رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

افت قدرت رقابت خودروساز داخلی؛ محصول قراردادهای خودرویی با فرانسه

کارشناسان معتقدند با واگذاری سهام سایپاکاشان به پژو و واگذاری سایت تولیدی بن‌رو به رنو خطوطی در اختیار طرف ایرانی باقی می‌ماند که قدیمی بوده و به این ترتیب رقابت‌پذیری خودروساز داخلی در برابر محصولات خارجی محل ابهام جدی قرار می گیرد. بر اساس قرارداد منعقد شده میان شرکت سایپا و شرکت پژو فرانسه، قرار […]

کارشناسان معتقدند با واگذاری سهام سایپاکاشان به پژو و واگذاری سایت تولیدی بن‌رو به رنو خطوطی در اختیار طرف ایرانی باقی می‌ماند که قدیمی بوده و به این ترتیب رقابت‌پذیری خودروساز داخلی در برابر محصولات خارجی محل ابهام جدی قرار می گیرد.

بر اساس قرارداد منعقد شده میان شرکت سایپا و شرکت پژو فرانسه، قرار است ۵۰% از سهام شرکت سایپا کاشان به قیمتی ارزان و پایین‌تر از برآوردهای کارشناسان به این شرکت فرانسوی واگذار شود. شرکت سایپا کاشان مدرن‌ترین و وسیع‌ترین سایت تولید خودرو در ایران است. به طوری‌ که آقای کارلوس تاوارس مدیرعامل شرکت خودروسازی پژوسیتروئن پس از بازدید از این کارخانه اذعان کرد تحت تاثیر زیرساخت‌های ایجاد شده در سایپاکاشان قرار گرفته است.

حال سوال این‌جاست که چرا بعد از تجربه شکست‌خورده بیش از ۲۵سال  همکاری بین ایران‌خودرو و پژو، این شرکت فرانسوی علاوه بر ایران‌خودرو فرصت استفاده از زیرساخت‌های سایپا را پیدا می‌کند؟  پژو با انعقاد قرارداد با ایران خودرو و دراختیار گرفتن سهام سایپا کاشان با قیمت نازل عملا با دو بازوی ایران خودرو و سایپا بازار خودرو را مدیریت کرده و به حاکم بلامنازع بازار خودرو ایران تبدیل می‌شود.

علاوه بر این مشخص نیست شرکت پژو چه میزان از آورده خود برای خرید سهام را نقدا آورده و چه میزان را به صورت نقشه‌های طراحی و به اصطلاح دانش فنی ارائه خواهد کرد؟

کارشناسان معتقدند با واگذاری سهام سایپاکاشان به پژو و واگذاری سایت تولیدی بن‌رو به رنو قسمت قابل توجهی از توان تولید سایپا از میان می‌رود. در واقع سهام ۲ کارخانه از ۴ کارخانه سایپا واگذار می‌شود. کارخانه‌هایی که به روز‌ترین و نوسازترین خطوط تولید خودرو در ایران هستند و خطوطی در اختیار طرف ایرانی باقی می‌ماند که قدیمی بوده و از فناوری روز به دور است. به این ترتیب رقابت‌پذیری محصولات داخلی در برابر محصولات خارجی محل ابهام جدی است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی