رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

تسهیلات تولید

در ۷‌ ماه نخست امسال نسبت به ‌مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد بیشتر وام داده است و سؤال مهم این است که آیا این میزان افزایش وام به‌معنای افزایش سهم بخش‌های مولد و اشتغال‌زایی چون صنعت، مسکن و کشاورزی است؟ به گزارش گروه اقتصاد ایران  ویکی‌پی‌جی، همشهری نوشته است:‌ بانک مرکزی در گزارشی اعلام […]

در ۷‌ ماه نخست امسال نسبت به ‌مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد بیشتر وام داده است و سؤال مهم این است که آیا این میزان افزایش وام به‌معنای افزایش سهم بخش‌های مولد و اشتغال‌زایی چون صنعت، مسکن و کشاورزی است؟

به گزارش گروه اقتصاد ایران  ویکی‌پی‌جی، همشهری نوشته است:‌ بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد: در ۷‌ ماه نخست امسال نسبت به ‌مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد بیشتر وام داده است و سؤال مهم این است که آیا این میزان افزایش وام به‌معنای افزایش سهم بخش‌های مولد و اشتغال‌زایی چون صنعت، مسکن و کشاورزی است؟

آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد كه از ۲۷۸هزار ميليارد تومان وامي كه بانك‌ها تا پايان مهرماه امسال داده‌اند، ۴۰٫۸درصد آن سهم خدمات و ۱۴٫۱درصد هم سهم بخش بازرگاني بوده و ۴۵درصد باقيمانده بين بخش‌هاي صنعت (۲۸٫۲درصد)، مسكن (۹٫۱درصد) و كشاورزي (۷٫۷درصد) تقسيم شده است.

بر اساس این گزارش در حالي ميزان تسهيلات بانكي در ۷‌ماه نخست امسال رشدي ۴۹٫۶درصدي داشته كه انتظار مي‌رفت با اجراي طرح موسوم به رونق و پرداخت مبلغ ۱۶هزار ميليارد تومان به بيش از ۱۳هزار بنگاه كوچك و متوسط توليدي، سهم بخش صنعت و كشاورزي افزايش يابد.

 البته بانك مركزي مي‌گويد: در ۷ماه نخست امسال ۱۱۶هزار و ۸۰۷ فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن با ميانگين ۴۷۱ميليون تومان پرداخت شده كه بيشترين ميزان پرداختي نسبت به ساير بخش‌ها به شمار مي‌آيد. اين در حالي است كه در بخش خدمات بالغ بر ۲ميليون و ۲۶۳هزار فقره تسهيلات با ميانگين ۵۰ميليون تومان پرداخت شده است.

بررسي آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد كه سهم بخش كشاورزي به‌عنوان يكي از بخش‌هاي مولد و اشتغال‌زاي اقتصاد ايران از كل تسهيلات بانكي در سال۹۰ از ۸٫۶درصد به ۷٫۷درصد در پايان ۷‌ماه نخست امسال كاهش يافته است. در اين مدت سهم بخش صنعت و معدن از ۳۱٫۶درصد به ۲۸٫۲درصد و مسكن و ساختمان از ۱۷درصد به ۹٫۱درصد افت كرده است.اين در حالي است كه سهم بخش بازرگاني از ۱۲درصد در سال ۹۰به ۱۴٫۱درصد در پايان مهرماه امسال رشد كرده و سهم بخش خدمات نيز از ۳۰٫۸درصد به ۴۰٫۸درصد رسيده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی