رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

شکست یا موفقیت آتی صنعت خودرو

بی‌ثباتی کلی بازار به همراه ترس مشتریان از آینده باعث کاهش خرید و فروش دوره‌ای می‌شود. دونالد ترامپ چالش انتخابات رئیس جمهوری آمریکا را برد و توانست در این چالش استحکامات صنعت خودرو آمریکا را به دست آورد. اوهایو به طرفداری از کاندیدای ریپالکن‌ها درآمد و در یک اغدام شوکه‌کننده بزرگ میشیگان، به ترامپ تکیه […]

بی‌ثباتی کلی بازار به همراه ترس مشتریان از آینده باعث کاهش خرید و فروش دوره‌ای می‌شود.

دونالد ترامپ چالش انتخابات رئیس جمهوری آمریکا را برد و توانست در این چالش استحکامات صنعت خودرو آمریکا را به دست آورد.

اوهایو به طرفداری از کاندیدای ریپالکن‌ها درآمد و در یک اغدام شوکه‌کننده بزرگ میشیگان، به ترامپ تکیه زد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی‌پی‌جی به نقل از عصر ایران به نقل از “بیزینس‌اینسایدر”، ترامپ در طول دوره انتخاباتیش با سران صنایع خودروسازی ارتباط تنگاتنگ برگزار کرد. مهم‌ترین آنها مارک فیلدز مدیر عامل شرکت فورد محسوب می‌شود. ترامپ در طول آغاز عملیات تولید در مکزیکو، وعده بازگرداندن قدرت به تولید را به خودروسازان داد.

با وجود اینکه در حال حاضر فروش خودروهای آمریکایی در مرحله رکورد جدیدی قرار دارند، اما کمک‌های مالی متعدد به صنایع خودروسازی در سال ۲۰۰۹ و ورشکستگی جنرال موتور و کرایسلر در شمار میراث بجسته دولت اوباما باقی مانده است.

اما اینک حضور ترامپ در کاخ سفید برای صنایع خودروسازی چه معنایی دارد؟

خودروسازان اینک خواستار تولید محصولاتشان در شهر مکزیکو هستند و می‌توانند به ادامه تولید خودروهای کوچکی بپردازند که اصولا به اندازه کافی سودآور نیستند. در مقابل SUV ها و کراس‌اوورها تسلط زیادی بر بازار آمریکا دارند. “نفتا” توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی شرایطی را فراهم کرده تا آنها به نیروی کار ارزان‌تر دسترسی پیدا کنند. ترامپ متعهد شده تا این ناحیه را به خانه قدرتمند تولیدکنندگان خودرو در آینده تبدیل کند.

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که درصورت انتخاب شدن به‌عنوان ریاست‌جمهوری آمریکا، فورد را متقاعد می‌کند به آمریکا بازگردد.

این موضوع می‌تواند از نظر سیاسی به یک چالش بزرگ تبدیل شود. البته این موضوع به روند کلی سیاست‌های نفتا و هر آنچه در ۴ سال آینده در این سازمان اتفاق می افتد نیز بستگی دارد. با تمرکز بر ظرفیت‌های ساختاری موجود در آمریکا و برخی از بازارهای جهانی که به سمت شاسی‌بلندها پیش‌می‌روند، ادامه ساخت اتومبیل‌های کوچک در صنایع اتومبیل‌سازی می‌تواند به افزایش سرمایه‌های در حال نابودی کمک کند.

اگر آنها نمی‌توانند به سمت تولید حرکت کنند، باید به مونتاژ خودروهای مسافری رضایت دهند. این موضوع می‌تواند به رشد صعودی قیمت بنزین منجر شده و عادات خرید مشتریان را تغییر دهد.

بی‌ثباتی اقتصادی می‌تواند باعث شتاب رکود چرخه فروش شود

فروش خودروهای آمریکایی در سال جاری احتمالا با مجموع فروش ۱۷٫۵ میلیونی در سال گذشته برابری خواهد کرد. اکثر کارشناسان و مقامات اجرایی صنایع انتظار دارند که ادامه این روند در طول سال ۲۰۱۷ با کمی کاهش سرعت به محدوده ۱۶ میلیون می‌رسد.

بی‌ثباتی کلی بازار به همراه ترس مشتریان از آینده باعث کاهش خرید و فروش دوره‌ای می‌شود. شاید این اتفاق زودتر رخ دهد. احتمال دارد این رکود در تابستان بیشتر نشان داده شود. ریاست‌جمهوری ترامپ علاوه ‌بر تاثیری که روی صنعت خودروی آمریکا دارد، صنعت خودروی مکزیک را نیز به شدت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. روزالس، رئیس سندیکای توزیع‌کنندگان خودروی مکزیک، در این‌باره می‌گوید: اگر ترامپ قرارداد نفتا را لغو کند، این مساله تاثیر بزرگی بر صنعت خودرو و کل اقتصاد مکزیک خواهد داشت. صنعت خودروی مکزیک که صنعتی صادرات محور است، در سال میلادی گذشته ۳٫۴ میلیون دستگاه خودرو تولید کرد. این در شرایطی است که یک دهه قبل، تولید خودرو در این کشور ۱٫۶ میلیون دستگاه بود. سندیکای صنعت خودروی مکزیک پیش‌بینی می‌کند با درنظر گرفتن تولید کارخانه‌های جدید فورد، آئودی، کیا، تویوتا، بی‌ام‌و و دیگر خودروسازان، در پایان سال ۲۰۲۰ تولید خودرو در این کشور به ۵ میلیون دستگاه خواهد رسید.

احتمالا انتخاب ترامپ اجزای تولید را به آمریکا باز می‌گرداند. این روند باعث افزایش بازار کار می‌شود و می‌تواند بخشی از وعده‌های ترامپ را عملی کند. اما آنچه که مسلم انقلابی که در صنعت خودرو دیده می‌شود. اما مشاهده نتایج مثبت و منفی آن هنوز مشخص نیست.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی