رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط زیست
مدیرکل دفتر نظارت براجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط زیست:

نقش موثر شهرداری‌ها در اجرای برچسب انرژی ساختمان

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط زیست با اشاره به اهمیت موضوع انرژی در جوامع کنونی به نقش موثر شهرداری‌ها در اجرای برچسب انرژی ساختمان اشاره کرده و اظهار داشت: انرژی یکی از مهمترین و کلیدی‌ترین عوامل رشد اقتصادی و به عنوان تعیین کننده شاخص رضایتمندی و رفاه جوامع مطرح می‌شود. به […]

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط زیست با اشاره به اهمیت موضوع انرژی در جوامع کنونی به نقش موثر شهرداری‌ها در اجرای برچسب انرژی ساختمان اشاره کرده و اظهار داشت: انرژی یکی از مهمترین و کلیدی‌ترین عوامل رشد اقتصادی و به عنوان تعیین کننده شاخص رضایتمندی و رفاه جوامع مطرح می‌شود.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از  صما، پریچهر قزلباش در حاشیه برگزاری دومین همایش «اجرای قوانین در ساختمان»  ضمن بیان مطلب فوق گفت: پایش و مدیریت مصرف انرژی یک ضرورت است و برای مدیریت انرژی باید همه ارگان‌ها باهم ارتباط مطلوبی داشته باشند.

وی در این خصوص افزود: با توجه به رشد چشمگیر مصرف سالانه انواع انرژی در ایران، حذف یارانه‌ها به‌ویژه عدم کارایی فنی و اقتصادی مصرف انرژی در اغلب صنایع، امروزه مدیریت و افزایش بهره‌وری انرژی به یک ضرورت تبدیل‌شده است.

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط‌زیست به تشریح قوانین و مقررات مرتبط با سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص معیار مصرف انرژی پرداخت و تصریح کرد: قوانین جامع و کاملی برای استفاده بهینه از محصولات انرژی بر و کاهش هدر رفت این سرمایه ملی تدوین‌شده که اجرای آن می‌تواند با آلودگی ناشی از انرژی مقابله کند.

قزلباش بابیان اینکه لازم است با اتکای به قوانین و مقررات موجود با هرگونه تخلف برخورد قاطع صورت گیرد گفت: کشور ما موظف شده است که تا سال ۲۰۲۰ تولید گازهای گلخانه‌ای خود را ۱۲ درصد کاهش دهد.

قزلباش با تأکید بر اینکه یکی از عوامل مربوط به تولید گازهای گلخانه‌ای به بازدهی وسایل انرژی برمی‌گردد، گفت: بر اساس برآوردهای انجام‌شده تجهیزات تولیدی در محدوده رتبه‌های D تا A+ است و پایین‌تر از رتبه D اجازه تولید ندارد.

وی در مورد استاندارد مصالح ساختمانی افزود: استانداردها مصالح ساختمانی در سال ۸۰ شروع‌شده است و با همکاری مرکز تحقیقات و آزمایش‌ها شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت بیش از ۱۶۰ استاندارد تدوین شد.

قزلباش با اشاره به دومین همایش برچسب انرژی ساختمان خاطرنشان ساخت: برگزاری این همایش فعالیت ارزنده‌ای در جهت اجرای مبحث ۱۹ مقررات طی ساختمان است و باید فعالیت‌های بیشتری در این حوزه صورت گیرد.

این مسئول نقش شهرداری‌ها در اجرای برچسب انرژی را اساسی دانست و گفت: شهرداری می‌تواند با همکاری همه‌جانبه با تمام نهادها به‌عنوان یک‌نهاد مؤثر در اجرای برچسب انرژی قرار گیرد.

قزلباش اجرای برچسب انرژی ساختمان را نیازمند زمان مناسب و کافی دانست و گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد که تعیین معیار برچسب انرژی آن‌ها کار زمان‌بری است و نیاز به برنامه‌ریزی و همکاری تمام ارگان‌های ذی‌ربط حتی وزارت کشور را دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی