رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

بلوكه ‌شدن ۱۴ درصد تسهيلات صنعتی

امسال دولت ۱۶هزار ميليارد تومان تسهيلات از طريق سيستم بانكي براي بنگاه‌ها در نظر گرفته و اين وام‌ها براساس كميته‌هايي كه در استان‌ها تشكيل شده‌اند به بنگاه‌هايي كه مشكل كمبود مالي و نقدينگي دارند، تعلق مي‌گيرد. به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از  خبرگزاری دانشجو، رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع به […]

امسال دولت ۱۶هزار ميليارد تومان تسهيلات از طريق سيستم بانكي براي بنگاه‌ها در نظر گرفته و اين وام‌ها براساس كميته‌هايي كه در استان‌ها تشكيل شده‌اند به بنگاه‌هايي كه مشكل كمبود مالي و نقدينگي دارند، تعلق مي‌گيرد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از  خبرگزاری دانشجو، رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع به تعادل گفته است: امسال   دولت ۱۶هزار ميليارد تومان تسهيلات از طريق سيستم بانكي براي بنگاه‌ها در نظر گرفته و اين وام‌ها براساس كميته‌هايي كه در استان‌ها تشكيل شده‌اند به بنگاه‌هايي كه مشكل كمبود مالي و نقدينگي دارند، تعلق مي‌گيرد.

اين وام‌ها در ابتدا كمتر از ۸ هزار واحد را شامل مي‌شد ولي با بررسي‌هاي بيشتر قرار شد به ۱۲هزار واحد وام تعلق گيرد كه طبق آخرين اطلاعاتي كه دارم ۱۱هزار ميليارد تومان پرداخت شده كه البته روز به روز بيشتر مي‌شود لذا اميدواريم تاثير اين بسته حمايتي را تا پايان سال در حجم توليد و اقتصاد كشور ببينيم.

 در بخش واحدهاي نيمه فعال و طرح‌هاي نيمه‌تمام بايد به اين نكته توجه كرد كه اين واحدها خصوصي هستند و مسووليت آنها بر دوش دولت نيست. مساله كمبود نقدينگي را بايد خود واحدهاي خصوصي با بانك‌ها حل كنند و بانك‌ها بايد تسهيلات بيشتري را در اختيارشان قرار دهند تا كار ساخت اين واحدها تكميل و بهره‌برداري آنها‌ آغاز شود. البته ما تلاش زيادي كرديم ولي سيستم بانكي هم محدوديت‌هاي خودش را دارد.

اكنون آنچه سيستم بانكي در اختيار صنعت قرار مي‌دهد حدود ۱۶تا ۱۷درصد كل تسهيلات است درحالي كه بايد حداقل ۳۰درصد از تسهيلات بانكي بايد در اختيار صنعت قرار بگيرد و در ديگر كشورهاي دنيا هم همين‌گونه است به عبارت ديگر صنعت ۱۴واحد درصد كمتر از سهم خود از سبد تسهيلات بهره‌مند می شود.

پس مشكل واحدهای بخش خصوصي كه سرمايه‌گذاري كرده‌اند و اكنون گير افتاده‌اند، همكاري با بانك‌هاست تا بتوانند از ركود خارج شوند و به توليد ثروت برسند. وزارتخانه هم كاري كه مي‌تواند بكند، تاكيد به سيستم بانكي و درخواست از رييس‌جمهوري است.

وزارت صنعت خودش را متولي حمايت از صنايع مي‌داند ولی سيستم بانكی زير نظر وزارت صنعت نيست. بانك‌ها ويژگی ها، محدوديت‌ها و قوانين خودشان را دارند و به عنوان سيستم‌هاي غيرانتفاعي در اقتصاد عمل مي‌كنند.

مهم اين است كه در شرايط كنونی، بانك‌ها نبايد بنگاه اقتصادي باشند. ما نمی گوييم كه ضرر بدهند ولي بايد تسهيلات بدهند و از سوی ديگر، امروزه متاسفانه نرخ سود تسهيلات در كشور ما بسيار بالا و در مقايسه با كشورهای ديگر غيرقابل تصور است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی