رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

هزینه توقف تولید را دولت بدهد
اعتراض سیمانی‌ها به تعطیلی کارخانه‌ها؛

هزینه توقف تولید را دولت بدهد

پیشنهاد تعطیلی صنایع تهران و توقف تولید از جمله صنایع شن و ماسه و سیمان هر سال در پی آلودگی هوا مطرح می‌شود. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، روزنامه جهان صنعت نوشت: با نزدیک شدن به روزهای سرد پاییزی سریال پایان‌ناپذیر آلودگی هوای پایتخت مجددا تکرار می‌شود. هر سال این روزها شاهد آلودگی هوای […]

پیشنهاد تعطیلی صنایع تهران و توقف تولید از جمله صنایع شن و ماسه و سیمان هر سال در پی آلودگی هوا مطرح می‌شود.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، روزنامه جهان صنعت نوشت:

با نزدیک شدن به روزهای سرد پاییزی سریال پایان‌ناپذیر آلودگی هوای پایتخت مجددا تکرار می‌شود. هر سال این روزها شاهد آلودگی هوای شدید تهران هستیم که برای رفع این آلودگی مسوولان تنها چند کار یاد گرفته‌اند. تعطیلی مدارس، اجرای طرح زوج و فرد از در منزل و در صورت نیاز تعطیلی ادارات دولتی. بی‌آنکه برای رفع این آلودگی به فکر چاره اساسی باشند.
کیفیت هوای تهران پس از چندین روز متوالی در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس در وضعیت قرمز قرار گرفت تا مدیرکل محیط‌زیست استان تهران با اشاره به پایداری شرایط جوی و تداوم آلودگی هوا ضمن اعلام خبر تعطیلی مدارس ابتدایی پایتخت روز گذشته و امروز، دیگر مصوبات نشست کمیته اضطرار آلودگی هوای شهر تهران را اعلام کند.
مدیرکل محیط‌زیست استان تهران با اشاره به پایداری شرایط جوی و تداوم آلودگی هوا در پایتخت گفت: فروش روزانه آرم ورود به محدوده طرح ترافیک و فعالیت معادن شن و ماسه تهران در چند روز آینده ممنوع است.
جز سیمان تهران همه کارخانه‌ها خارج از شهرند
در همین ارتباط و براساس مصوبه کمیته در روزهای یکشنبه و دوشنبه (۲۳ و ۲۴ آبان) تنها خودروهای دارای مجوز طرح ترافیک توانستند وارد محدوده زوج و فرد شوند.
به گفته مدیرکل محیط‌زیست استان تهران در این جلسه مقرر شد تمام مهدهای کودک، پیش‌دبستانی و مدارس ابتدایی استان جز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس تعطیل شوند. توقف فعالیت معادن شن و ماسه آبرفتی غرب تهران تا عادی شدن وضعیت هوا، لغو ورزش‌های همگانی در پارک‌ها و مجموعه‌های ورزشی شهر تهران، تشدید برخورد با خودروهای دودزا شامل خودروهای دولتی و غیردولتی، تشدید برخورد با موتورسواران دودزا و آلوده‌کننده شهر تهران از دیگر مصوبات در جلسه کمیته اضطرار بود.
از سوی دیگر پیشنهاد تعطیلی فعالیت کارخانه‌های سیمان موضوع دیگری است که مطرح می‌شود.
عبدالرضا شیخان، رییس انجمن سیمان در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اشاره به تشدید آلودگی هوا و فعالیت کارخانه‌های سیمان اظهار داشت: در حال حاضر فقط یک «کارخانه سیمان تهران» در داخل این استان آن هم با کمتر از ظرفیت به فعالیت می‌پردازد و مابقی در بیرون از شهر هستند.
مسوولان هیچ اقدامی برای جبران تعطیلی سیمانی‌ها نمی‌کنند
وی با بیان اینکه چند کوره کارخانه سیمان تهران خاموش است، افزود: تمام استانداردها در کارخانجات سیمان رعایت شده و آنها تاثیر چندانی بر تشدید آلودگی هوا ندارند.
رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرد: البته کارخانه‌های سیمان از تعطیلی واحدها برای مدیریت هوا و سوخت استقبال می‌کنند، به شرط آنکه مسوولان هزینه این توقف تولید را پرداخت کنند.
شیخان با بیان اینکه کارخانه‌ها در مقطعی که مشکل سوخت وجود داشت با تعامل وزارت نفت اقدام به توقف تولید کردند، گفت: متاسفانه تاکنون مسوولان هیچ اقدامی برای جبران تعطیلی نکردند و متضرر اصلی این موضوع کارخانه‌های سیمان شدند.
از سوی دیگر یک مقام آگاه با اشاره به فاصله بسیار استاندارد آلایندگی کارخانه‌های ایران با استانداردهای اروپا گفت: نصب فیتلر مناسب در کارخانه سیمان با سرمایه‌گذاری ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان امکان‌پذیر است ولی سازمان محیط‌زیست فشاری به کارخانه‌های آلاینده نمی‌آورد.
یک مقام آگاه در گفت‌‌وگو با فارس در ارزیابی وضعیت آلایندگی کارخانه‌های سیمانی کشور اظهار داشت: در حال حاضر اکثر کارخانه‌های سیمانی از گاز به عنوان سوخت خود استفاده می‌کنند و مصرف مازوت محدود شده است.
وی ادامه داد: همچنین حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کارخانه‌های سیمانی که با سرمایه‌گذاری‌های جدید طی ۱۰ سال گذشته ایجاد شده‌اند، دارای فیلترهای جدید هستند که نسبت به کارخانه‌های قدیمی، میزان آلایندگی کمتری‌ دارند.
نصب فیلترهای جدید در واحدهای نوساز
وی تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید سیمان کشور حدود ۸۰ میلیون تن رسیده و فیلترهای جدید در کارخانه‌هایی که طی سال‌های اخیر ایجاد شده‌ یا مورد بازسازی قرار گرفته‌اند، نصب شده است.
این مقام آگاه در مورد آلایندگی کارخانه سیمان تهران و تاثیر آن بر هوای این کلانشهر نیز گفت: این کارخانه دارای واحدهای قدیمی و جدید است که واحدهای جدید وضعیت بهتری دارند و از فیلترهای جدیدتری برخوردار هستند اما واحدهای قدیمی، آلایندگی بیشتری را ایجاد می‌کنند.
به گفته وی، در کشورهای دیگر، سرمایه‌گذاری مناسبی برای نصب فیلتر کاهنده آلودگی در کارخانه‌های سیمان صورت می‌گیرد و از روش‌های جدید برای کنترل آلودگی آنها استفاده می‌شود اما در ایران فشار زیادی بر کارخانه‌های سیمان از سوی سازمان محیط‌زیست وارد نمی‌شود و به همین دلیل، آلودگی کارخانه‌ها بالاست.
این مقام آگاه تصریح کرد: اگر سرمایه‌گذاری لازم در کارخانه‌های سیمانی انجام شود، با نصب فیلترهای جدید، میزان آلودگی آنها به صفر خواهد رسید و میزان گاز CO نیز کاهش خواهد یافت.
وی ادامه داد: برای نصب این نوع فیلترها در یک کارخانه یک میلیون تنی سیمان بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است که با حمایت دولت امکان انجام این کار وجود دارد.
به گفته وی، در حال حاضر استانداردهای مربوط به میزان آلایندگی کارخانه‌های سیمان ایران با استانداردهای اروپایی فاصله زیادی دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی