رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

نقش‌آفرینی بورس کالا در بحران سنگ‌آهن
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران:

نقش‌آفرینی بورس کالا در بحران سنگ‌آهن

روزنامه صمت در شماره یکشنبه ۱۶ آبان در یادداشتی به قلم سجاد غرقی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نوشت: امروز در پی اتفاقات رخ داده در بازار جهانی سنگ‌آهن، بخش عمده‌ای از معادن متوسط و کوچک بخش خصوصی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، زیرا با قیمت‌های فعلی شاید دیگر ادامه فعالیت به ویژه فعالیت‌های […]

روزنامه صمت در شماره یکشنبه ۱۶ آبان در یادداشتی به قلم سجاد غرقی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نوشت: امروز در پی اتفاقات رخ داده در بازار جهانی سنگ‌آهن، بخش عمده‌ای از معادن متوسط و کوچک بخش خصوصی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، زیرا با قیمت‌های فعلی شاید دیگر ادامه فعالیت به ویژه فعالیت‌های صادراتی توجیه اقتصادی نداشته‌باشد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی، در این مطلب می خوانیم: حال با توجه به شرایط بحرانی تقاضا در بازار داخلی و خارجی، ورود سنگ‌آهن به رینگ داخلی بورس کالا شاید تاثیر مستقیمی بر وضعیت بحرانی نداشته باشد، اما این مکانسیم می‌تواند در گام نخست به واقعی شدن قیمت‌ها کمک کند. درصورت عرضه تمامی سنگ‌آهن‌ها در بورس شاهد آن خواهیم بود که قیمت‌ها به سمت واقعی شدن رفته و از سوی دیگر شرایط رقابتی‌تر از گذشته می‌شود. با اجرای این کار دیگر قیمت یا دوگانه و سه‌گانه را در بازار شاهد نخواهیم بود.
بی‌تردید این موضوع در تنظیم عرضه و تقاضای بازار سنگ‌آهن نقش مهمی را ایفا می‌کند. هرچند موضوع یادشده نقش چندان مهمی در این وضعیت برای حل بحران ندارد، اما مکانیسم‌های مکمل و جنبی که در بخش قراردادهای بورس کالا وجود دارد می‌تواند به معادن متوسط و کوچک کمک کند. در واقع از این طریق بورس کالا می‌تواند برای معادن یادشده مفید باشد، البته این موضوع مشروط به آن است که برای دریافت تضامین و آیین‌نامه‌های بورس کالا محدودیتی اعمال نشود.
حال با اجرای این موضوع در تامین سرمایه به‌ویژه قراردادهای آینده که به نوعی امکان پیش‌خرید را برای سرمایه‌گذار ایجاد می‌کند، بورس کالا به‌عنوان واسطه قرار گرفته و می‌تواند نقش خوبی را در این میان ایفا کند. اما به‌طور کلی باید به این نکته اشاره داشت که وضعیت معادن کوچک و متوسط بسیار بحرانی است به‌طوری که ۹۰درصد آنها به‌طور کامل تعطیل هستند. در این شرایط ابزار مکمل قیمت‌گذاری یا تامین سرمایه ممکن است چندان کارآیی در حل این بحران نداشته باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی