رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

صنعت آب تشنه سرمایه‌گذاری است
معاون وزیر نیرو؛

صنعت آب تشنه سرمایه‌گذاری است

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه امسال ۳۰۰ شهر در تنش آبی قرار دارند، گفت: مشکلات آبی برخی از این شهرها ارتباطی به کم‌بارشی و پربارشی حوزه ندارد و آبرسانی منوط به سرمایه‌گذاری در بخش است. به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از آنا، رحیم میدانی در پاسخ به این […]

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه امسال ۳۰۰ شهر در تنش آبی قرار دارند، گفت: مشکلات آبی برخی از این شهرها ارتباطی به کم‌بارشی و پربارشی حوزه ندارد و آبرسانی منوط به سرمایه‌گذاری در بخش است.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی به نقل از آنا، رحیم میدانی در پاسخ به این پرسش که با کاهش میزان بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته وضعیت آبرسانی در شهرهای دارای تنش آبی به چه ترتیب خواهند بود، عنوان کرد: بخشی از مسایل آب شرب در شهرهای دارای تنش آبی که امسال حدود ۳۰۰ شهر با ۳۵ میلیون نفر جمعیت است، ارتباط آنچنانی با کم بارشی و پربارشی حوزه ندارد. در این شهرها باید سرمایه گذاری صورت گیرد. به طور مثال در شهر قزوین پیش‌بینی کردیم که ۶۰ میلیون متر مکعب از منابع سد طالقان به این منطقه اختصاص یابد اما برای آبرسانی نیازمند اجرای خط انتقال هستیم. در شهرها و روستاهای خوزستان نیز نیز روال به همین ترتیب است اما برخی از شهرها که به خاطر کمبود آب پشت سدها در تنش بودند، در زمان بارندگی مشکل رفع می‌شود.

وی تصریح کرد: در اصفهان ۵ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش وجود دارد که این شهر نیازمند اجرای سامانه دوم است یعنی باید ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گیرد که بخشی از این تنش‌های آبی در گرو اجرای این پروژه‌ها است.

میدانی ادامه داد: صنعت آب و فاضلاب بالای ۹۵ درصد متکی به داخل است و نیازی به واردات خارجی نداریم بنابراین هر پولی که در این بخش هزینه شود، صد در درصد در اقتصاد کشور صرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: در خوزستان برای رفع مشکلات آبرسانی نیاز به ۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داریم. فرض کنید که اگر این منابع تزریق شود چه کمکی به صنعت آب و فاضلاب خواهد شد. در حالی که یکی از مشکلات کنونی فعالان و شرکت‌های تولیدی صنعت آب و فاضلاب

با توجه به ضرورت ساخت سالانه ۵ هزار مگاوات نیروگاه در کشور وزارت نیرو قراردادی را موسوم به قرارداد یونیت با شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه منعقد کرده تا این ظرفیت با سرمایه‌ خارجی ساخته شود.

اما میدانی با اشاره بر قراداد احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه با ترک‌ها ابراز کرد: برخی این سوال را مطرح می‌کنند که چرا وزارت نیرو برای احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه‌ با ترک‌ها قرارداد منعقد کرده است. اکنون سرمایه‌گذارانی هستند که شاید نزدیک به ۳ سال از وزارت نیرو برای ساخت نیروگاه مجوز دریافت کرده‌اند اما در این مدت حتی یک میخ هم به زمین نکوبیده‌اند و علت مسکوت ماندن پروژه را نیز نبود منابع مالی و سرمایه عنوان می‌کنند. زمانی که ما باید هر سال ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید بسازیم و سرمایه داخلی وجود ندارد ناگزیر خواهیم بود تا از سرمایه‌گذار خارجی استفاده کنیم.

وی درباره واگذاری امور آب به شهرداری‌ها نیز عنوان کرد: با این امر مخالفت کردیم و این امر را حداقل در این مقطع زمانی به نفع مردم نمی‌دانیم. این امر دلالیل مختلفی دارد که علت نخست آن تفکیک‌ناپذیری تامین و توزیع آب از هم است. در صورت وجود مشکل در آبرسانی دوباره اختلافی میان متولی تامین و متولی توزیع آب ایجاد می‌شود که همین امر حل مشکل را دچار وقفه می‌کند.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: اکنون که شرکت‌های آب و فاضلاب توزیع کننده آب هستند، بیش‌تر آب از سوی شرکت‌های آب منطقه‌ای تامین می‌شود، بنابراین معاونت آب در وزارت نیرو به عنوان معاونت هماهنگ کننده دو شرکت مادر تخصصی است. از سوی دیگر شبکه‌های توزیع آب اکنون در شرایط مناسبی نیستند و میزان آب بدون درآمد ما بالا است و شبکه‌ها نیاز به بازسازی هم دارند.

میدانی گفت: سالیان سال است که مشکلات را می‌دانیم و با شبکه‌ها مانوس هستیم اما در شرایط بغرنجی قرار داریم و آب شرب مردم را با سختی بدون انقطاع تامین می‌کنیم. حالا فرض را بر این بگیریم که در این وضعیت تغییر متولی نیز داده شود. یقینا مردم آسیب می‌بینند به همین دلیل تصمیمات باید به درستی اتخاذ و اجرا شوند.

وی ابراز کرد: زمانی باید تصمیمی اجرایی شود که یقین داشته باشیم صد در صد به نفع مردم است. در طی سالیان گذشته مشاهده کردیم که برخی تصمیمات اتخاذی مانند ادغام برخی وزارتخانه‌ها در نهایت به انحلال دوباره منجر شده و به حالت قبل بازگشته است. این تصمیمات چون با سلامتی و آرامش مردم سر و کار دارد بنابراین باید بسیار سنجیده و پخته گرفته شود.

میدانی تاکید کرد: در گذشته شبکه‌های توزیع آب شهری در اختیار شهرداری‌ها بود که بعد نتیجه لازم گرفته نشد و شرکت‌های آب و فاضلاب تشکیل شدند.اکنون این صنعت به درجه‌ای از بالندگی رسیده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار کرد: در یک مقطعی بحث ادغام آب شرب شهری و روستایی مطرح بود که باز ما این را به صلاح مردم نمی‌دانیم چرا که در شرایط حال حاضر در تامین آب روستاها مشکلات عدیده‌ای وجود دارد و ۵ تا ۶ هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند که درصورت واگذاری تامین آب روستایی به نهاد و متولی شهری یقینا روستائیان را دچار آسیب می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین در واگذاری امور آب به شهرداری نیز باید ارزیابی‌های لازم صورت گیرد و بسیار با فکر جلو رفت و زمانی که به این نتیجه رسیدیم که این تصمیم به نفع مردم است، آن را عملیاتی کنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی