رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

گزارشی از تعطیلی یک پنجم واحدهای تولیدی

براساس آمار مجموع واحدهای تعطیل شده کشور در سال جاری به ۱۶ هزار و ۴۶۱ واحد می‌رسد. این روزها از هر طرف که بخواهیم وضعیت تولید در کشور را مورد بررسی قرار دهیم، با رکود و تعطیلی واحدهای تولیدی رو به رو می‌شویم.

براساس آمار مجموع واحدهای تعطیل شده کشور در سال جاری به ۱۶ هزار و ۴۶۱ واحد می‌رسد. این روزها از هر طرف که بخواهیم وضعیت تولید در کشور را مورد بررسی قرار دهیم، با رکود و تعطیلی واحدهای تولیدی رو به رو می‌شویم.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از نسیم، این روزها از هر طرف که بخواهیم وضعیت تولید در کشور را مورد بررسی قرار دهیم، با رکود و تعطیلی واحدهای تولیدی رو به رو می‌شویم.

وضعیت تولید در کشور طی ۱۱۰۰ روز گذشته بسیار نگران کننده است و روزی نیست که خبر تعطیلی یک واحد صنعتی منتشر نشود. از برندهای بزرگ و قدیمی کشور مثل ارج، آزمایش و یا پارس الکتریک گرفته تا کارخانه‌های قدیمی و ریشه داری مثل کارخانه قند ورامین و یا کارخانه روغن نبایتی قو تعطیل شده‌اند . اخیرا ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در گزارشی تکان دهنده خبر از تعطیلی ۴۰ درصد شهرکهای صنعتی و شرکت‌های کوچک و متوسط را داده و آن را نشان دهنده از دست دادن مشاغل عمده در کشور دانسته است.

همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت هم اعلام کرده که ۱۲ درصد مجموع بنگاه‌های صنعتی کشور، معادل ۱۰ هزار و ۵۱۹ واحد تا پایان سال گذشته تعطیل شدند  که تا پایان نیمه اول امسال به ۱۹ درصد رسیده اند. اخیرا محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت هم پروانه ۳۴۰۰ واحد صنعتی را که دیگر امکان احیا ندارند را لغو دائم کرد. در سال جاری براساس آمار جمع‌آوری شده تا نیمه اول امسال، ۱۹ درصد واحدهای صنعتی کوچک معادل ۱۵ هزار و ۲۹۰ واحد، ۱۸ درصد واحدهای متوسط معادل ۷۸۵ واحد و ۱۱ درصد واحدهای بزرگ صنعتی کشور معادل ۳۸۶ واحد به‌طور کامل تعطیل شده‌اند. مجموع واحدهای تعطیل شده کشور در سال جاری به ۱۶ هزار و ۴۶۱ واحد و به‌طور میانگین، ۱۹ درصد مجموع واحدهای صنعتی کشور می‌رسد.

بر اساس آمار، تا پایان سال ۹۴، شمار واحدهای تعطیل شده کامل در شهرک‌های صنعتی، ۷ هزار و ۸۵ واحد بود که از این تعداد فقط حدود ۲۸۵ واحد امکان احیا یافتند. از مجموع ۶۸۰۰ واحد تعطیل شده در سال جاری، ۶ هزار و ۶۷۰ واحد جزو واحدهای کوچک بوده‌اند که نشان دهنده بی توجهی دولت به این واحدهاست. این در حالی است که مقام معظم رهبری بارها بر لزوم حمایت و تسهیلات دهی دولت به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی تاکید کرده اند.

اما در کنار این آمار نمی توان از اظهار نظرهای برخی از فعالان اقتصادی و مقامات سابق مسئول درباره تعطیلی واحدهای صنعتی، به راحتی گذشت و در برخی از استانها هم وضع بسیار بدتر از سایر بخشهای کشور است. به عنوان مثال استان اراک به عنوان استانی که بیشتر میزان بیکاری را در بین سایر استانها دارد. در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته که تنها ۷ درصد کارخانه‎‌های آن با ظرفیت بالای ۸۰ درصد به فعالیت مشغول به کار هستند.

تعطیلی یک پنجم واحدهای صنعتی کشور در سال جاری بنا به اعلام وزارت صنعت، در شرایطی رخ می دهد که وزارت صنعت و بانک مرکزی می گویند که امسال تسهیلات خوبی به واحدهای صنعتی داده اند و گفته‌اند که ۷۵۰۰ واحد تولیدی در سال جاری به بنگاههای تولیدی تسهیلات داده اند اما تولید کنندگان نسبت به این آمار اظهار بی خبری می کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی