رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

رشد بی حد و مرز زغال سنگ ادامه دارد!!
افزایش 4 برابری قیمت زغال سنگ؛

رشد بی حد و مرز زغال سنگ ادامه دارد!!

قیمت زغال سنگ امسال بیش از ۴ برابر شده و از ۳۰۰ دلار هر تن فوب استرالیا گذشته و در اوج قیمت ۵ سال گذشته قرار دارد. سنگ آهن نیز تقریبا دو برابر شده و در اوج دو سال اخیر بالای ۷۰ دلار هر تن سی اف آر چین است. اما آنچه امروز در این […]

قیمت زغال سنگ امسال بیش از ۴ برابر شده و از ۳۰۰ دلار هر تن فوب استرالیا گذشته و در اوج قیمت ۵ سال گذشته قرار دارد. سنگ آهن نیز تقریبا دو برابر شده و در اوج دو سال اخیر بالای ۷۰ دلار هر تن سی اف آر چین است. اما آنچه امروز در این بازارها در جریان است با روند صعودی سال ۲۰۱۱ متفاوت است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از دنیای معدن، سال ۲۰۱۱ کمبود مواد اولیه و رشد دو رقمی تولید فولاد مشهود بود ولی این روزها در چین کارخانه ها تولید را علی رغم این که حاشیه سود دارند پایین آورده اند. تعمیرات امسال کارخانه ها زودتر از موعد آغاز شده است. بالا بودن قیمت ها و محدودیت عرضه زغال سنگ و کک باعث شده برخی فولادسازان بزرگ چینی تولید را کاهش دهند. برای آینده بازار زغال سنگ تنها روند صعودی برآورد شده است. این ماده اولیه ۲۰ درصد هزینه تولید فولاد چینی ها را در بر دارد و فعلا رو به بالاست چون اختلالات در حمل کالا در چین، کاهش تولید یکی از معادن مهم استرالیا، شرایط بد جوی در نیمه نخست سال در منطقه و از همه مهم تر توان کارخانه ها برای پذیرش افزایش قیمت بیشتر تداوم دارد.

البته تعداد کمی از کارشناسان معتقدند قیمت فولاد کاهش می یابد ولی این خطر مطرح است که فولاد نتواند پا به پای زغال سنگ افزایش قیمت داشته باشد و حاشیه سود کارخانه ها ضربه جدی ببیند. از این رو کاهش تولید از چند نظر برایشان به صرفه تر است. کاهش تولید نیاز به زغال سنگ را کاهش می دهد و شاید این افزایش شدید قیمت که از سپتامبر تا ۱۸۰ دلار بوده را آرام تر کند. از طرفی زمستان نزدیک است و مصرف فولاد کم می شود از این رو کاهش تولید مانع از انباشته شدن کالا در بازار می شود.

افزایش قیمت های اخیر زغال سنگ و سنگ آهن بی سابقه بوده ولی هنوز فراتر از تصور نشده است. شاید زغال سنگ به ۳۵۰ دلار هر تن فوب نیز برسد. بیلت در چین ۵۰ دلار از سپتامبر تاکنون بالا رفته  و سنگ آهن نیز در دو ماه ۱۲ دلار رشد داشته است.

در هر حال احتیاط در سراسر بازار چین شایع تر شده چرا که اخیرا چندین بار اتفاقات دور از انتظار رخ داده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی