رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

راهکارهای توسعه صادرات مواد معدنی
کنسرسیوم‌های فروش؛

راهکارهای توسعه صادرات مواد معدنی

کیوان جعفری طهرانی، رییس امور بین‌الملل انجمن صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، کنسرسیوم‌های فروش را راهکار کاهش ریسک در شرایط افت یا نوسانات بازار و راهکار توسعه صادرات مواد معدنی دانست. به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، روزنامه جهان صنعت نوشت: کیوان جعفری طهرانی با تاکید بر اینکه تولید و صادرات مواد معدنی و محصولات بالادستی […]

کیوان جعفری طهرانی، رییس امور بین‌الملل انجمن صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، کنسرسیوم‌های فروش را راهکار کاهش ریسک در شرایط افت یا نوسانات بازار و راهکار توسعه صادرات مواد معدنی دانست.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی، روزنامه جهان صنعت نوشت:

کیوان جعفری طهرانی با تاکید بر اینکه تولید و صادرات مواد معدنی و محصولات بالادستی با ارزش‌افزوده بیشتر ورود سرمایه‌های جدید است، افزود: به خصوص اینکه کمبود منابع مالی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه معدن در سال‌های اخیر بوده است؛ مشکلی که علاوه بر ایجاد رکود در فعالیت‌های معدنی، اندک فعالیت‌های جاری را نیز دچار افت کیفیت کرده است.
وی با اشاره به اینکه پیش از برجام محدودیت‌هایی در مورد انتقال پول به داخل ایران وجود داشت و هنوز هم کم و بیش ادامه دارد، گفت: اما با لغو تحریم‌ها صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از فروش مواد معدنی به کشورهای دیگر را وارد کشور کنند و این گشایش در مبادلات بانکی به‌طور حتم می‌تواند به سایر بازارهای صادراتی کمک زیادی کند.
وی با اعلام اینکه امیدواریم که با رفع موانع صادرات مواد معدنی، ارزش افزوده حاصل از فرآوری آنها هم توسط سرمایه‌گذاران و نیروی کار ایرانی انجام شود، گفت: به عنوان مثال به دست آوردن سهم بازار کشورهای مجاور باعث تشویق فولادسازان ایرانی می‌شود که به صورت کیفی‌تر تولید داشته باشند. مجموعه‌های فولادسازی قدرتمند ایران توانمندی آن را دارند که به صورت کیفی تولید خود را ارتقا دهند.
جعفری‌طهرانی ادامه داد: کیفیت پایین تولیدات و محصولات، عدم یکنواختی در کیفیت، مخلوط کردن غیرمجاز مواد معدنی نامتجانس بایکدیگر، عدم تعهد در زمان تحویل، عقد قرارداد و عدم تحویل بار، امتناع از برگشت پیش‌پرداخت یا پرداخت هرگونه جریمه و جریمه کیفیت یا دموراژ، هزینه‌های بالای حمل‌ونقل زمینی و ریلی، افزایش هزینه‌های بندری، تقلب در گزارش شرکت‌های بازرسی، رقابت ناسالم صادرکنندگان از لحاظ قیمت با یکدیگر و نبود یک شاخص قیمتی مشخص و قابل قبول همه صادرکنندگان از جمله نقاط ضعف ایران در صادرات مواد معدنی است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی