رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

ما می توانیم با بزگترین شرکت های بویلر سازی دنیا رقابت کنیم
گفتگوی اختصاصی ویکی‌پی‌جی با مدیر کارخانه اصفهان گروه صنعتی پاکمن؛

ما می توانیم با بزرگترین شرکت های بویلر سازی دنیا رقابت کنیم

هفته اول آذر ماه امسال، اصفهان میزبان پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی بود، این نمایشگاه از روز دوشنبه اول آذر کار خود را در محل نمایشگاه بین المللی استان اصفهان، آغاز کرد و تا پنجم آذر ماه ادامه داشت. به بهانه حضور در اصفهان گفتگویی با فعالان این عرصه در […]

هفته اول آذر ماه امسال، اصفهان میزبان پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی بود، این نمایشگاه از روز دوشنبه اول آذر کار خود را در محل نمایشگاه بین المللی استان اصفهان، آغاز کرد و تا پنجم آذر ماه ادامه داشت.

به بهانه حضور در اصفهان گفتگویی با فعالان این عرصه در اصفهان انجام  داده ایم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات (ویکی‌پی‌جی)، با توجه به تحولات اخیر و تأثیر آن بر آینده اقتصــاد و تولیـــدات  کشور، مصاحبه‌ای با مهندس جلال بید آبادی، مدیر کارخانه اصفهان گروه صنعتی پاکمن انجام داده‌ایم  و مسایل و مشکلات  صنعتگران و صاحب نظران صنعت تاسیسات آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم .

آقای مهندس لطفا خودتان را معرفی کنید؟

بنده مهندس جلال بید آبادی، مدیر کارخانه اصفهان گروه صنعتی  پاکمن هستم. بنده ۱۳ سال هست که در این شرکت مشغول به فعالیت هستم و از این ۱۳ سال ۶ سال در کارگاه تولید دیگ های بخار به عنوان سرپرست کارگاه مشغول به فعالیت بودم و همچنین  کارهای طراحی شرکت پاکمن را انجام می دادم و بعد از آن ۵ سال مدیر کارخانه ویلا شهر  و همزمان  مدیر بخش  R&D  آن کارخانه بودم  و الان ۲ سال است که در کارخانه اصفهان هستم.

لطفا در مورد شرکت پاکمن بیشتر توضیح دهید و بفرمایید که فعالیت های شرکت پاکمن در چه حوزه هایی هست؟

شرکت پاکمن یکی از پیشگامان صنعت تاسیسات در ایران است که از سال ۱۳۵۴ کار خود را شروع کرده است. شرکت پاکمن تجهیزات تاسیسات گرمایشی از قبیل انواع بویلر های تولیدآب گرم و بخار و روغن داغ و همچنین مبدل های حرارتی و  سختی گیر و منابع را تولید می کند و اخیرا بویلر های چگالشی در قست R&D  طراحی شده که خط تولید انبوه آن در کارخانه در حال ساخت است، این بویلر می تواند در شرایط بهینه ی کاری تا راندمان ۹۸ نیز برسد.

از نمونه تولیدات دیگر شرکت پاکمن در زمینه بویلر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بویلر های ۲ پاس از ۱۰۰ کیلو وات تا ۲۰۰۰ کیلو وات

بویلر های فایر باکس از ۱۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلووات

بویلر های ۳ پاس آب گرم از ۵۰۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلووات

بویلر های بخار ۳ پاس از ۵۰۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلووات

بویلر های بخار ایستاده از ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلو وات. این نوع بویلر  یکی از طرح هایی بود که در قسمت R&D نسبت به نمونه های سابق تغییرات بسیاری بر روی آن انجام شده است.  اخیرا نیز یک نوع بویلر اوپتیما با راندمان خیلی خوب با مشعل پرمیکس به تولیدات این کارخانه افزوده شده است که بدون سر و صدا با راندمان بالا کار می کند.

چه ویژگی هایی باعث شده اند که شرکت پاکمن توانسته است در مدت ۴۱ سال فعالیت خودش همچنان موفق باشد؟

در حال حاضر پاکمن از جمله شرکت هایی است که توانسته اند پویایی شان را در اوضاع نابه سامان تاسیسات حفظ کنند و حتی خودشان را ارتقاء بدهند و این مهمترین ویژگی است که یک شرکت در شرایط بحران می تواند داشته باشد. در شرکت پاکمن کیفیت همیشه شعار ما بوده و چیزی است که همیشه به دنبال آن بوده ایم. این مسائل باعث شده پاکمن به یک برند بزرگ تبدیل شود. ضمن اینکه هیچ دستگاهی در شرکت پاکمن بدون استاندارد و شناسنامه ساخته نمی شود.

لطفا کارهایی که در قسمت تحقیق و توسعه خود R&D انجام می دهید بیشتر توضیح دهید؟

مهمترین کاری که در R&D  ما انجام شد طراحی بهینه بویلر های موجود بود که باعث شد محصولاتمان هم از لحاظ راندمان حرارتی و هم عمر ارتقاء پیدا کنند . در این دو سالی که من در خدمت کارخانه اصفهان بودم تمام نقشه ها و طراحی های بویلر های مان تغییر کرد و بر اساس علم روز صنعت تاسیسات دوباره طراحی شدند.

بویلرهای چگالشی که ۵ سال است بر روی آنها کار می کنیم و روز به روز بهینه تر می شوند، تولید انبوه آن در برنامه است. ما به دنبال بالا بردن راندمان بویلر های مان بودیم بدین جهت استفاده از دو نمونه لوله اسپیرال و کاروگیت در بویلر هایمان شروع شد و ما دستگاه تولید این لوله ها را در قسمت R&D  طراحی کردیم.

تحقیقات گسترده ای در بخش R&D  پی ریزی شده اند و در طی این تحقیقات  مواردی مثل اکولایزر های چگالشی ارایه دادیم که بر روی دیگ بسته می شدند و چگالش با استفاده از آنها صورت می گرفت و این روند کم کم تکمیل شد و باعث شد دو مورد چگالشی نهایی شدند که حال می توانیم آنها را به تولید انبوه برسانیم، راندمان این بویلر ها در شرایط کاری در حدود ۹۴ در صد است و در شرایط بهینه به راندمان ۹۸ در صد می توانند برسند.

این در حالی است که راندمان بویلر های معمولی که در بازار است و هم اکنون نیز ساخته می شوند از ۶۰ تا حدود ۸۳ درصد هستند یعنی بویلر هایی که برند خوبی هم دارند بیشترین راندمانشان ۸۳ درصد است.

به نظر شما رویکرد دیگر شرکت های تاسیساتی به دپارتمان توسعه  تحقیق R&D چگونه است؟

در کشور ما انرژی ارزان است و این باعث شده بهینه کار کردن محصولات  دغدغه ی اصلی تولید کنندگان نشود ولی این مسئله در آینده ی نزدیک دغدغه ی همه ی شرکت هایی خواهد بود که در حال رقابت با یکدیگر اند آنها مجبوررند به این حیطه وارد شوند. ولی با این اوصاف شرکت هایی که با محصولات جدید در نمایشگاهها شرکت می کنند ، کم نیست و این نشانگر این مسئله است که افزایش راندمان در حال دغدغه شدن است.

شرکت پاکمن توان رقابت با محصولات تولید خارج از کشور را دارد؟

ما با تغییراتی که روی بویلر های آب گرم و بخار داشتیم ادعا می کنیم که می توانیم با بزگترین شرکت های بویلر سازی دنیا رقابت کنیم، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ عمر کارکرد دستگاه که آن هم به کیفیت دستگاه وابسته است.

ما تلاشمان این است که با افزایش کیفیت محصولاتمان توانایی رقابت حتی در بازارهای اروپایی را داشته باشیم. با طرح های جدیدی که ارائه داده ایم و تغییر در طریقه ساخت محصولاتمان توانایی رقابت با آنها را داریم.

شما برای قسمت توسعه و تحقیق خود تا چه حد از توان دانشگاهیان استفاده می کنید؟

صنعت تاسیسات علاوه بر علم به تجربه ی خیلی زیادی هم نیاز دارد و کسی که در دانشگاه هست تا آن تجربه را نداشته باشد نمی تواند کمک کند و بدین جهت مواردی که در قسمت R&d بر روی آن کار شده و دستاوردهایی که به آنها رسیده ایم دسترنج تلاش کارشناسان خود شرکت است، کسانی که برای تربیت شان خود شرکت تلاش کرده است.

 نیروهای ما الان با تعلیماتی که دیده اند در حال حاضر به مهندسین با تجربه ای تبدیل شده اند که هم به علم روز دنیا در این زمینه تسلط دارند و هم تجربه ی تاسیساتی ارزشمندی در این سال ها بدست آورده اند. اگر این نیرو ها مدیریت نمی شدند یک مهندس تئوری باقی می ماندند و لی این مهندسین حال حرفی در صنعت برای گفتن دارند.

علمی که در دانشگاه هست بیشتر مقاله ای است و ارتباط کمی با مباحث روز صنعت دارد دانشجویانی که چندین مقاله آی اس آی دارند ولی در صنعت کوچکترین کاری نمی توانند انجام دهند. خیلی خوب است که دانشگاهها ارتباطشان را با صنعت بیشتر کنند.

رکود جدید بازار باعث شده برخی شرکت ها تقلیل نیرو داشته باشند، در چنین شرایطی پاکمن چگونه عمل کرده است؟

در کارخانه ما نیرو کم نشده بلکه زیاد هم شده است، ما دو خط تولید جدید اضافه کردیم که نیروی حرفه ای برای آن نیز استخدام شده است، که این مسئله نشانگر پویایی شرکت و علل خصوص بخش  R&d هست.

هر شرکتی اگر بخواهد در این شرایط بقایی داشته باشد بایستی قسمت R&d آن بسیار توانمند باشد و از به روز ترین تجهیزات تاسیساتی استفاده کند. امیدوارم تمامی شرکت های صنعتی در این مسیر گام بردارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی