده از نوآوری است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، مجتبی خسروتاج بعد از ظهر امروز در همایش ملی روز صادرات اظهار کرد: توسعه صادرات نیازمند نوآوری است و باید به ظرفیت‌های دانشگاهی، علمی و فناوری و مشارکت‌های مردمی توجه شود.

رئیس کل سازمان توسعه و تجارت عنوان کرد: در حال حاضر جهان در حوزه تولید و صادرات، زنجیره‌‌هایی ایجاد کرده و صادرکنندگان باید به خوبی این زنجیره‌ها را شناسایی کنند تا بتوانند وارد این زنجیره شوند.

وی بیان داشت: در آینده دنیا نیازمند افراد صاحب فن و متخصص در حوزه‌های مختلف خواهد بود و باید فضا را برای تعامل اقتصادی فراهم کنیم تا از نوآوری‌های مختلف در تولیدات امان بهره‌مند شویم و همچنین باید شناسایی کنیم در آینده چه محصولاتی تولید و صادر کنیم.

خسروتاج با مقایسه وضعیت اقتصادی و تولیدی سایر کشورها گفت: آلمان و ایران تقریبا دارای جمعیت مساوی بوده اما در کشور آلمان در حال حاضر ۱۰۰ هزار شرکت بین‌المللی فعالیت دارد که این میزان در کشور ما با توجه به آمار گمرکات در سال ۹۴ تنها ۷۵۰ شرکت فعال بوده و محصول صادر کرده‌اند.

رئیس کل سازمان توسعه و تجارت با اشاره به اینکه رقابت‌پذیر نبودن محصولاتو تولیدات یکی از مشکلات اصلی است، خاطرنشان کرد: در زمینه بنگاه‌های اقتصادی در صحنه بین‌المللی برنامه‌ریزی و کار فراوان لازم داریم و باید به این نکته توجه داشته باشیم که چگونه می‌توان بیش از پیش وارد عرصه رقابت جهانی شد؟

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌های انسانی مهم‌ترین سرمایه‌های هر کشور هستند، افزود: لازم است در داخل ظرفیت‌سازی شود و رایزن‌های کشور در حال حاضر در ۲۲ کشور حضور دارند و در راستای شناسایی ویژ‌گی‌های بازار فعالیت دارند.

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت تصریح کرد: صادرکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی باید با رایزن‌های کشور در تعامل بوده و ویژگی‌ها و اطلاعات لازم در خصوص تولیدات بازارهای مختلف سطح جهان را کسب کنند.

وی اضافه کرد: کشورهای مختلف به دنبال برند کردن محصولاتی خاص از کشور خود هستند، اظهار داشت: در استان چهارمحال و بختیاری باید برنامه‌ریزی و شناسایی ظرفیت‌های مختلف برای تولید محصولات خاص استان صورت گیرد تا صنعت در آن به یک هویت مشخص برسد.

خسروتاج یادآور شد: هم‌افزایی در بحث صنعت از اهمیت فراوانی برخوردار است و هر کشور در تلاش است تا برای خود جایگاهی به دست آورد.

این مسؤول عنوان کرد: اگر هویت برای محصولات صنعتی تعریف شود و نقاط هدف و قطب تولید نیز مشخص شود، فعالیت‌ها به صورت متمرکز انجام و از فعالیت‌های پراکنده جلوگیری خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات مختلف بر سر راه تولید و صنعت افزود: استرداد ارزش افزوده، کارمزدهای تسهیلات بانکی، مالیات، هزینه‌های بالای بانکی جهت تامین هزینه، حمل و نقل و مشکلات بندری از جمله گمرکات از مهم‌ترین مشکلات صادرات و تولید است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی