رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

آغاز فعالیت 15 هزارواحد صنعتی در 7 ماه گذشته

رییس جمهوری اسلامی ایران در جمع پرشور مردم استان البرز گفت: وعده دولت درباره رشد اقتصادی ۵ درصد در سال ۹۵ با همراهی مردم محقق خواهد شد. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از خبرگزاری میزان، حسن روحانی که برای انجام آخرین سفر دوراول سفرهای استانی خود به البرز سفر کرده است،در […]

رییس جمهوری اسلامی ایران در جمع پرشور مردم استان البرز گفت: وعده دولت درباره رشد اقتصادی ۵ درصد در سال ۹۵ با همراهی مردم محقق خواهد شد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از خبرگزاری میزان، حسن روحانی که برای انجام آخرین سفر دوراول سفرهای استانی خود به البرز سفر کرده است،در اجتماع مردم استان درورزشگاه مخابرات کرج اظهار کرد:ما توانستیم دربرابر تورم بی مهار و خطرناک اولین قدم های مهم را برای مهار آن برداریم.

وی تصریح کرد: آن روزی که ما کار را شروع کردیم و تورم ۴۵ درصدی بود، وقتی می گفتیم روزی باید به تورم تک رقمی زیر ۱۰ درصد برسیم، عده ای به ما لبخند می زدند، لبخند تمسخر می زدند، می گفتند که تورم تک رقمی، چه آرزوهایی. برخی نیز می گفتند که آرزو بر جوانان عیب نیست که البته ما جوان که نیستیم، اما با شما ملت با قدرت، شما کارآفرینان، شما کارگزاران، دانشگاهیان، کشاورزان، صنعتگران، روستائیان و شهرهای مختلف، کلانشهرها دست به دست هم دادیم و اسب تورم را مهار کردیم.
وی افزود: تورم را به یک رقمی رساندیم که این افتخار از آن ملت ایران است به ما می گفتند از تورم می توان گذشت، اما رکود قابل گذشتن نیست، اما امروز موج خوبی در کشور شاهد هستیم.

روحانی افزود: عده ای می خواهند مردم را به سمت یاس دعوت کنند، مردم ما آگاه و بیدار هستند آمارها با ما سخن می گوید. در ۷ ماه اول امسال ۴۹٫۶ درصد تسهیلات بانکی برای بخش صنعت، کشاورزی،خدمات و برای حرکت به سمت تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵ هزار واحد صنعتی متوسط و کوچک در طول این ۷ ماه ایجاد و از طرف همه استاندارهایی که با آنها صحبت می کنم، همه جا حرکت آغاز شده است. وعده ای که امسال به مردم دادیم شکستن رکود است، شکستن خاموشی اقتصاد است، شروع رونق اقتصادی است و رشد ۵ درصدی اقتصاد تا پایان امسال با کمک شما تحقق می یابد.

وی گفت: بسیار خوشحالم در ایامی که بوی عطر حسینی به مشام همه مردم ما می رسد، میهمان دلاوران این خطه، البرز قهرمان هستم.
وی خاطرنشان کرد: البرز استان جوان، جامعه البرز جامعه جوان و سرزمینی که سرزمین دلاوران در دوران دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و امروز قهرمانان و تلاشگران خطه آبادانی کشور، هستند.

رئیس جمهوری گفت: امروز در خیابان های کرج آنچه دیده می شد، جوان بود. دختران جوان، پسران جوان، میانسالان با روحیه جوان و نشاط جوانی حضور داشتند، اینجا سرزمین مرد بزرگ نهضت اسلامی ما، مرحوم آیت الله طالقانی است. او که امام عزیز و بزرگوار ما او را ابوذر زمان نامید. اینجا خطه امیران شهید، شهید فلاحی، اینجا سرزمین نوجوانان غیور نظیر شهید فهمیده، اینجا سرزمین لشگر دلاور سیدالشهداء در میدان های نبرد بود، اینجا سرزمین تولید و توسعه و عظمت ایران عزیز است.

روحانی خاطرنشان کرد: گرچه همسایگی این استان با تهران، ضمن نعمت های فراوان، بار سنگینی هم بر دوش مردم این استان و شهرستان کرج گذاشته از جمله بار ترافیکی. نظرسنجی هایی که قبل از سفر استانی انجام می دهیم، استان البرز تنها استانی است که بعد از بیکاری، مساله مشکل ترافیک را به عنوان مشکل دوم خود مطرح کرده اند.

رئیس جمهوری همچنین گفت:دولت باید در طرح های حمل و نقل نسبت به این استان بیش از پیش فعال باشد.

رئیس جمهوری گفت: ما دشمنانی فراوانی پیش رو داریم و دوستان بسیار زیادی هم پشت سر و دشمنی مثل فقر پیش رو داریم، ما دشمنی به نام بیکاری داریم، دشمنی به نام رکود داریم که روبروی ما صف کشیده، ما دشمنی به نام تورم در روبروی خود می بینیم، ما دشمنی به نام قهر طبیعت، خشکسالی، کم آبی در سراسر کشور پیش رو می بینیم.

وی افزود: ما مشکلات زیست محیطی، گرد وغبار، ریزگرد، آلودگی هوا، آلودگی آب، زمین و محیط زیست را پیش روی خود داریم . ما خصم خارجی را هم پیش روی خود داریم. گاهی هوای نفس عده ای هم به عنوان بدترین دشمن انسانیت با دروغ، تزویر و بداخلاقی و تهمت در جامعه به عنوان دشمن جلوه می کنند.

روحانی گفت: انسجام و وحدت به عنوان قدرت بزرگ در کنار ما است، استعداد ایرانی به عنوان نعمت بزرگ کنار ما است،رهبری شجاع و آگاه در کنار ما است، اتحاد قوای سه گانه و نیروهای مسلح در کنارما است تلاش، کوشش وهمه زحماتی که برای آبادانی ایران کشیده می شود به عنوان لشگر رحمت در کنارما است.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد:ما ازروزهای بسیارسخت ، دوران استبداد و استعمار و دوران ۸ سال جنگ عبور کرده ایم و از تحریم با قدرت عبور کرده ایم،امروز این ملت بزرگ ما در برابر این لشگریان صف کشیده هر روز پیروزی جدیدی را به دست آورده و به دست خواهد آورد.

رییس جمهوری گفت:اولین نکته ای که درحضورشما مردم غیوراستان البرزوملت ایران می خواهم عرض کنم عشق این مرزوبوم واین ملت به خاندان رسالت است .
وی ادامه داد: من ۲ روز پیش به بدرقه زایران اربعین حسینی در شلمچه رفتم ، شملچه اش ، چذابه اش و مهران اش الهی بود ، سیل جمعیت در حال حرکت به سمت کربلا است ندای حسین در روز عاشورا که در اوج غربت و تنهایی گفت هل من ناصر ینصرنی و هل من ذابا’…. رسول الله .
وی ادامه داد: مردم امروز بعد از ۱۳۷۰ سال جواب حسین (ع ) را با دلاوری وبا صدای رسا لبیک می گویند، وقتی مردم نقاط مختلف ایران را در شلمچه دیدم همه فریاد می زدند لبیک یاحسین .

روحانی گفت: واقعا’ راهپیمایی مسلمانان و شیعیان از ایران و کشورهای مختلف و عراق چه عظمتی را در عشق مسلمانان و شیعیان به اهل بیت (ع )و خاندان رسالت در افکار عمومی سراسر جهان تلالو می کند.

وی از عشق مردم در پیاده روی مردم و تلاش همه دستگاه های اجرایی ، همه مردم ، فرمانداران ، استانداران ، هلال احمر ، بهداشت و درمان ، نیروی انتظامی ، ارتش ، سپاه ، ارشاد اسلامی ، حج و زیارت ، وزارت خارجه ، وزارت کشور تشکر و قدردانی کرد و گفت: اینها کاربزرگی کردند.
وی ادامه داد: این همه ویزا ، تامین آن همه وسایل در نوار مرزی برای مردم از سال گذشته تا امسال همت بلندی می خواهد که نتیجه تلاش و فداکاری همه نیروها و عشق به امام حسین(ع ) است.

وی گفت :امیدوارم بزودی بتوانیم راه آهن ایران به راه آهن عراق متصل کنیم و مردم وزائران اربعین وعاشورا بتوانند به راحتی به عتبات بروند.

وی گفت: امام حسین (ع ) نمونه ای بودند که به ما نشان دادند هر کسی که همه سرمایه و همه عزیزان خود را در راه حق فدا کند ، خدایی و جاودانه می شود و برای همیشه در دل مردم جهان زنده می ماند.

وی گفت: امام حسین به ما نشان داد که چگونه در راه خدا فداکاری کنیم،عظمت و عشق به خدا به ما نشان داد، در آخرت هر شعبه از مردم به نام امامشان صدا می زنند و امیدواریم که فریاد شیعیان حسین در آن روز بلند شود و همه زن ومرد در آن صف باشیم.

روحانی گفت: ما مشکلات زیادی در برابر خود داریم که باید با آنها مقابله کنیم، بعضی از مشکلات یک ساله، بعضی دو ساله و بعضی دیگر سه و چهار ساله حل می شود و بعضی ها زمان بیشتری نیاز دارد، لذا نباید ناامید شویم و باید دست در دست هم، مسایل و مشکلات محیط زیست در شهر ها و کلانشهرها از جمله کرج که دامن همه را گرفته، برطرف کنیم.
رییس جمهوری یادآور شد:هرساله در این فصل وارونگی هوا داریم و این تنها مخصوص کشور ما نیست و کشورهای پیشرفته هم با این مشکل مواجه هستند، اما آنها برای رفع این مشکل همت و تلاش می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است بگویید که دولت در این سه سال در مورد آلودگی هوا که شاهد آن هستیم، چه کرده است؟ ابتدا باید بتوانیم وسایل آلوده کننده هوا را مهار کنیم هرسال هم با این مشکل مواجه هستیم، لذابه معاون اول رییس جمهوری دستور داده ام اولین دستور کار ،مقابله با آلودگی هوا باشد و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

وی ادامه داد: در این سه سال اولین اقدام این بوده که نوع سوخت مصرفی در بسیاری از مراکز صنعتی و نیروگاهها را از سوخت مایع به گاز تبدیل کردیم، هرچند یکی دو مشکل داریم که با پارس جنوبی رفع خواهد شد.

رییس جمهوری گفت: درتولید گازپارس جنوبی از ۱۰۰ میلیون مترمکعب، امسال ۱۴۰ میلیون مترمکعب گاز خواهیم داشت،درنفت و گاز حرکت های بساری خوبی صورت گرفته، به نحوی که در غرب کارون تولید نفت از ۴۵ هزار بشکه به ۳۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

وی افزود: برای مقابله با آلودگی اولین کار تغییر سوخت بود و کار دوم بنزین که با آوردن بنزین یورو چهار در شهرها و مخصوصا کلانشهرها، اوایل سال نیز با بهره برداری از مجموعه ستاره خلیج فارس کیفیت بهتر هم خواهد شد و ما از سال آینده دیگر به بنزین وارداتی نیاز نخواهیم داشت و قادریم بخشی از بنزین تولیدی را نیز صادر کنیم.

رییس جمهوری یادآور شد: ما قبلا وارد کننده گازوییل بودیم که الان صادر کننده ان هستیم، قدم بعدی خارج کردن ماشین های فرسوده است که بسیاری از آلودگی ها را موجب می شود، مینی بوس ها واتوبوسهای فرسوده راباید از خیابانها خارج و بجای آنها ماشین های نو در اخیتار مردم قرار دهیم.

وی گفت: این فعالیتها در این سه سال انجام شده از جمله در سال ۹۳ بیش از ۳۳۶ هزار در سال ۹۴ بیش از ۲۵۶ هزار و امسال نیز بیش از ۱۵۰ هزار خودرو فرسوده را از رده خارج کردیم که مجموع آنها به ۸۰۰ هزار ۹۰۶ خودرو فرسوده رسیده است.

روحانی تاکید کرد: این قدمی است که با سرعت بیشتری باید در سالهای آینده برداریم، دقت درمعاینه فنی،حل مشکل آلودگی هوا فقط به دست دولت میسر نیست و باید پلیس ، مردم و همه استعدادها و ظرفیت ها بکار گرفته شود.

رئیس جمهوری به یکی قرارادادهای به ثمر رسیده پس از برجام اشاره کرد و گفت: تولید مشترک خودرو و موتورهای جدید خودرو یکی از این موارد است.کار آغاز شده و امروز قرارداد آن میان ایران خودرو و شرکت پژو با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون یورو و با تولید سه خودرو جدید امضا شده است و محصول آن با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار خودرو تا پایان امسال به بازار می آید.

در آغاز کار ۴۰ درصد کار توسط ایران و ۶۰ درصد توسط فرانسوی ها انجام می شود و در آینده ۷۰ درصد ایرانی و ۳۰ درصد فرانسوی خواهد بود که تحول بزرگی در موتور خودروها به وجود می آید.که همان خودروهای یورو ۵ و یورو ۶ است که یکی از راه های مقابله با آلودگی هوا است.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه کاهش آلودگی هوا گام های بزرگی برداشته شده که باید ادامه یابد، گفت:یکی ازاقدامات تولید موتور برقی بوده که تاکنون مشکل قیمت بالای آن را برای مردم داشتیم.برای این موضوع نیز فکری می کنیم تا با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.
روحانی خاطرنشان کرد: دولت،محیط زیست، دستگاه های مسئول،نیروی انتظامی همه باید دست به دست هم دهیم تا صنعت کشورارتقا یابد و در برابر غول آلودگی هوا پیروز خواهیم شد.

وی در ادامه به موضوع مهم اشتغال پرداخت و گفت:ما باید با یک تحرک بزرگ در مساله اشتغال، تحولی بزرگ ایجاد کنیم. جوان های پرشور و انقلابی و متدین داریم. برخی در مخیله آنها این است که جوانان یکی از مشکلات جامعه ما هستند که این تفکر خطای بزرگی است.
روحانی جوانان را سرمایه بزرگ کشور معرفی کرد و اظهار داشت: برخی نسبت به جوانان اظهار بدبینی می کنند. در موضوع مسابقه فوتبال در روز تاسوعا عده ای پیش بینی می کردند که شاید وضعیت مناسبی پیش نیاید که این تفکر جای تعجب دارد. جوان ما متدین و عاشق امام حسین (ع) و ایران است. دیدید که با چه زیبایی در ورزشگاه آزادی هم تشویق کردند و هم به دینشان و خانواده رسالت احترام کردند و عشق خود را به ایران ثابت کردند.

رئیس جمهوری افزود:به جوانان بدبین نباشید وبه آنان اطمینان کنید. جوانان غیور ما جنگ را اداره کردند و امروز افتخار ایران جوانان هستند. باید میدان فعالیت و کار برای جوانان ایجاد کرد. قدم های خوبی برداشته شده است.

وی افزود: از البرز این خبر خوش را به روستائیان کشور می دهیم که یک لایحه دو فوریتی امروز تقدیم مجلس کرده ایم که ازمجلس مجوز برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار ازصندوق توسعه برای اشتغال روستائیان را بگیریم.

روحانی با اشاره به تعامل خوب دولت یازدهم و مجلس دهم،گفت:انتخاب سه وزیر در حوزه ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش با توافق مجلس به ما دلگرمی داد.غیر از اینکه به سه وزیر رای اعتماد داد یک پیام بزرگی را مجلس داد که لازم است از مجلس سپاسگزاری کنیم. پیام این بود که مجلس می خواهد در کنار دولت برای خدمت به ملت ایران کار کند. مجلس پیام داد که تحت تاثیر شایعات و پرونده سازی های بیجا نیست و هر کس لیاقت دارد باید مسئولیت بگیرد.

روحانی گفت: برای ما اصولگرا و اعتدالگرا یکی هستند. همه ملت بزرگ ایران هستند. توام اقوام و مذاهب ایرانی و همه استان ها برادر هستیم و باید دست به دست هم دهیم، دولت و ملت در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری کشور را بسازیم و در مسیر تعالی قرار بگیریم.

وی تاکید کرد: ما ملتی نیستیم که وقتی رئیس جمهوری تغییر یابد تاثیری در اراده ملت داشته باشد. مردم البرز و ملت ایران و دنیا دست اراده یک فرد یا یک حزب نیستند.

رییس جمهوری در ادامه گفت : برای هر مصوبه از نظرکارشناسان و متخصصان مربوطه استفاده شده چراکه دولت ما دولت شعار نیست و درتمام مراحل عمل به وعده ها را پیشه خود کرده است.

وی ادامه داد: همان دستگاه و ارگانی که ما را تحریم کرد در مقابلش ایستادیم و مجبور به رفع تحریم ها شد.

وی افزود: کشور با امید و نشاط در مسیر آبادانی حرکت می کند و این امر مورد توجه برخی از رسانه ها یی قرارگیرد که آب درهاون دشمن می کوبند.

وی با اشاره به مسائل مربوط به استان البرز افزود: طبق نظر سنجی ها ازسوی مردم ترافیک دومین عامل و دغدغه آنان بوده است .

رییس جمهوری گفت: از اولین هفته آغازبکار دولت یازدهم وزارت راه و بنیاد مستضعفان را برای پیگیری وضعیت آزاد راه شمال که ۱۳ سال پیش وعده شده بود به حضور خواستیم و دراین رابطه پیگیری های مستمر صورت گرفت.

وی ادامه داد:آزاد راه تهران به گچسرسال آینده به بهره برداری می رسد، موضوع بعدی افتتاح ادامه اتوبان همت است که از مطالبات اصلی مردم محسوب می شود که این طرح نیز سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی گفت: برای بخش حمل و نقل استان البرز۴۲۷ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است که برای قطارشهری ۱۸۶میلیارد تومان و اتصال بزرگراه شهید همت به کرج ۷۰میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به مشکلات بهداشتی و درمانی استان البرز افزود: اکنون ۹۶۰ تخت بیمارستانی در البرز وجود دارد که تا پایان امسال به ۱۳۵۰ تخت بیمارستانی می رسد و تا پایان دولت یازدهم به ۲ هزار و ۱۰۰ تخت بیمارستانی خواهد رسید.

روحانی گفت: میزان گازرسانی شهری در ابتدای دولت یازدهم ۶۹درصد بود که تا آخر دولت به ۹۹ درصد می رسد ، درحوزه روستایی ۶۳ درصد بود که تا پایان یازدهم به ۸۱ درصد می رسد.

وی بیان داشت: ۴۰ طرح و پروژه با اعتباری حدود ۹۹۵ میلیارد تومان برای البرز به تصویب رسیده که عملیات اجرایی آنها در سال ۹۵ محقق می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی