رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران
نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران:

رنج اقتصاد دولتی بیش از اقتصاد نفتی است

مهدی جهانگیری: تلاش برای کاهش سطح وابستگی به اقتصاد دولتی و اجرای خصوصی سازی به معنای واقعی یک ضرورت است. به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اقتصاد دولتی ما را بیشتر از وابستگی به اقتصاد نفتی رنج می دهد؛ گفت: تلاش […]

مهدی جهانگیری: تلاش برای کاهش سطح وابستگی به اقتصاد دولتی و اجرای خصوصی سازی به معنای واقعی یک ضرورت است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اقتصاد دولتی ما را بیشتر از وابستگی به اقتصاد نفتی رنج می دهد؛ گفت: تلاش برای کاهش سطح وابستگی به اقتصاد دولتی و اجرای خصوصی سازی به معنای واقعی یک ضرورت است.

تاکید نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران به فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی

مهدی جهانگیری درحاشیه برپایی سومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی و هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور درمورد روابط اقتصادی ایران با کشورها در شرایط پسابرجام اظهارکرد: در یک دوره ۱۲ ساله درگیر تحریم ها علیه جمهوری اسلامی بودیم که سرمایه گذاری و درآمد کشور را با چالش جدی مواجه کرد و سبب قطع ارتباط با اقتصاد جهانی شد.

وی با بیان اینکه ایران در دوره پسا برجام به عنوان یک اقتصاد نوظهور مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است افزود: مزیت های موجود برای سرمایه گذاری در حوزه نفت ، گاز ، پتروشیمی ، گردشگری ،معادن و بخش صنعت سبب شد ایران به عنوان اقتصاد نوظهور کانون توجه کشورها قرار گیرد که در ابتدای مسیر شرکت ها و هیات های خارجی زیادی به طور مستمر از ایران بازدید کردند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت : مطالعات میدانی، انتخاب شرکای ایرانی و حضور در ایران و شناخت نسبی از کشور و مزیت ها اقداماتی بود که در قالب پروتکل های سیاسی و اقتصادی بین اتاق های بازرگانی شروع شده است .

جهانگیری اضافه کرد : براساس نظر دولت در برنامه ششم توسعه و سال جاری باید به رشد اقتصادی مناسب ۸ درصدی برسیم و رویکردها نشان می دهد رشد چهار درصدی را محقق کرده ایم که این رشد بخشی از فروش نفت وحوزه پتروشیمی بوده است اما خرابی های دوران پس از تحریم مستلزم بازسازی است ، اینکه انتظار داشته باشیم یکباره سرمایه گذاری خارجی و روابط بانکی احیا شود انتظار غیر منطقی و نابجا است .

وی با بیان اینکه نظام بانکی باید متناسب با شرایط اقتصادی خود را بازسازی کنند تاکید کرد : بانک های ما به هیچ عنوان در شرایط رقابت با بانک های بین المللی قرار ندارند و در این مسیر نیاز به اصلاح جدی ساختار مالی بانک ها و روابط کارگزاری گسترده با بانکهای بین المللی و انتخاب شرکای جدید در بازار پول و همچنین فراهم ساختن زیر ساخت های لازم در این راستا داریم ، در این مسیر کار آغاز و روابط پولی و مالی با دنیا شروع شده است .

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید مرحله به مرحله پیش برویم به مزیت های موجود در کشور در حوزه های مختلف برای جذب سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و گفت :برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی و ایرانیان خارج از کشور ، باید شرایط لازم مهیا شود ، وجود منابع خارجی ارازن قیمت می تواند شرایط انحصار مالی را بشکند و شرایط را برای رونق آماده سازد با توجه به اینکه اقتصاد ما بانک محور است مستلزم فراهم ساختن شرایط هستیم .

رئیس گروه مالی و گردشگری در مورد موانع در مسیر برجام گفت : در اینکه آمریکا مخالفت هایی جدی با ایران دارد تردیدی نیست اما مهمترین نکته این است ما مسیری را برای پس از برجام انتخاب کرده ایم و باید بر اساس توافقات ؛چانه زنی داشته باشیم .

وی گفت : علاوه بر آن باید خود را هم آماده سازیم ، با شرایط ایجاد شده و توافق های صورت گرفته و گشایش هایی که در حوزه لغو معاملات دلاری با سایر کشورها وجود دارد به آینده خوش بین هستیم .

جهانگیری در پاسخ به این سئوال که در زمینه کاهش وابستگی به در آمدهای نفتی موفق عمل کرده ایم ؟ گفت : از ابتدای انقلاب این سخن مطرح است ، یک سوم از اقتصاد کشور به حوزه نفت وابسته است اما شرایط به سمت کاهش وابستگی حرکت می کند.

وی تصریح کرد : اگر سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت اجرایی شود وابستگی به خودی خود از بین می رود ما به دنبال ایجاد یک ظرفیت جدید در حوزه نفتی هستیم که اینکار مستلزم آن است که خام فروشی از دستور کار خارج شود و به سمت فرآوری محصولات پیش رویم که این اتفاق آهسته در حال انجام است.

این مسئول در اتاق بازرگانی اظهار کرد : آنچه امروز مهم است فاصله گرفتن ما از اقتصاد دولتی است که این نوع اقتصاد ما را بیشتر از وابستگی به اقتصاد نفتی رنج می دهد ، اقتصاد نفتی به خودی خود کاهش می یابد ، حرکت به سمت کاهش سطح وابستگی به اقتصاد دولتی و اجرایی کردن خصوصی سازی به معنای واقعی یک ضرورت است که امیدواریم هم دولت و هم بخش خصوصی در این زمینه اهتمام جدی داشته باشند.

وی برگزاری این نمایشگاه را مثبت ارزیابی کرد و گفت : حضور بانک ها و بیمه ها در حد بضاعت خوب است اما می توانست بهتر برگزار شود ،جایگاه کیش نباید به عنوان جزیره دیده شود ، کیش می تواند قطب اقتصادی باشد و از ظرفیت های موجود به بهترین شکل استقاده شود.

سومین نمایشگاه بین المللی بورس ، بانک ، بیمه و خصوصی سازی و هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری دوشنبه شب گشایش یافت.

این نمایشگاه تا روز جمعه ۱۴ آبان ماه با برگزاری نشست ها و پنل های تخصصی ادامه دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی