رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

سرمایه گذاری 17 کشور خارجی در 124 طرح صنعتی
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران؛

سرمایه گذاری ۱۷ کشور خارجی در ۱۲۴ طرح صنعتی

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران درباره میزان سرمایه گذاری خارجی در این بخش گفت: در دولت یازدهم تاکنون ۱۲۴ طرح و واحد صنعتی با حجم سرمایه گذاری ۴٫۱ میلیارد دلار و پیش بینی اشتغال ۱۷ هزار و ۵۲۰ نفر به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی رسیده است. به گزارش گروه صنعت، […]

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران درباره میزان سرمایه گذاری خارجی در این بخش گفت: در دولت یازدهم تاکنون ۱۲۴ طرح و واحد صنعتی با حجم سرمایه گذاری ۴٫۱ میلیارد دلار و پیش بینی اشتغال ۱۷ هزار و ۵۲۰ نفر به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی رسیده است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، علی یزدانی امروز(دوشنبه) افزود: از مجموع ۱۲۴ طرح و واحد صنعتی، ۵۴ طرح راه اندازی و موفق به اخذ پروانه بهره برداری شده است و ۷۰ طرح نیز در حال طی مراحل اجرایی است.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: این طرح ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت و معدن از جمله خودرو، موتورسیکلت برقی، مترو، روغن موتور، کارخانه ماشین آلات کشاورزی، فولاد، طرح های آلومینیوم، مس و انرژی تصویب شده است.
وی افزود: این طرح ها با سرمایه گذاری شرکت هایی از کشورهای ایتالیا، اتریش، ‌فرانسه، آلمان، هلند، اوکراین، ایرلند، کره جنوبی، ژاپن، چین، هند، مالزی، امارات، افغانستان، عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه در ایران راه اندازی می شود.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به سرمایه گذاری خارجی در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: پارسال ۳۷ طرح با سرمایه گذاری خارجی بیش از ۱۱۹ میلیون و ۲۷۸ هزار دلار و اشتغال ۲ هزار و ۲۱۸ نفر در شهرک ها و نواحی صنعتی اجرایی شده است.
معاون وزیر صنعت گفت: پس از تصویب برجام نیز در بخش صنعت و معدن برای تعداد ۲۹ طرح /واحد با حجم سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلار و اشتغال ۶ هزار و ۹۰۹ نفر، موفق به اخذ مصوبه هیات سرمایه گذاری خارجی شده است.
وی در تشریح همکاری های بین المللی در حوزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در بخش صنعت و معدن گفت: رویکرد سرمایه گذاری مشترک با الزام تولید رقابتی، صادرات حداقل ۳۰ درصد از محصولات، انتقال فناوری و دانش فنی و ایجاد قابلیت توسعه محصول با سرمایه گذاری در واحدهای تحقیق و توسعه از جمله مهمترین الزامات وزارت صنعت در مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی است.
وی افزود: «تدوین سیاست های موردنظر در جذب منابع خارجی و انجام فعالیت های مرتبط با آن»، «تدوین اولویت های سرمایه گذاری بر اساس برنامه راهبردی وزارت صنعت»، « شناسایی و بروز رسانی دوره های طرح ها، پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری خارجی»، «تدوین بسته های اطلاعاتی مورد نیاز سرمایه گذاران خارجی و ارایه آن از طریق ابزارهای مختلف» و «همکاری با نهادهای مرتبط برای ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری» مهمترین رویکردهای اجرایی وزارت صنعت برای افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی را شامل می شود.
یزدانی افزود: مراجعه به کشورهای هدف و مذاکره با شرکت های سرمایه گذار معتبر بین المللی یکی از رویکردهای جاری وزارت صنعت است که در دوران بعد از برجام، ۶۲ هیات خارجی به سرپرستی وزیران و مقام های ارشد و۷۹۱ مقام دولتی به همراه ۲ هزار و پنج شرکت خصوصی به کشورهای هدف سفر کرده اند.
به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمارها، تا پایان تیرماه امسال ۸۸ هزار و ۳۵۲ واحد صنعتی پروانه بهره برداری دریافت کرده اند که از این تعداد، ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر است؛ به عبارتی، ۴۶ درصد واحدهای صنعتی کشور در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی مستقرند.
از تعداد کل واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری، ۸۰ هزار و ۴۷۶ واحد، جزو صنایع کوچک است؛ این نسبت در داخل شهرک ها به گونه ای که از ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد صنعتی، ۳۴ هزار و ۹۵۲ واحد جزو صنایع کوچک است. صنایع کوچک به صنایعی گفته می شود که با اشتغال کمتر از ۵۰ نفر در پروانه بهره برداری فعالیت می کند.
چهار هزار و ۳۶۲ واحد از کل واحدهای صنعتی کشور نیز متوسط هستند که یک هزار و ۷۲۹ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقرند و سه هزار و ۵۱۴ واحد بالای ۱۰۰ نفر اشتغال وجود دارد که ۹۰۲ واحد از آنها در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی