رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

نصب پیشرفته ترین ایستگاه‌های پایش برخط دریاچه ارومیه

نصب و راه اندازی پیشرفته ترین ایستگاه های پایش آنلاین (برخط) دریاچه ارومیه با بهره گیری از آخرین فناوری های روز جهان از سوی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران انجام شد. به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، در دهه‌های گذشته، با […]

نصب و راه اندازی پیشرفته ترین ایستگاه های پایش آنلاین (برخط) دریاچه ارومیه با بهره گیری از آخرین فناوری های روز جهان از سوی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران انجام شد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، در دهه‌های گذشته، با وجود تعیین دریاچه ارومیه به عنوان پارک ملی و برخورداری از بالاترین سطح حفاظت زیست‌ محیطی، تنها پارامتری که به طور مستمر اندازه‌گیری و ثبت شده، «تراز آب دریاچه» بوده است.
یکی از مهمترین پارامترهای مورد بررسی در چرخه هیدرولوژیکی پیکره آبی دریاچه ارومیه، تبخیر است که با تابش خورشید به سطح آب دریاچه باعث تبدیل آب از حالت مایع به حالت گاز و در نهایت این تبادل حرارتی منجر به بروز تبخیر می شود، بر این اساس این مفهوم باید در دریاچه ارومیه به دقت بررسی و درک شود.
بر اساس این گزارش، در دریاچه های کم عمق، تابش خورشید به کف دریاچه می رسد که میزانی از این تابش توسط بستر دریاچه جذب شده و مقداری بازتابیده می شود. در نتیجه این امر باعث گرم شدن آب دریاچه از بستر می شود.
به منظور درک بهتر این مفاهیم در دریاچه ارومیه که شرایط خاصی دارد، پایش توازن حرارتی در دریاچه از سوی مشاور نروژی طرح شرکت «اکواپلان نیوا» پیشنهاد و بر این اساس، دو ایستگاه اندازه گیری پارامترهای هواشناسی و پارامترهای هیدرولوژیکی در لایه های مختلف آب و نیز دما در لایه های مختلف بستر دریاچه، در دو نقطه از دریاچه ارومیه نصب و راه اندازی شد.
نصب ایستگاه های برخط در آب های بسیار شور نیاز به فناوری های بسیار پیشرفته دارد که با همت کارشناسان شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران این امر محقق شد.
در شهریور و اوایل آبان ماه امسال برای نخستین بار دو ایستگاه به نام‏‌های SWP و DWP به ترتیب در کنار پل میان گذر (آب کم عمق) و در شمال دریاچه ارومیه (آب عمیق) با موفقیت نصب و راه اندازی شد.
در راه اندازی ایستگاه DWP در شمال دریاچه با توجه به وجود محدودیت های مختلف اجرایی، نظیر عمق آب و شوری زیاد آب از چرخبال برای انتقال پایه های ایستگاه استفاده شد.
البته با همت و تلاش مهندسان و کارشناسان داخلی این مهم می تواند جزو یکی از دستاوردها و فناوری های بومی شده در این پروژه محسوب شود.
بر اساس این گزارش، با توجه به وجود خلا بزرگ در داده‌های موجود دریاچه ارومیه، بخشی از مطالعات به «پایش پارامترهای کمی، کیفی و بیولوژیکی این دریاچه، تالابهای اطراف آن و رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه» اختصاص یافته است.
در این خصوص، برنامه جامع پایش دریاچه ارومیه از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ در ۶ ایستگاه در سطح دریاچه (مطالعه و بررسی میدانی از بین ۳۰ ایستگاه اولیه) آغاز شده و در حال انجام است.
مطالعه طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نیز از سوی دو شرکت مشاور آبان پژوه و کنسرسیومی از چند شرکت اروپایی به رهبری شرکت «آکواپلان نیوای» نروژ، در حال مطالعه است.
در این مطالعات، تهیه مدل یکپارچه و شبیه سازی همزمان مدل های هیدرودینامیک، شیمیایی و بیولوژیکی در حال انجام است. این مدل برای نخستین بار در کشور و برای دریاچه ارومیه در دست تهیه است.
در این مدل، اکوسیستم دریاچه با توجه به ارتباط بین بخش زنده و غیرزنده و هیدرودینامیک دریاچه شبیه سازی می شود و اثر سناریوهای مختلف انتقال آب دریای خزر را بر روی دریاچه ارومیه ارایه خواهد کرد و امکان شبیه سازی انتقال آب از سایر منابع آبی مجاور به دریاچه ارومیه نیز توسط این مدل وجود دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی