رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

تولید کاتد مس از مرز 110.2 هزار تن گذشت

براساس جداولی که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منتشر کرده است، مجموع کاتد مس تولیدی در دوره هفت ماهه ۹۵ منتهی به مهرماه به ۱۱۰ هزار و ۲۶۸ هزار تن رسید که در مقایسه با عملکرد ۶ ماهه امسال، رشد حدود ۱۵٫۵ درصدی دارد. به گزارش گروه صنعت و معدن […]

براساس جداولی که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منتشر کرده است، مجموع کاتد مس تولیدی در دوره هفت ماهه ۹۵ منتهی به مهرماه به ۱۱۰ هزار و ۲۶۸ هزار تن رسید که در مقایسه با عملکرد ۶ ماهه امسال، رشد حدود ۱۵٫۵ درصدی دارد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، به نقل از ایرنا، آمار تولید کاتد مس مربوط به مجتمع مس سرچشمه ( کرمان)، مس سونگون ( آذربایجان شرقی ) و مس میدوک ( کرمان ) است.
همچنین مجموع کاتد مس تولید شده در ۶ ماهه نخست امسال ۹۵ هزار و ۴۷۲ تن اعلام شد و در مقایسه با دوره مشابه پارسال که ۹۳ هزار و ۸۷۲ تن بود، رشد ۱٫۷ درصدی نشان داد.
میزان کاتد مس تولیدی در پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه در مدت هفت ماه به رقم ۷۲ هزار و ۴۳۷ تن رسید، بخش لیچینگ نیز چهار هزار و ۸۲۱ تن کاتد تولید داشت و در پالایشگاه مس میدوک ۲۹ هزار و ۴۲۷ تن و لیچینگ این مجتمع سه هزار و ۵۸۳ تن کاتد مس تولید شد.
سهم پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه از مجموع تولید کاتد مس هفت ماهه به میزان ۶۵٫۶ درصد بود و پالایشگاه مس میدوک سهم ۲۶٫۶ درصد را از آن خود کرد.
علاوه بر این مجموع آند مس تولیدی در دوره هفت ماهه امسال در واحدهای یاد شده به رقم ۱۳۴ هزار و ۴۴۱ تن رسید که ذوب سرچشمه با رقم ۷۹ هزار و ۲۹۳ تن نزدیک به ۶۰ درصد سهم این دوره را داشت. آند تولیدی مس میدوک از ذوب خاتون آباد به میزان ۵۵ هزار و ۱۴۸ تن بود، که سهم بقیه این دوره را داشت .
میزان آند مس تولید شده در ۶ ماهه نخست امسال ۱۱۶ هزار و ۵۸۱ تن اعلام شد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۱۱۷ هزار و ۲۹۸ تن بود، افت کمتر از یک درصد داشته است.
مجتمع های مس مزبور در دوره هفت ماهه امسال ۶۲۶ هزار و ۷۴۹ تن کنسانتره مس تولید کردند که واحد تغلیظ مس سرچشمه با ۳۶۳ هزار و ۸۳۸ تن تولید در این مدت سهم ۵۸ درصدی را به خود اختصاص داد و واحد تغلیظ مس میدوک با ۸۷ هزار و ۸۰۷ تن، بقیه سهم را از آن خود کرد.
میزان کنسانتره مس تولیدی در دوره ۶ ماهه نخست امسال ۵۲۸ هزار و ۷۶۸ تن بود و در مقایسه با رقم ۴۴۷ هزار و ۴۰۹ تن نیمه اول پارسال رشد ۱۸٫۱ درصدی را ثبت کرد.
برپایه این جداول کل استخراج سنگ مس در دوره هفت ماهه امسال ۹۱ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۹۹۶ تن و در نیمه نخست ۹۵ بالغ بر ۷۸ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۴۴۳ تن بود که نسبت به رقم ۸۱ میلیون و ۶۹۸ هزار و ۳۶۱ تن استخراج شده در نیمه نخست پارسال ۳٫۸ درصد کاهش داشت.
سهم استخراج مس از سرچشمه در دوره این گزارش ۴۳ میلیون و ۶۹۱ تن و سهم مجتمع میدوک ۱۸ میلیون و ۷۳۳ هزار و ۶۵۱ تن بود.
همچنین میزان استخراج سنگ سولفیدی در هفت ماهه امسال به رقم ۲۸ میلیون و ۶۰۶ هزار و ۹۴۶ تن رسید که از این رقم ۱۵ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۷۶۴ تن سهم مجتمع مس سرچشمه بود و بقیه متعلق به مس میدوک است.
سنگ سولفیدی استخراجی در نیمه نخست ۹۵ به رقم ۲۴ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۳۴۱تن رسید که نسبت به ۲۰ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۶۷۷ تن استخراجی در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۴ رشد ۱۷ درصدی را ثبت کرد.
به گزارش ایرنا، عنصر مس در طبیعت با هر عنصری در جدول تناوبی ترکیب می شود و کانی های مختلف مانند سولفیدها را تشکیل می دهد. این خصوصیت مس سبب شده تا کانی ها و منابع متنوعی از این عنصر در طبیعت فراهم شود.
شمار کانی های شناخته شده مس در طبیعت بیش از یکصد کانی اعلام شده، اما شمار کانی های مهم و اقتصادی محدود است.
نزدیک به ۶۰ درصد مس دنیا از منابع پورفیری مس است و ذخایر پروفیری مهمترین منابع مس و مولیبدن به شمار می رود که می تواند حاوی مقادیر قابل توجهی طلا، نقره و قلع باشد و در مواردی این ذخایر محصولات جانبی مانند پلاتین، پالادیوم و تنگستن دارند.
هفت ماه امسال سه هزار و ۵۳۷ تن مولیبدن، به میزان ۱۶ هزار و ۵۵۸ تن کنسانتره مولیبدن و ۶۴۶ تن لجن محتوی طلا و نقره تولید شد .
احمد مراد علیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران شهریورماه امسال گفته بود، تولید مس از رقم حدود ۲۰۰ هزار تن در دولت قبل اکنون به ۲۸۰ هزار تن رسیده و با اجرای طرح های مختلف توسعه به ویژه در استان کرمان برای سال ۱۳۹۸ دستیابی به رقم ۴۰۰ هزار تن هدف گذاری شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی