رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

گفتگوی اختصاصی ویکی‌پی‌جی با مدیرعامل شرکت پالمو
گفتگوی اختصاصی ویکی‌پی‌جی با مدیرعامل شرکت پالمو ؛

جهت حمایت از صنعت تولید قسم خورده گام برداریم

هفته اول آذر ماه امسال، اصفهان میزبان پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی بود، این نمایشگاه از روز دوشنبه اول آذر کار خود را در محل نمایشگاه بین المللی استان اصفهان، آغاز کرد و تا پنجم آذر ماه ادامه داشت. در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، […]

هفته اول آذر ماه امسال، اصفهان میزبان پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی بود، این نمایشگاه از روز دوشنبه اول آذر کار خود را در محل نمایشگاه بین المللی استان اصفهان، آغاز کرد و تا پنجم آذر ماه ادامه داشت.

در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی،  بزرگان تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی گرد هم آمدند تا جدیدترین محصولات خود را به نمایش بگذارند. در این نمایشگاه ۱۳۶ شرکت که در زمینه های گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، بهینه سازی مصرف انرژی، ایمنی، عایق بندی و صنعت تجهیزات اولیه تاسیساتی و … فعالیت دارند، حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات (ویکی‌پی‌جی)، با توجه به تحولات اخیر و تأثیر آن بر آینده اقتصــاد و تولیـــدات  کشور، مصاحبه‌ای با مهندس مهدی غفاری، مدیرعامل شرکت پالمو انجام داده‌ایم  و مسایل و مشکلات  صنعتگران و صاحب نظران صنعت تاسیسات آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم .

لطفا ضمن معرفی خودتان  پیشینه ای از فعالیت های شرکت خود ارائه کنید؟

مهدی غفاری مدیرعامل شرکت پالمو هستم، که این شرکت فعالیت خودش را از حدود یک دهه پیش آغاز کرده است. این شرکت در ابتدا در پخش پکیج های شوفاژ دیواری و سیستم های گرمایش مرکزی فعالیت می­ کرد سپس در جهت تامین نیازهای اولیه­ صنعت تاسیسات، تمرکزش را روی تامین قطعات جانبی و نصب سیستم های گرمایش مرکزی خصوصا پکیج های شوفاژ دیواری قرار داد.

در واقع پالمو بنیان گزار تامین قطعات استاندارد و قطعات جانبی نصب برای پکیج های شوفاژ دیواری در ایران است.

ما در وحله اول همکاری خودمان را با برند های اروپایی شروع کردیم و بعد از چند سال و با توسعه­ کار و راه اندازی خط تولید در یزد جزء اصلی ترین تامین کننده­ های تجهیزات جانبی شوفاژ دیواری در ایران شدیم.

در مورد استاندارد صحبت کردید، لطفا نظرتان را درمورد استانداردهای که شرکت های تاسیساتی ایران رعایت می ­کنند بفرمایید و این که شما در محصولاتتان استاندارد ها را تا چه حد می توانید رعایت کنید؟

در ایران برای مصالح ساختمانی و مسائل تاسیساتی استانداردهای مختلفی تعریف، تدوین، اجرایی و الزام آور شده است. ضمن این که ما مقررات ملی ساختمان داریم که دستورالعمل های نحوه­ نصب، راه ­اندازی و استفاده­ سیستم های تاسیساتی را آورده است و در صنعت تاسیسات مرجع مهندسین ما، مقررات ملی ساختمان است. در تمامی مراجع و مقررات ملی ساختمان از مبحث ۱ تا مبحث ۲۲ نیز به استاندارد بودن تجهیزات ساختانی و تاسیساتی اشاره شده است.

پالمو به عنوان مجموعه تولیدی پیشرو در صنعت دودکش های دوجداره مخصوص پکیج شوفاژ دیواری یکی از محصولات ساختمانی را تولید می ­کند که به صورت اکید در مبحث ۱۷ و ۱۴ مقررات ملی ساختمان به استاندارد بودن آن اشاره شده ­است، به همین دلیل گروه صنعتی پالمو در آغاز فعالیت خودش، مبنای کارش محصولاتی بود که بتواند استاندارد های کیفی متعلق به استاندارد ملی ساختمان و استاندارد های اروپایی را رعایت کرده و مدنظر قرار دهد.

استاندارد مربوط به دودکش های دو جداره در سال ۹۲ با پیگیری ها و مشارکت گروه صنعتی پالمو تدوین شد و در سال ۹۳ توانست شماره ملی را به خودش اختصاص دهد.

در آن زمان امکان آزمون این دودکش در ایران وجود نداشت و شرکت ما با کمک متخصصین و مهندسین خودش و راهنمایی و مشاوره از شرکت های اروپایی توانست اولین و بزرگترین آزمایشگاه تست دودکش های فلزی را در کشور و در شهرک صنعتی یزد راه اندازی کند و به نوعی انقلابی در بحث دودکش های مخصوص خروج حاصل از احتراق وسایل گاز سوز را در ایران به وجود آورد و در حال حاضر محصول دودکش دوجداره­ی پالمو تنها محصولی هست که تاییدیه­ کیفی اداره­ استاندارد را در این حوزه گرفته است و محصولش را  با علامت استاندار به بازار ارائه می ­کند.

شما برای تولید این محصول نوین تا چه حد از دانشگاه کمک گرفتید؟

دانشگاه های ما متاسفانه خدمت زیادی را در این سالها به صنعت انجام نداده اند و بیشتر به مباحث آموزشی تحقیق محور و دانش محور پرداخته اند و حتی می­ توان گفت یکی از دلایل اصلی عدم توانایی رقابت ما در بازار های جهانی، تولید محور نبودن تحقیقات دانشگاهی و فاصله­ است که دانشگاه و صنعت با هم دارند. دانشگاه های ما فقط  به آموزش مشغول شده ­اند، آموزشی که خروجی آن تاثیر اندکی بر صنعت گذاشته ­است و  فارغ التحصیلاتی را به صنعت فرستاده­ است که تنها تئوری ها را بلد اند. دانشگاههای ما متون مربوط به سالهای پیش را تدریس می­ کنند و علوم روز را به زبان روز نمی دانند و دانشجویانی تربیت می کنند که در صورت ورود این فارغ التحصیلان به صنعت، دوباره به دانشگاهی صنعتی نیاز دارند که به همان مقدار که در دانشگاه ها درس خوانده اند به همان مقدار در اینجا دانشگاه ها یاد بگیرند.

با توجه به مطالبی که فرمودید، برای بهتر شدن و قوی تر شدن این پیوند پیشنهادی دارید؟

راه حل اش این هست که، کلاس های درس درصنعت برگزار شود یعنی برای رشته های فنی و مهندسی دوره های درس در کارخانه ها برگزار شود  تا متخصص هایمان متناسب با رشته ­ی تخصصی شان تربیت شوند.

مثلا در رشته­ مکانیک که خیلی گسترده است، دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه تخصص اشان را مشخص کنند و به صورت جزئی تر دسته بندی و زیر گروه­هایشان را انتخاب کنند و از ابتدای کار در آن صنعت آموزش ببینند. در غیر این صورت صنعت باید منتظرفارغ التحصیلان باشد و زمانی که فارغ التحیلان از دانشگاه تمام می­شوند تازه دست به دامان صنعت می شوند تا رشدشان دهد و این همچنان سالهاست که به صورت دور باطل در حال تکرار شدن است.

شما محصولت یک ایده­ جدید است، به نظرتان سایر شرکت های ایرانی نیز مثل شما تمایل به استفاده از ایده ­های جدید و نوین در صنعتشان دارند؟

صنعت ما پر از خلاقیت است، صنعت بدون خلاقیت معنایی ندارد و صنعت ما بدون کمک دولت روی پای خودش ایستاده است. صنعت ما در بحث تحقیق و توسعه بسیار هزینه می کند بدون این که مورد توجه دولت قرار گیرد و مسلما تعداد کمی از این طرح ها بدون حمایت دولتی به ثمر می­ رسند و آنهایی که به ثمرمی­ رسند نیز با مشکل بازار های خارجی و مشکلات مالی مواجه اند.

دولت نباید انتظار داشته باشد که صنعت ما به خودی خود بتواند بازار های جهانی را در دست بگیرد اصلا امکان آن نیست.

هیچ صنعتی در هیج جای دنیا بدون حمایت دولت، بدون ساخت زیر ساخت ها، بدون ایجاد فضای مناسب کسب و کار امکان رشد را ندارد.

از حمایت دولت راضی هستید؟

بهترین حمایتی که دولت در حال حاضر در راستای حمایت از صنعت می­ تواند داشته باشد، دخالت نکردن در فعالیت های صنعتی و آزاد گذاشتن صنعت و ایجای فضای مناسب است، یعنی در واقع دولت حق تعیین نرخ، حق ورود به صنعت ، حق سرمایه­ گذاری در مسایل صنعتی خرد و کوچک را ندارد. در حال حاضر بنگاه های کوچک ما از ورود دولت در صنعت رنج می­ برند و ورود انحصاری دولت در صنعت مشکل ساز است. بهترین کمکی که دولت می­ تواند به صنعت بکند برداشتن بروکراسی ها و ایجاد فضای مناسب کسب و کار است، فضای مناسب کسب و کار یعنی:

ایجاد کردن تسحیلات برای واردات ماشین آلات مورد نیاز تولیدی ها

 حمایت بانکی از تولید کنندگان

تلاش برای کنترل تورم

 ساماندهی ارتباطات سیاسی

 ایجاد ارتباطات بازرگانی

به نظر من چیزی که به آن نیاز داریم سیاست مداران اقتصاد دان است و فقط  اینها هستند که می­ توانند صنعت ما را به حرکت درآورند  و اقتصاد این مملکت را نجات دهند.

واردات چه تاثیری بر صنعت تاسیسات ما گذاشته است؟

پایه مملکت ما بر اساس تجارت است، و تجارت یعنی ارتباط با خارج از کشور پس واژه واردات را به عنوان واژه­ منفور به آن نگاه نکنید. صنعت و تجارت ما به واردات وابسته است و اقتصاد ما نباید این را نادیده بگیرد. واردات را می بایست سامان دهی  کنیم، ما باید وارداتی که به صنعتمان لطمه می ­زنند را در مقابل اش بایستیم نه وارداتی که باعث رونق ما می­ شود، این که فقط مردم را مجاب کنیم که از تولید داخل استفاده کنید . نه!

ما باید به شکلی واردات را مدیریت کنیم که صنعت قوت بگیرد.

لطفا در مورد دغدغه ها و مشکلاتتان صحبت کنید.

مشکل اصلی تولید کننده، نقدینگی است و بدون داشتن نقدینگی نمی ­توان حرکت کرد و تمام شرکت ها و گروه های صنعتی در دنیا برای توسعه،  نیاز به حمایت های مالی دارند. خصوصا ایران که در حال تحمل تحریم های ناجوانمردانه هست. همه ی تولید کننده ها در جهت خود کفایی خود تلاش می ­کنند و برای خودکفا شدن آنها نیاز به حمایت مالی و ایجاد فرصت برای تولید کننده برای رقابت هست. ما در کشوری زندگی می کنیم که هزینه ­های زیادی را به خاطر دشمنی های ناجونمردانه و تحریم های آنها تقبل می­ کنیم.

اگر از طرفی صنعت بخواهد مقاومت کند تا به خود کفایی و رونق در کشور برسیم و از طرفی صنعت حمایتی نشود و از طرفی واردات بی رویه و بدون سامان دهی ادامه داشته باشد و از طرفی بروکراسی ها حاکم شود و از طرفی دولت در صنایع خرد مداخله کند و مشکل ایجاد کند، این تلاش از طرف صنعت به سرانجام نخواهد رسید.

 نمی شود به صنعت بگوییم خود کفا باش و روی پای خودت بایست  و از طرف دیگرحمایتی نباشد و سیاست های تروم زا و تنش زا ایجاد شود.

اگر قصد خود کفایی داریم این شعار در صورتی محقق می­ شود که قلبا و عملا تمامی مسئولین در جهت حمایت از صنعت تولید قسم خورده گام بردارند.

منظورتان این است که با این روالی که در پیش گرفته شده،  نباید دولت انتظاری از صنعتی ها و تاسیساتی ها داشته باشد؟

نه! من نمی­گویم نباید دولت انتظاری از صنعتگر داشته باشد دولت باید درک کند که صنعت با تمام قوا ایستاده و دارد فعالیت می­کند اگر دولت فکر کند که صنعت دارد از آن گدایی می­کند اگه دولت احساس بکند که صنعت دارد از آن تقاضای نابه جا می­کند این یک بی انصافی بزرگ در حق شرکت های تولیدی داخلی است، چرا که صنعت جلودار اقتصاد مقاومتی بوده و بیشترین لطمه را دیده است.

کجا یک صنعت گر زمانی که تحریم شد پولش را از دولت گرفت؟

کجا یک صنعتگر زمانی که تحریم شد ضررهایش را از دولت گرفت؟

 زمانی که نتوانست در بازار رقابت کند خسارت اش را از دولت گرفت؟

کجا یک صنعتگر قسط معوق بانک داشت اما حقوق کارکنان خودش را به موقع داد و از دولت توقعی داشت؟

 کجا یک صنعتگر بارکشتی اش را در میانه­ی راه متوقف کردند و اومد از دولت مطالبه کرد؟

کجا وقتی پول صنعتگر را بلوکه کردند دولت حمایتش کرد؟

الان ما صنعتگرانی داریم که پولشان آن طرف بلوکه شده است، صنعتگرانی داریم که مابه التفاوت عرض سنگینی  به آنها تحمیل شده است، صنعت گرانی داریم که موعد نوسازی صنعتشان هست ولی ممکن نیست چرا که هزینه های تکنولوژی بسیار بالاست و نقدینگی ندارند و همچنین قابلیت ارسال محصول به بازارهای بیرون و گرفتن پولشان را به روشهای بانکی و درست را ندارند.

 آیا منظورتان این است که صنعت تاسیسات ایران مظلوم واقع شده است؟

صنعت تاسیسات ایران پیشرو است به خاطر این که از تکنولوژی های روز دنیا استفاده می­کند و ما صنعتمان بسیار از قوانینمان جلوتر است و یکی از مشکلاتمان این است که متاسفانه قوانین دارند خاک می ­خورند و کسانی متولی تعیین و تبیین مقررات ساختمانی و تاسیساتی شده اند که در صنعت خیلی دخیل نیستند و متاسفانه مسئول تبیین مقررات ملی ساختمان هست.

در تبیین مقررات از متخصصین صنعتی استفاده نمی ­شود و از متخصصین دانشگاهی استفاده می ­شود و این دلیلی است که مقررات ما عقب می ­ماند.

مظلوم واقع شده است؟

از نظر پیشرویی پیشرو است ولی مظلوم واقع شده ­است ، نمی توانم واژه­ای دیگر برایش پیدا کنم و واقعا مظلوم واقع شده است.

با این شرایط از هر چی توان دارند می­ گذارند ولی باز به در بسته می­خورند؟

قوانین بیشترین کمک را به رشد صنعت می ­کنند .صنعتگری که در زمینه­ پکیج شوفاژ دیواری و سیستم های چگالشی و یا سیستم های خورشیدی و یا CHP ها کارمی کند یعنی جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا را می­خواهد بیاورد ولی هیچ قانون حمایتی ای ندارد.

مثالی برایتان بیاورم…

ما هفته  قبل هوای بی کیفیت داشتیم. یک قانون خوب استفاده از انرژی های نوو تجدید پذیر هست. چرا این قانون تبیین و حمایت نمی­ شود تا آلودگی هم ایجاد نشود!؟  آیا کار سختی است؟ تدوین مقررات مربوط به آن کار سختی هست ؟ تبیین تعرفه هایی برای مواد گازسوز  پر مصرف! تعرفه هایی برای خودرو های پر مصرف! آیا این کار سختی است؟ این صنعت باید بدین گونه جون بگیرد.  تمام تحقیقاتی که در جهت بهبود و رفاه زندگی بشر هست در جریان حمایت دولت هاست، ولی اینجا دولت ها با صنعت پیش نمی روند.

در ایران تکنولوژی می آید، به دنبال آن تحقیق و توسعه­ی جدید می­آید، شرکت دانش  بنیان می­شود و شرکت محصولات جدید ارائه می­ کند ولی قانونی وجود ندارد که از آن حمایت شود.

ما در کشور صنایعی داریم که بسیار مورد توجه شرکت های خارجی است. ولی این شرکت ها ایران را نمی ­شناسند و صنعت هم خیلی برایش فرصت فراهم نشده که بتواند خود را بشناساند. دولتمردان باید شرایطی ایجاد کنند که شرکت های ایرانی بیایند و صنعت ما را از نزدیک ببینند و لمس کنند و تسهیلاتی را برایشان در نظر بگیریم که صنعتگرانشان بیشتر به ایران مسافرت کنند.

سال گذشته گروه صنعتی پالمو با گروه صنعتی تولیدی آتک در آلمان ، مشارکتی ایجاد کرد و به زودی کارخانه­ی بزرگ تولید دودکش های چگالشی را در داخل کشور تولید خواهد کرد و بحث صادرات به اروپا و روسیه را پیش خواهد گرفت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی