رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

صنعت فولاد
تسهیلات 9 هزار میلیارد تومانی به کدام صنایع رسیده ‌است؛

صنایع فولاد هنوز دشت نکرده‌ است

تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی برای تولیدکنندگان که به ادعای دولتیان حدود ۹ هزار میلیارد تومان آن به بنگاه‌های کوچک و متوسط تاکنون پرداخت شده در عمل به بسیاری از صنایع به‌خصوص صنایع فولاد نرسیده است. دولت معتقد است طی ماه‌های گذشته در قالب تسهیلات حدود ۹ هزار میلیارد تومان به بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی پرداخت کرده است.

تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی برای تولیدکنندگان که به ادعای دولتیان حدود ۹ هزار میلیارد تومان آن به بنگاه‌های کوچک و متوسط تاکنون پرداخت شده در عمل به بسیاری از صنایع به‌خصوص صنایع فولاد نرسیده است. دولت معتقد است طی ماه‌های گذشته در قالب تسهیلات حدود ۹ هزار میلیارد تومان به بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی پرداخت کرده است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی ، جهان صنعت نوشت:

کدام واحدها تسهیلات گرفتند

متولیان وزارت صنعت با تاکید بر پرداخت این رقم اعلام کرده‌اند که تا پایان امسال رقم ۱۶ هزار میلیارد تومان مورد نظر به واحدهای صنعتی پرداخت خواهد شد.
این تسهیلات مشخص نیست که به سمت کدام واحدهای تولیدی نشانه رفته است و کدامین صنعت از این خوان مورد لطف دولت بهره برده‌اند!
فولادی‌ها که معتقدند تسهیلاتی نگرفته‌اند و سهمی از این سرمایه به آنها نرسیده است.چندی پیش نایب‌رییس انجمن فولاد با بیان اینکه تاکنون سهمی از تسهیلات ۹ هزار میلیارد تومانی بنگاه‌های کوچک و متوسط به تولیدکنندگان فولاد و صنایع فولادی نرسیده است، گفت: فقط حدود شش کارخانه برای دریافت تسهیلات دو تا سه میلیارد تومانی به سیستم بانکی معرفی شده‌اند‌.

حمیدرضا طاهری‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا از تسهیلات ۹ هزار میلیارد تومانی پرداخت‌شده به بخش تولید که توسط قائم‌مقام وزیر صنعت اعلام شد، چیزی به بخش فولاد رسیده یا خیر اظهار داشت: هنوز هیچ تولیدکننده‌ای در صنعت فولاد از این تسهیلات برخوردار نشده اما مراحل لازم برای دریافت تسهیلات توسط پنج، شش کارخانه در حال طی شدن است‌.
وی ادامه داد:‌ نمایندگان وزارت صنعت در بازدید از برخی کارخانه‌های تولید فولاد، میزان تولید، برنامه‌های توسعه‌ای و همچنین اشتغالزایی این کارخانه‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند و براساس آن، گواهی مربوط به هر شرکت را صادر کرده‌اند تا بتوانند از تسهیلات بانکی برخوردار باشند‌.

طاهری‌زاده توضیح داد:‌ حدود پنج، شش کارخانه، گواهی وزارت صنعت را برای دریافت تسهیلات بانکی دریافت کرده و به سیستم بانکی معرفی شده‌اند که پیش‌بینی می‌کنیم طی هفته آینده برای تکمیل پرونده‌های بانکی فراخوانده شوند‌.

وی با بیان اینکه این معرفینامه براساس میزان تولید،‌ طرح‌های توسعه‌ای و میزان اشتغال کارخانه‌ها صادر شده است، گفت: دو کارخانه در رده متوسط قرار دارند و کارخانه‌های دیگر نسبتا کوچک هستند‌.

نایب‌رییس انجمن فولاد با بیان اینکه برای کارخانه‌های کوچک، معرفینامه دریافت تسهیلات دو، سه میلیارد تومانی از سوی وزارت صنعت صادر شده است،‌ گفت: این تسهیلات برای خرید مواد اولیه به کارخانه‌ها اختصاص خواهد یافت‌.
وی با اشاره به اینکه میزان تولید فولاد در کشور طی سال‌جاری ۱۶ تا ۱۷ میلیون تن برآورد می‌شود،‌ گفت: در حال حاضر بازار با رکود مواجه است و ظرفیت فعال کارخانه‌های نوردی حدود ۴۰ درصد است‌.

بر این اساس هنوز مشخص نیست که پنج تا شش واحد فولادی دریافت‌‌کننده که در حال طی مراحل دریافت تسهیلات هستند، کدام واحدها بوده و اسامی آنها اعلام عمومی نشده است.

مدیرعامل ذوب‌آهن گمبرون: تسهیلات دولتی برای فولاد جوابگو نیست

حسن مصیب‌زاده، مدیرعامل ذوب‌آهن گمبرون بندرعباس در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» در این زمینه گفت: فولاد یک صنعت سرمایه‌بر است که حتی تسهیلات ۹ هزار میلیارد تومانی هم برای آن کم است.

وی افزود: به عنوان مثال اگر یک واحد فولادی در سال بخواهد ۳۰۰ هزار تن فولاد تولید کند تنها برای یک ماه خود به حدود ۲۵ هزار تن شمش که ماده اولیه این صنعت است، نیازمند است.

وی ادامه داد: شمش کیلویی ۱۳۰۰ تومان است یعنی برای ۲۵ هزار تن شمش سرمایه زیادی فقط برای یک ماه می‌خواهد که چیزی حدود ۴۰ میلیارد تومان فقط باید مواد اولیه بخرد و به محصول خود که می‌خواهد میلگرد یا نبشی یا هر چیز دیگری باشد، تبدیل کند.

رکود بازار و عدم تامین سرمایه در گردش

مصیب‌زاده ادامه داد: هر کارخانه فولاد حداقل باید برای یک‌ماه شمش و مواد اولیه داشته باشد که برای دو ماه خرید شمش ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان فقط سرمایه در گردش می‌خواهد. وی گفت: حتی اگر محصول هم تولید کند و بخواهد بفروشد به خاطر رکود بازار خریدار می‌گوید سه ماه دیگر پول را می‌دهد که عملا تولید را دچار مشکل می‌کند. مدیرعامل ذوب‌آهن گمبرون بندرعباس خاطرنشان کرد: بنابراین اگر چندین واحد هم بخواهند تسهیلات بگیرند این رقم برایشان کافی نیست چراکه صنعت فولاد، صنعتی سرمایه‌بر است.

بخش‌خصوصی که چیزی نگرفته

مصیب‌زاده تصریح کرد: ما که خود نه تسهیلاتی دیدیم و حتی در صحبت با سایر تولیدکنندگان بخش‌خصوصی کسی چیزی ندیده است.وی با بیان اینکه بیشتر کارخانه‌های بخش‌خصوصی فولاد در حال ورشکستگی هستند، ادامه داد: اکثر آنها حتی با ۲۰ درصد ظرفیت هم کار نمی‌کنند، به خاطر رکود بازار سرمایه در گردش ندارند و دیگر نمی‌توانند ادامه دهند.مصیب‌زاده در خصوص تولیدات ذوب‌آهن گمبرون بندرعباس گفت: واحد تولید ما در دست احداث است. ما در گذشته شرکت فولاد البرز را در دست داشتیم که آن را فروختیم و در حال حاضر با مشارکت بانک‌های خارجی در حال احداث این واحد تولیدی در بندرعباس هستیم. به گفته وی ذوب‌آهن گمبرون بندرعباس درصدد تولید شمش، میلگرد و ورق است که فاز اول آن حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید خواهد داشت که این رقم تا پنج میلیون تن هم خواهد رسید.

مصیب‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر پروژه اصلی ذوب‌آهن را در دست داریم، گفت: ما سنگ‌آهن را به محصول می‌رسانیم تا با احداث کارخانه بتوانیم به تولیدات صنایع فولاد خود دست پیدا کنیم.وی گفت: برای فولادی‌ها اگر هم قرار است تسهیلاتی پرداخت شود، باید آنقدر باشد که به نیاز آنها پاسخ گوید چراکه سرمایه در گردش بالایی برای تولید خود نیاز دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی