رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قزوین

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین از افزایش سه برابری واگذاری زمین به متقاضیان سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان طی هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، حمیدرضا خانپور روز دوشنبه در نشست خبری مربوط به فعالیت […]

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین از افزایش سه برابری واگذاری زمین به متقاضیان سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان طی هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، حمیدرضا خانپور روز دوشنبه در نشست خبری مربوط به فعالیت های انجام شده در شهرک ها و نواحی صنعتی استان برگزار شد، افزود: از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه، ۳۰ هکتار زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به سرمایه‌گذاران واگذار شده است.
وی با بیان اینکه این موضوع را به یقین باید از آثار برجام بدانیم، اظهارکرد: در دوره پسابرجام شاهد رونق سرمایه گذاری خارجی در بخش تولید و صنعت استان بوده ایم.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های‌صنعتی قزوین با اشاره به علاقه‌مندی سرمایه گذاران خارجی برای حضور در شهرک‌های صنعتی استان، گفت: به عنوان نمونه شاهد سرمایه گذاری ۱۵۲ میلیون یورویی یک شرکت آلمانی در صنعت شیمیایی بخش شوینده ها در شهرک صنعتی لیا بوده ایم و به زودی نیز راه اندازی یک واحد تولید کننده فرآورده های لبنی را با مشارکت سرمایه گذاران فرانسوی به ارزش یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی شاهد خواهیم بود.
این مسئول در ادامه با بیان دولت تدبیر و امید به طور جدی برای حل مشکلات بخش تولید و صنعت تلاش می‌کند، اضافه کرد: مشکلات بخش صنعت یک شبه به وجود نیامده اند که در همین مدت نیز انتظار حل آنها را داشته باشیم، اما با تلاش های بی وقفه دولت و استفاده از فضای پسابرجام به حل بسیاری از مشکلات این بخش امیدوار هستیم.
خانپور در ادامه با اشاره به وظایف شرکت شهرک‌های صنعتی، گفت: این شرکت دولتی به عنوان یکی از دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت دو ماموریت مهم دارد که یکی از آن ها شهرک سازی شامل ایجاد زیرساخت هایی چون آسفالت معابر و خیابان کشی، جدول گذاری، احداث شبکه روشنایی و خط انتقال آب و گاز و دیگری حمایت از صنایع کوچک و متوسط در قالب واگذاری زمین آماده سازی شده و کمک برای دریافت تسهیلات مالی و خدمات فنی و مشاوره ای است.

 اختصاص ۲۷۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت ها در شهرک های صنعتی قزوین
خانپور در ادامه از اختصاص ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای تقویت و توسعه زیرساخت ها در شهرک ها و نواحی صنعتی استان خبر داد و گفت: بیست میلیارد ریال از این اعتبار مربوط از محل بودجه استان و باقی نیز از محل درآمدهای شرکت شهرک های صنعتی تامین می شود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین همچنین گفت: در حال حاضر علاوه بر ساخت زیرساخت های شهرک صنعتی قزوین واقع در بخش کوهین، فاز توسعه شهرک های صنعتی کاسپین و لیا در حال اجرا است.

انعقاد ۲۵ قرارداد بین شرکت شهرک های صنعتی قزوین و سرمایه گذاران
وی از انعقاد ۲۵ فقره قرارداد بین شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین و متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک ها طی هفت ماهه امسال خبر داد و گفت: در این مدت همچنین به منظور احیای واحدهای تولیدی راکد، شاهد جابجایی و انتقال خط تولید در ۱۰ کارخانه مستققر در شهرک های صنعتی استان بوده ایم.
وی یادآور شد: در هفت ماهه نخست امسال همچنین بهره برداری از ۲۲ واحد تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی استان قزوین را داشتیم.

پرداخت ۷۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای راکد در شهرک‌های صنعتی استان قزوین
وی در ادامه از پرداخت ۷۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای راکد تولیدی در شهرک‌های صنعتی استان قزوین خبر داد و گفت: این میزان تسهیلات به هفت طرح در حال ساخت و ۵۷ واحد تولیدی که به نقدینگی نیاز داشتند، اعطا شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین یادآور شد: به منظور تامین سرمایه در گردش مورد نیاز کارخانه ها و در قالب طرح رونق مقرر شده است تا واحدهای تولیدی متقاضی در شهرک‌های استان ۹۵۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کنند.

 ۳۵ واحد تعطیل شده در شهرک‌های صنعتی به چرخه تولید بازگشتند
خانپور ادامه داد: با حمایت‌های دولت و اعطای تسهیلات بانکی در قالب طرح رونق تولید، ۳۵ واحد تعطیل شده در شهرک ها و نواحی صنعتی استان به چرخه تولید بازگشته اند.
وی با اشاره به تعطیلی ۲۳۲ واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به دلیل مشکلات اقتصادی به وجود آمده در سال‌های قبل، گفت: با بررسی‌های به عمل آمده، مشخص شده ۱۰۴ واحد از این دسته از کارخانه ها می توانند با دریافت نقدینگی در قالب تسهیلات بانکی به چرخه تولید بازگردند.
خانپور اضافه کرد: ۷۸ واحد تولیدی تعطیل شده نیز باید نوع تولید خود را تغییر بدهند تا دوباره احیا شوند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین گفت: از بین واحدهای تعطیل شده، صاحبان ۲۳ واحد نیز برای احیای کارخانه خود تمایلی ندارند که در تلاش هستیم تا این واحدها به سرمایه‌گذاران جدید واگذار تا آنها نیز فعال شوند.

 احداث چهار تصفیه خانه و ساخت شهرک فناوری از مصوبه های سفر رئیس جمهوری
وی در ادامه به مصوبه های سفر رئیس جمهوری به قزوین در حوزه شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: برای اجرای این مصوبه ها تفاهم نامه ای بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور و استانداری منعقد شد.
خانپور اضافه کرد: اختصاص آب به میزان ۱۵۰ لیتر بر ثانیه به شهرک‌های صنعتی استان که در برنامه ششم توسعه به آن توجه شده از جمله این مصوبه ها است که می تواند مشکل آب مورد نیاز واحدهای تولیدی را حل کند.
وی اظهارکرد: احداث تقاطع غیرهمسطح در آزاد راه قزوین- کرج در ورودی شهرک کاسپین، احداث چهار تصفیه خانه در شهرک های صنعتی کاسپین، لیا، خرمدشت و آراسنج و راه اندازی شهرک فناوری از دیگر مصوبه های سفر رئیس جمهوری به قزوین بود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: برای احداث شهرک فناوری در شهر قزوین که اجرای آن نیازمند ۸۰ میلیارد ریال اعتبار می باشد، واگذاری ۵ هکتار زمین مصوب شده است.
وی اظهار کرد: در شهرک فناوری صنعتی به انتقال فناوری در واحدهای تولیدی کمک می شود و به صاحبان و کارکنان شاغل در بخش تولید خدمات مشاوره ای و آموزشی مورد نیاز ارائه می شود.
خانپور با بیان اینکه تاکنون ۱۰ شهرک فناوری با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان های مختلف کشور راه اندازی شده است، اظهار امیدواری کرد در سال آینده کار احداث شهرک فناوری صنعتی استان قزوین آغاز شود.

 درب باز شهرک های صنعتی قزوین به روی سرمایه گذاران
وی با بیان اینکه درب شهرک‌های صنعتی قزوین به روی متقاضیان سرمایه گذاری باز است، به مشوق های در نظر گرفته شده از سوی دولت برای جذب سرمایه گذاران در شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: معافیت از پرداخت مالیات از ۷ تا ۱۳ سال در کنار تقسیط بلند مدت پرداخت هزینه دریافت زمین واگذاری شده از جمله این مشوق ها هستند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین افزود: تامین زیرساخت های مورد نیاز و ارائه آموزش های رایگان مهارتی به نیروی کار واحدهای تولیدی از دیگر مزایای و مشوق های درنظر گرفته شده برای جذب سرمایه گذاران در شهرک ها و نواحی صنعتی است.

ضرورت همکاری بیشتر دستگاه های خدمات رسان و بانک ها با بخش صنعت
وی در ادامه از ضرورت همکاری بیشتر دستگاه های خدمات رسان (آب، برق و گاز) و بانک ها با بخش صنعت سخن گفت و اظهارکرد: عزم دولت و نظام مبتنی بر تقویت بخش تولید است که موجب بهبود وضعیت اشتغال و اقتصاد کشور می شود، بنابراین باید دستگاه های خدمات رسان و بانک ها نیز مشارکت و همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.
خانپور با بیان اینکه براساس قانون رفع موانع تولید، دستگاه های خدمات رسان باید خدمات خود را تا درب واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی ببرند، اظهارکرد: با این وجود شاهدیم برخی دستگاه های خدمات رسان نسبت به این موضوع بی توجه هستند و برای ارائه خدمات خود مبالغ هنگفت و غیرمعقولی را از واحدها مطالبه می کنند.
وی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم تا هزینه های تولید را کاهش دهیم تا سرمایه گذاران برای فعالیت در این عرصه جذب شوند، بنابراین مطالبه رقم های هنگفت و نامعقول برای ارائه خدمت می تواند آنها را از فعالیت در این حوزه منصرف کند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: برخی بانک ها نیز از دستور العمل های بانک مرکزی پیروی نمی کنند و برای ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی که به سرمایه در گردش نیاز دارند خواهان ارائه ضمانت ها و وثایق خارج از دستورالعمل ها هستند که این موضوع صنعتگران را با مشکل روبرو ساخته است.
وی در پایان اظهار کرد: البته همکاری بیشتر بانک های استان با بخش صنعت به ویژه واحدهای مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی مطلوب است و امیدواریم مشکلات مربوط به برخی بانک ها نیز با تصمیم ها و توصیه های مدیران ارشد استانی به زودی حل شود.
استان قزوین دارای ۱۴ شهرک و ناحیه صنعتی فعال است.
۷۳۰ واحد بهره بردار با ۲۱ هزار و ۸۳۰ اشتغال در شهرک ها و نواحی صنعتی فعال استان قزوین مستقر هستند.
۴۹۷ طرح تولیدی نیز در شهرک ها و نواحی صنعتی فعال استان قزوین در حال اجرا می باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی