رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

تولید آزمایشگاهی برق از امواج دریا

محققان دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علم و صنعت ایران موفق شدند نمونه‌های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا را در داخل کشور به تولید برساند. به گزارش گروه فناوری های نوین ویکی‌پی‌جی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، صادق صادق زاده، مدیر پروژه ساخت دستگاه […]

محققان دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علم و صنعت ایران موفق شدند نمونه‌های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا را در داخل کشور به تولید برساند.

به گزارش گروه فناوری های نوین ویکی‌پی‌جی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، صادق صادق زاده، مدیر پروژه ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج و استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران  گفت: توسعه نیروگاه‌ها به منظور تأمین برق با توجه به پتانسیل های موجود در هر منطقه و نیاز ساکنان، صنایع و مصرف‌کنندگان ارزیابی و برآورد شده و یک یا چند گزینه به‌عنوان اولویت‌های تأمین انرژی موردنیاز معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا در مقیاس صنعتی در دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۹۳ و با رویکرد توسعه دانش فنی ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر آغاز شده است، گفت: سامانه تولید برق از امواج دریا که تحت عنوان پلتفرم هیدرولیکی نیز شناخته می‌شود در نزدیکی ساحل نصب می شود. این مبدل جزء مبدل‌های کمتر پیچیده بوده و نسبت به سایر مبدل‌ها، دارای ابعاد کوچک‌تری است.

صادق زاده افزود: اما نصب تجهیزات و سامانه‌های وابسته در ساحل، هزینه تولید انرژی را در مقایسه با سامانه‌های دورتر از خط ساحلی کاهش می دهد. همچنین دسترسی به این سامانه برای بازدید و تعمیرات راحت تر است.

روح الله احمدی، استادیار دانشگاه علم وصنعت ایران و عضو تیم تحقیقاتی پروژه در بخش تبدیل انرژی، مهمترین ویژگی این پروژه را ماهیت هیبریدی آن و بهینه سازی سیستم برای رسیدن به بازدهی بسیار بالا، عنوان کرد.
احمدی گفت: به همین منظور، با توجه به شرایط محدوده امواج خلیج ‌فارس و دریای عمان، طراحی نمونه آزمایشگاهی مبدل انرژی با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی آغاز شد و پس از تحلیل مقدماتی، نمونه آزمایشگاهی در مقیاس ۱۰وات ساخته و با موفقیت آزمایش شد.
احمدی افزود: تولید نمونه نیمه‌ صنعتی آن درسال ۱۳۹۴ طراحی و ساخت مبدل انرژی در مقیاس متوسط با توان نامی ۱ کیلو وات آغاز در تیرماه سال ۱۳۹۵ با موفقیت آزمایش شد.
قرار است محققان دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علم و صنعت ایران به زودی نمونه نیمه صنعتی مبدل انرژی خلیج فارس را با توان ۱۰ کیلو وات در یکی از جزایر خلیج فارس نصب کنند.

فناوری ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج، تنها در اختیار چند کشور معدود است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی