رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

افت نیم درصدی شاخص بورس
واکنش بازارهای جهانی به ریاست جمهوری ترامپ؛

حمام خون در بورس

از لحظه ای که خبر پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قوت گرفت، شاخص بورس کشورهای جهان به خصوص آمریکا و همچنین شاخص کل بورس ، افت قابل ملاحظه ای داشته است. به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی، تاثیر سیاست‌های آمریکا به عنوان یک ابرقدرت در جهان بر کسی پوشیده نیست. رویدادهای سیاسی این کشور […]

از لحظه ای که خبر پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قوت گرفت، شاخص بورس کشورهای جهان به خصوص آمریکا و همچنین شاخص کل بورس ، افت قابل ملاحظه ای داشته است.

به گزارش گروه اقتصادی ویکی‌پی‌جی، تاثیر سیاست‌های آمریکا به عنوان یک ابرقدرت در جهان بر کسی پوشیده نیست. رویدادهای سیاسی این کشور به نوعی تمام دنیا را تحت تاثیر شدید قرار خواهد داد. با وجود اختلاف نظرهای زیادی که در میان تحلیلگران بر سر ریاست جمهوری ترامپ و کلینتون وجود داشته است اما افراد زیادی نسبت به تبعات ریاست جمهوری ترامپ هشدار داده بودند. از جمله این افراد “جیمز بیکر” وزیر امور خارجه اسبق آمریکا و از جمهوریخواهان سرشناس این کشور بود که هشدار داده بود که انتخاب دونالد ترامپ، کاندیدای جمهوریخواهان به ریاست‌ جمهوری ایالات متحده، اوضاع جهان را بحرانی‌ تر و بی‌ثبات‌ تر از آنچه هست خواهد کرد.
آنچه در این شرایط با وضعیت بسیار نابسامانی مواجه خواهد شد، بازارهای جهانی است که طوفانی سهمگین و نزدیک در آن‌ها به وقوع خواهد پیوست. شواهد حاکی از آن است که شاخص بورس جهانی به شدت در حال سقوط است. از لحظه ای که خبر پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قوت گرفت، شاخص بورس کشورهای جهان به خصوص آمریکا و همچنین شاخص کل بورس، افت قابل ملاحظه ای داشته و این رقم به چیزی بیش از هزار واحد در شاخص کل تا به این لحظه رسیده است. فرش قرمز بورس در کشورهای جهان برای ترامپ
یک تحلیلگر سهام در لندن می‌گوید: وقتی بازارهای اروپا باز شود، حمام خون راه خواهد افتاد و با وضعیت قرمز در تابلوی شاخص های در حال سقوط مواجه خواهیم شد.این شرایط در کشورهای دیگر از جمله ایران و چین و کشورهای آسیایی دیگر وهمچنین در کل جهان به همین منوال خواهد بود.
بورس در ایران به شدت تحت تاثیر وضعیت جهانی قرار گرفته است و بازارهای سرمایه در تهران نیز در واکنش به خبر ریاست جمهوری ترامپ سرتاپا قرمز پوش شده اند. به طوری که شاخص کل بورس تهران در کمتر از نیم ساعت از آغاز معاملات خود بالغ بر ۱۰۰۰ واحد سقوط کرده است. در دقایق ابتدایی معاملات امروز شاهد افت شدید شاخص های بورس و فرابورس بودیم. شاخص کل در ابتدای معاملات با ۹۲۰ واحد افت، تحت تاثیر نمادهای فملی، فولاد، شبندر، شپنا، پارسان، شتران و معادن قرار گرفت و با از دست دادن ارتفاع ۷۹ هزار واحد وارد کانال ۷۸ هزار واحدی شد. در دیگر گروه های مطرح بازار نیز همچون پالایشی ، فلزی ، معدنی ، برقی ، تجهیزاتی ، محصولات کاغذی ، لاستیک و پلاستیک ، شرکتهای چند رشته ای ، عرضه برق و گاز ، محصولات دارویی ، محصولات شیمیایی ، سیمان ، سایر محصولات کانی غیرفلزی ، سرمایه گذاریها ، بانکها ، لیزینگی ها ، حمل و نقل ، بیمه ای ها و رایانه نیز شاهد فشار فروش و معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم. از طرفی در گروه پالایشی صف فروش شبندر جمع آوری شد . از سویی دیگر نمادهای ونفت ، شسپا ، شاوان و شبریز همچنان با صف فروش مواجه هستند. افت دلار و رشد طلا
در چنین اوضاعی افت شدید قیمت دلار نیز از تبعات این رویداد خواهد بود ولی  قیمت جهانی طلا تحت تاثیر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  به بالاترین سطح در ۵ هفته اخیر رسید. خبرگزاری رویترز انگلیس ضمن اشاره به پیشی گرفتن نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد، قیمت طلا در بازارهای جهانی در صبح روز چهارشنبه با بیش از سه درصد افزایش به بالاترین سطح خود در پنج هفته گذشته رسید.
«مارک واتکینز» مدیر سرمایه گذاری منطقه ای شرکت «کلاینت گروپ» بانک آمریکا گفت: اگر ترامپ پیروز انتخابات شود، از منظر بازار، برنامه وی و جهتی که سیاست وی ممکن است هدفگذاری کند، با بی اطمینان بیشتری مواجه است و بنابراین ممکن است بازار دارایی های ریسکی مانند اوراق بهادار نوسان بیشتری پیدا کند و در کوتاه مدت سرمایه گذاران به بازار طلا روی بیاورند و قیمت طلا بالا برود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی