رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

۳ شرط کاهش ریسک سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان‌ها
روش‌های مرسوم تامین مالی صنایع پیشرفته در دنیا؛

۳ شرط کاهش ریسک سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان‌ ها

صنایع دانش‌بنیان و پیشرفته دارای ویژگی خاص هستند و تامین مالی ازطریق دریافت اعطای وام لزوما بهترین راه برای این حوزه به شمار نمی‌آید زیرا اغلب افرادی که وارد حوزه دانش‌بنیان‌ می‌شوند فرهیخته و نخبه و صاحب ایده هستند و با شرکت‌های کوچک مثل دانش‌بنیان‌ها یا استارتاپ‌ها کار را شروع می‌کنند. به گزارش گروه صنعت […]

صنایع دانش‌بنیان و پیشرفته دارای ویژگی خاص هستند و تامین مالی ازطریق دریافت اعطای وام لزوما بهترین راه برای این حوزه به شمار نمی‌آید زیرا اغلب افرادی که وارد حوزه دانش‌بنیان‌ می‌شوند فرهیخته و نخبه و صاحب ایده هستند و با شرکت‌های کوچک مثل دانش‌بنیان‌ها یا استارتاپ‌ها کار را شروع می‌کنند.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، روزنامه صمت نوشت:

آنچه در دنیا برای حمایت از این شرکت‌ها مرسوم است به شکل اعطای وام نیست و پرداخت تسهیلات به تنهایی مشکل این شرکت‌ها را حل نخواهد کرد چراکه این شرکت‌ها علاوه‌بر تسهیلات نیاز به خدمات مالی، مشاوره مدیریتی و حقوقی دارند. از مدل‌های مرسوم تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان‌ یا دارای فناوری در دنیا می‌توان به سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، سرمایه‌گذاری جمعی یا از طریق بازار سرمایه و بورس اشاره کرد. اینها مدل‌هایی است که در کشور کمتر توانسته‌ایم برای حوزه صنایع پیشرفته پیاده کنیم و حوزه صنایع پیشرفته را همتراز با سایر بخش‌های صنعت در نظر گرفته‌ایم. کمترین خدمتی که به صنایع دانش‌بنیان‌ کشور کرده‌ایم این بود که اگر نرخ تسهیلات a درصد بوده ما با نرخ ترجیحی به آنها تسهیلات داده‌ایم از این‌رو باید سعی کنیم روش‌های جدید تامین مالی را پیاده کنیم.
حال برای اینکه بتوانیم از روش‌های مرسوم دنیا برای تامین منابع مالی استفاده کنیم صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در سال جاری نزدیک به ۷۵۰میلیارد ریال ضمانتنامه برای قراردادهای شرکت‌ها صادر خواهد کرد. همچنین این صندوق برای شرکت‌های دانش‌بنیان‌ در سال جاری پیش‌بینی تصویب نزدیک به هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید را دارد که با تجهیز منابع مالی فناوری‌های این حوزه گسترش می‌یابد.
علی وحدت، مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تایید این مطالب با اشاره به اینکه تامین مالی برای هر صنعتی مانند جریان خون است به صمت گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک به‌عنوان نهاد مالی پشتیبان حوزه صنایع پیشرفته است، با توجه به انباشت تجربه و شناخت کافی که از حوزه صنایع الکترونیک به‌دست آورده‌ایم برنامه‌ریزی‌هایی را برای حمایت از این صنایع در نظر گرفته‌ایم و در پیشنهادات دولت برای برنامه ششم پیش‌بینی شده که نام صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته تغییر کند به این صورت که این صندوق در همه حوزه‌های صنعتی جامعیت می‌یابد. هرچند صنایع الکترونیک مشتمل بر اقلام مختلف IT، ICT و بخش‌های دیگر می‌شود و فناوری ارتباطات و اطلاعات سهم بسزایی در صنایع پیشرفته دارد اما با این تغییر صندوق برای خدمات‌دهی به تمامی صنایع جامعیت خواهد یافت و اساسنامه جدیدی برای آن تدوین خواهد شد. در اساسنامه جدید با توجه به ظرفیت قانونی مدل‌های تامین مالی مرسوم دنیا در نظر گرفته می‌شود. تدوین اساسنامه شروع شده و بعد از تصویب این تغییرات اجرا می‌شود.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) تغییر حوزه زیرپوشش، تجهیز صندوق به قوانین و زیرساخت‌های قانونی مورد نیاز را از اقدامات آینده این صندوق با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در برنامه ششم شده دانست و تصریح کرد: برای تدوین اساسنامه جدید سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و ایجاد زمینه‌های کسب‌وکار دو اولویت صندوق خواهد بود.
منظور از سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و جسورانه این است که نهاد مالی به شرکت‌ها برای تامین مالی وام نخواهد داد بلکه بخشی از سرمایه مورد نیاز آنها را از طریق خرید سهام تامین می‌کند و علاوه بر اینکه سرمایه شرکت را تامین می‌کند در مدیریت شرکت هم دخالت دارد. درواقع این کلیت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر است. در دنیا الگوی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر به این صورت است که اگر به فرض روی چند پروژه سرمایه‌گذاری شود پروژه‌هایی به نتیجه مطلوب می‌رسند که سودآوری آنها به اندازه‌ای باشد تا زیان پروژه‌هایی که به نتیجه نمی‌رسند را نیز جبران کنند.
وحدت با بیان اینکه ورود مستقیم صندوق صحا برای سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر به نتیجه مطلوب قطعی منجر نخواهد شد، اظهار کرد: از این‌رو نقشه راهی در نظر گرفته‌ایم که نهاد مالی که دارای فهم فناوری هستند ایجاد و با حمایت این نهادها را برای سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر آماده کنیم. با شکل‌گیری این نهادها امیدواریم زیست بوم فناوری در کشور جا بیفتد و افرادی که دارای سرمایه هستند به این درک برسند که سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری‌های پیشرفته می‌تواند برای آنها سود چشمگیری ایجاد کند.
وحدت با تاکید بر اینکه توسعه ضمانت‌ها یکی از برنامه‌های آینده این صندوق خواهد بود، تصریح کرد: در بحث تضمین بازپرداخت ضمانتنامه‌ها ورود نکرده‌ایم و آن را به نهادهایی مانند صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک واگذار کرده‌ایم اما ضمانتنامه‌هایی را برای شرکت‌هایی که موفق به عقد قرارداد با نهادهای مختلف می‌شوند در نظر گرفته‌ایم. ضمانتنامه‌ها در دو قالب برای حسن انجام کار و پیش‌پرداخت صادر می‌شود؛ ضمانتنامه‌های پیش‌پرداخت برای زمانی است که شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تامین سرمایه نیاز به ضمانتنامه برای بازپرداخت سرمایه دارند که این ضمانتنامه را صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک صادر می‌کند اما زمانی که شرکتی در مناقصه‌ای شرکت می‌کند و برای حسن انجام کار نیاز به ضمانتنامه دارد تامین این ضمانتنامه را صندوق صحا به عهده می‌گیرد. با اصلاحی که در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت شد ضمانتنامه‌های صندوق در زمره ضمانتنامه‌های بانکی شناخته شد و نهادهای مختلف ازجمله شهرداری، شرکت‌های نفت و گاز، آب و فاضلاب ضمانتنامه‌های صندوق را پذیرفته‌اند. در امسال نزدیک به ۷۵۰میلیارد ریال ضمانتنامه برای قراردادهای شرکت‌ها صادر خواهد شد. همچنین برای شرکت‌های دانش‌بنیان در امسال پیش‌بینی تصویب نزدیک به هزار میلیارد ریال تسهیلات جدید را داریم که با تجهیز منابع مالی این حوزه را گسترش جدی خواهیم داد.
اخذ استاندارد در زمان کم
علی معتمدزادگان، رییس پارک علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه فعالیت در حوزه الکترونیک نسبت به سایر حوزه‌ها مانند صنعت غذا، کشاورزی و… راحت‌تر است به صمت گفت: اخذ استاندارد برای محصولاتی که با سلامت افراد در ارتباط است سختگیرانه است در حالی که اخذ استاندارد در حوزه الکترونیک به‌راحتی انجام می‌شود از این‌رو این محصولات سریع‌تر وارد بازار شده و دوره رشد کوتاه‌تری دارند. هم‌اکنون ۱۵درصد فناوری‌های موجود در پارک علم و فناوری مازندران مربوط به صنعت الکترونیک است.
معتمدزادگان در پاسخ به این سوال که شرکت‌های حوزه الکترونیک چگونه می‌توانند دانش‌بنیان شوند؟ افزود: دانش‌بنیان شدن محصولات در گرو برخورداری از نوآوری است. افرادی که دارای ایده باشند ابتدا باید به نزدیک‌ترین مرکز رشد محل اقامت‌شان مراجعه کنند تا راهنمایی‌های لازم برای شروع یک کسب‌وکار را دریافت کنند و بعد از ارزیابی و رفع مشکلات ایده می‌توانند در قالب هسته اولیه در مراکز رشد مستقر و حمایت مالی شوند و پس از یک دوره کوتاه شرکت خود را به ثبت برسانند. بعد از این مرحله مرکز رشد حمایت‌های مالی برای ورود فناوری به بازار و فضای فیزیکی بزرگتری را در اختیار آنها قرار خواهد داد تا نمونه اولیه ساخته شده را به بازار معرفی کنند. بعد از تولید نیمه‌انبوه با فضای کاری بزرگتر می‌توانند وارد شهرک‌های صنعتی شوند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی