رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

فرصت های صنعت نفت ایران

با توجه به چشم ‌اندازی که از آینده بازار نفت وجود دارد، صنعت نفت و گاز جهان صحنه رقابت بین کشورهای مختلف دارنده ذخایر نفتی است تا بیشترین سرمایه را برای توسعه میادین نفت و گاز به‌خود اختصاص دهند. رقابت اصلی هم بین کشورهای درحال توسعه است چراکه به ‌دلیل کمبود منابع مالی و فناوری […]

با توجه به چشم ‌اندازی که از آینده بازار نفت وجود دارد، صنعت نفت و گاز جهان صحنه رقابت بین کشورهای مختلف دارنده ذخایر نفتی است تا بیشترین سرمایه را برای توسعه میادین نفت و گاز به‌خود اختصاص دهند. رقابت اصلی هم بین کشورهای درحال توسعه است چراکه به ‌دلیل کمبود منابع مالی و فناوری در داخل این کشورها، نیاز بیشتری به سرمایه و تکنولوژی وجود دارد.

علی مروی کارشناس انرژی در ادامه این یادداشت می نویسد: کشور ما هم از این قاعده مستثنا نیست؛ یعنی از یک ‌سو ذخایر عظیم نفت و گازی که در کشور ما وجود دارد خصوصا در میادین مشترک، ظرفیت بالقوه ‌ای است که نمی ‌توان آن را نادیده گرفت و از سوی دیگر برای به فعلیت درآمدن این ظرفیت نیاز به سرمایه ‌گذاری‌های کلان و استفاده از فناوری ‌های روز وجود دارد.

با بررسی برنامه ‌های توسعه ۵ساله در دوره ‌های گذشته، این واقعیت را درخواهیم یافت که همواره حدود۶۰درصد از سرمایه مورد نیاز برای توسعه میادین نفت و گاز توسط سرمایه ‌گذاری خارجی تأمین شده است. در این شرایط ما باید از فرصت‌ های به‌وجود آمده نظیر تعامل نزدیک با اقتصادهای نوظهور به ‌واسطه فروش نفت از یک‌ سو و تمایل شرکت‌ های بزرگ برای فعالیت در ایران بعد از برجام از سوی دیگر استفاده کنیم و زمینه تقویت صنعت و اقتصاد کشور را فراهم سازیم.

شرکت پتروپارس به‌ عنوان نخستین شرکت ایرانی برای توسعه بزرگ‌ ترین میدان گازی جهان، یعنی پارس ‌جنوبی با مشارکت طرف ‌های خارجی فعالیت خود را آغاز کرد و به ‌واسطه همکاری با شرکت‌ های صاحب ‌نام و با تجربه بین ‌المللی، پتروپارس توانست ضمن بهره ‌گیری از توان، مهارت و تجربه متخصصان داخلی، در انتقال دانش مدیریتی و فناوری روزآمد در حوزه‌ هایی مانند اکتشاف، توسعه و بهره ‌برداری از میدان‌ های گازی و نفتی، روزبه‌ روز خود را تقویت کند و برای بدل شدن به یک شرکت بین‌ المللی نفتی بر قابلیت ‌های خود بیفزاید.

تجربیات به‌دست آمده در پروژه‌ های متعدد میدان بزرگ پارس ‌جنوبی که به پشتوانه نیروی انسانی متخصص، متعهد و دلسوز به ‌عنوان سرمایه اصلی این شرکت به‌دست آمده‌ اند، باعث شده است که پتروپارس به‌ عنوان الگویی موفق در حوزه نفت و گاز شناخته شود؛ الگویی که در شرایط دشوار تحریم، به کشور کمک کرد تا بتواند به ‌تنهایی و بدون مشارکت خارجی به توسعه فازهای باقیمانده پارس‌جنوبی بپردازد و به شرکت‌ های ایرانی این خودباوری و اعتمادبه‌نفس را بدهد که می ‌شود کارهای بزرگ را انجام داد.

اکنون با پشت ‌سر گذاشتن روزهای دشوار تحریم، این فرصت مهیا شده تا با بهره‌گیری از مشارکت خارجی، در سرمایه ‌گذاری و مدیریت، برای تقویت توان اجرایی، مهندسی و مدیریتی شرکت ‌های داخلی اقدام جدی ‌تری به ‌عمل‌ آید. موافقت ‌نامه‌ای که بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم شرکت ‌هایCNPC، TOTAL و پتروپارس به امضا رسید، در همین چارچوب قرار دارد. آنچه در این بین از اهمیت برخوردار است بهره ‌برداری مناسب از توان فنی و اجرایی و نیروی انسانی ایرانی در این مشارکت است تا در کنار استفاده از توان مالی شرکت ‌های خارجی، به توسعه میدان ‌های مشترک دست یابیم. با این تدبیر، به سهم کشور در میادین مشترک خواهیم رسید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی