رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

230هزار شغل با راه اندازی 50 طرح بزرگ ملی صنعتی تا پایان سال

بهروز ریاحی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پایان امسال ۵۰ طرح بزرگ ملی صنعتی در کشور راه اندازی می شود و ۲۳۰ هزار شغل ایجاد می کند. به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، بهروز ریاحی امروز (یکشنبه) در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری […]

بهروز ریاحی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پایان امسال ۵۰ طرح بزرگ ملی صنعتی در کشور راه اندازی می شود و ۲۳۰ هزار شغل ایجاد می کند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، بهروز ریاحی امروز (یکشنبه) در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها به ایرنا گفت: اکنون ۷۷هزار واحد تولیدی صنعتی و ۱۱۴ هزار طرح نیمه تمام صنعتی در کشور داریم که بسیاری از واحدهای تولیدی با مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی (سرمایه ثابت و در گردش) روبرویند.
ریاحی گفت: در سه سال گذشته هفت طرح اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت و معدن و تجارت به این وزارتخانه ابلاغ شد.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: نزدیک به ۶هزار طرح نیمه تمام با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت و ۴۰۰ هزار شغل، تا پایان امسال به بهره برداری می رسد که کار اجرایی در چهار هزار و ۵۰۰ طرح به پایان رسیده است و تا پایان سال یک هزار و ۵۰۰ طرح دیگر به این فهرست اضافه می شود.
وی تخصیص ۱۶۰هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات رونق اقتصادی و تولید را دلیل بهبود نسبی وضع اقتصادی کشور پس از رکود طولانی عنوان کرد و گفت: این اعتبارات برای راه اندازی ۷هزار و ۵۰۰ واحد کوچک و متوسط در نظر گرفته شده بود که ۱۰۲ هزار میلیارد ریال تزریق شد و بیش از پنج هزار واحد به چرخه تولید برگشتند.
ریاحی گفت: همچنین راه اندازی ۵۰ واحد صنعتی بزرگ مانند طرح آنتیموان در زاهدان را در دستور کار داریم.
وی با اشاره به رشد منفی صنعت در سال ۱۳۹۴ (منهای ۵٫۸ درصد) پیش بینی کرد رشد این بخش امسال به سه درصد برسد.

 خوشه های صنعتی
ریاحی بیان داشت: ۱۰۳ خوشه صنعتی در زمینه زعفران، خرما، فرش، صنایع معدنی و فلزی داریم که با توجه به برنامه ارتقای خوشه های صنعتی، پیش بینی می شود شمار خوشه ها تا پایان سال به ۱۶۰ مورد برسد.
این مسئول گفت: همچنین صنایع دانش بنیان، صنایع هایتک در هوا و فضا، بایو و نانو و… احیا شده است.
وی ادامه داد: همچنین در دولت یازدهم احیای ۸۸ واحد نساجی را در دستور قرار دادیم. شرکت فراگیر بافت بلوچ که در دولت پیش به بانک مسکن واگذار شده بود دوباره به وزارت صنعت، معدن و تجارت بازگشت. همین اتفاق برای کارخانه واگن سازی پارس افتاد.
وی گفت: بافت آزادی، صنعت نساجی قائمشهر و صنعت نساجی لرستان به طور تقریبب به چرخه تولید برگردانده شد.

 برندهای جهانی پوشاک مانند دانیلی، ecco، سوارسکی و جووانی در ایران تولید دارند
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای احیای صنایع پوشاک، کیف، کفش و عطر حرکت آغاز شده که «طرح تکاپو» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از این اقدام هاست.
به گفته وی، این صنایع باید با کمک بخش های دولتی و خصوصی رونق گیرد.
وی اضافه کرد: همچنین برخی برندهای مهم جهانی به ایران آمده اند و با کارگر ایرانی تولید و صادر می کنند. از جمله این برندها می توان به دانیلی، ecco، سوارسکی و جووانی اشاره کرد که کارخانه تولید ecco و دانیلی در جلفا راه اندازی شده است و با برند خودشان تولید می کنند.
ریاحی ادامه داد: امسال سه نمایشگاه بین المللی پوشاک در تهران، اصفهان و شیراز برگزار شد تا بتوان صنعت پوشاک را بیشتر در کشور معرفی کرد.

 شناسایی مزیت های صنعتی
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت برای شناسایی مزیت های صنعتی باید آمایش سرزمین صورت گیرد که در برخی استان ها همچنان ادامه دارد.
به گفته ریاحی، ژئوفیزیک هوایی مناطق مرزی به طور کامل پایان یافته و ۸۸ هزار کیلومتر نقشه برداری هوایی در مقیاس یکصد هزارم و یک ۲۵هزارم در سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و خراسان رضوی انجام شده است.
وی گفت: با آمایش سرزمین و مشخص شدن مزیت های هر استان سرمایه داران می دانند در چه مناطقی ما مزیت داریم.
به گزارش ایرنا بر پایه آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات غیرنفتی کشور در هفت ماهه امسال با ۴٫۳۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به ۲۴ میلیارد و ۶۵۷ میلیون دلار رسید.
در این مدت واردات به ۲۴ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۰٫۱۰ درصد کاهش نشان می دهد و این آمار حکایت از آن دارد که تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران در هفت ماهه امسال همچنان مثبت است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی