رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

احتمال افزایش قیمت طلا در روزهای آتی
چرا قیمت فلز زرد به بالای ۱۳۰۰ دلار نخواهد رسید؟

احتمال افزایش قیمت طلا در روزهای آتی

قیمت طلا این هفته نوسان بزرگی نداشته و اندکی رشد کرده است. ابتدای هفته در نظرسنجی کیتکو، هم سرمایه گذاران و هم تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت طلا این هفته رشد می کند اما هنوز این پیش بینی تحقق نیافته است. اما در هفته های آینده چه تحولاتی در بازار طلا رخ خواهد داد و […]

قیمت طلا این هفته نوسان بزرگی نداشته و اندکی رشد کرده است. ابتدای هفته در نظرسنجی کیتکو، هم سرمایه گذاران و هم تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت طلا این هفته رشد می کند اما هنوز این پیش بینی تحقق نیافته است. اما در هفته های آینده چه تحولاتی در بازار طلا رخ خواهد داد و آیا می توان به افزایش قیمت ها ..

به بالای ۱۳۰۰ دلار در هر اونس امیدوار بود. در ادامه به بررسی وضعیت بازار و عواملی که تا پایان سال بر قیمت فلز زرد تاثیر خواهند داشت اشاره می کنیم.

این روزها منتشر شده از اقتصاد آمریکا مثبت بوده و انتظار می رفت قیمت ها کاهش یابد. دلیل رشد نسبی قیمت طلا، پیش بینی افزایش تقاضای فیزیکی در هند در آستانه فستیوال دیوالی و نیز ریسک انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست.

اچند روز پیش گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد هفته قبل تعداد متقاضیان جدید بیمه بیکاری در این کشور ۲۵۸ هزار نفر بوده که نسبت به دو هفته پیش پایین تر است. از سوی دیگر فروش مسکن در ماه گذشته میلادی در مقیاس ماهانه بیش از پیش بینی ها افزایش یافته است. البته سفارش کالاهای بادوام رضایت بخش نبود و این امر نشان می دهد بخش تولید کارخانه ای این کشور هنوز به استحکام مورد نظر نرسیده است.

در روزهای اخیر نوسان قیمت طلا زیاد نبود و این درحالیست که اخباری که در ماه های اخیر از اقتصاد آمریکا منتشر شده مثبت بوده و این امر زمینه را برای بالا بردن نرخ های بهره فراهم کرده است. افزایش نرخ های بهره به رشد ارزش دلار و کاهش قیمت طلا منجر می شود.

یک عامل ثبات در قیمت طلا، پیش بینی افزایش تقاضای فیزیکی برای این فلز در هند در روزهای آینده است. در آستانه جشن های هند، میزان خرید طلا افزایش پیدا می کند. از سوی دیگر ۱۰ روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار می شود و این انتخابات یک ریسک برای اقتصاد جهان است و سبب جذابیت طلا می شود.

این دو عامل سبب شده تاثیر اخبار مثبت اقتصاد آمریکا بر بازار طلا خنثی شود و قیمت ها تغییر بزرگ نداشته باشند. تحلیلگران معتقدند قیمت ها در روزهای آینده بین ۱۲۶۰ دلار تا ۱۲۸۰ دلار نوسان خواهد کرد و احتمال افزایش قیمت ها به بالای ۱۳۰۰ دلار بسیار اندک است.

باید دانست جشن های دیوالی در هند یک عامل زودگذر حمایت برای قیمت طلاست. از سوی دیگر اگر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون پیروز شود که احتمال آن زیاد است، ریسک بزرگی اقتصاد این کشور را تهدید نخواهد کرد در نتیجه طلا خیلی حمایت نخواهد شد.

و در نهایت سرمایه گذاران می دانند که بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا به افزایش نرخ های بهره در این کشور منجر می شود. پیش بینی شده تا پایان سال آینده میلادی نرخ های بهره ۳ بار بالا برده می شوند. بدین ترتیب افق بازار طلا امیدوارکننده نیست. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در یک ماه اخیر

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی