رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

ثبت ارزش 576 میلیون دلاری صادرات معدن و صنایع معدنی

براساس جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۶ ماه نخست امسال به میزان ۱۲ میلیون و ۸۲۵ هزار تن کالای صادرات معدن و صنایع معدنی کشور راهی بازارهای هدف شدکه ارزش آن ۵۷۶ میلیون دلار بود،که از نظر وزن وارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب ۵۰ و ۴۱ درصد افزایش دارد.

براساس جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۶ ماه نخست امسال به میزان ۱۲ میلیون و ۸۲۵ هزار تن کالای صادرات معدن و صنایع معدنی کشور راهی بازارهای هدف شدکه ارزش آن ۵۷۶ میلیون دلار بود،که از نظر وزن وارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب ۵۰ و ۴۱ درصد افزایش دارد.

نیمه نخست پارسال هشت میلیون و ۵۵۸ هزار تن کالای صادراتی بخش معدن وصنایع معدنی به ارزش ۴۰۹ میلیون دلار صادر شده بود.
بررسی ارزش صادرات به تفکیک بخش های عمده در دوره این گزارش، نشان می دهد پتروشیمی با سهم ۴۰٫۱ درصدی در جایگاه نخست قرار دارد و صنعت با ۳۳٫۵ درصد، میعانات گازی با ۱۶٫۱ درصد، کشاورزی هفت و معدن با سهم ۲٫۷ درصدی در رتبه های بعدی جای دارند.

امسال دولت دستیابی به ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را هدف گذاری کرده است که در نیمه نخست به رقم ۲۱ میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار رسید و ۴۳ درصد از اهداف صادراتی کل سال و ۸۷ درصد نیمه نخست سال ۱۳۹۵ به این ترتیب تحقق یافت. در نیمه نخست امسال دستیابی به هدف ۲۵ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی پیش بینی شده بود.

برابر اطلاعات جداول آماری گفته شده ، صادرات چدن، آهن و فولاد در دوره این گزارش به ارزش یک میلیون و ۳۴۹ هزار دلار بود که با توجه به آمار مقدماتی گمرک ۶٫۲ درصد از ارزش کل صادرات این دوره را دربر می گیرد که نسبت به ۶ ماهه ۱۳۹۴ رشد ۱۳ درصدی دارد و رتبه چهارم را در جدول مربوطه از آن خود کرد.

همچنین در دوره این گزارش، ارزش صادرات نمک، گوگرد، خاک و سنگ گچ، آهک و سیمان ۴۰۴ میلیون دلار بود که ۱٫۹ درصد از ارزش کل صادرات این مدت را شامل شد و در مقایسه با ۶ ماهه نخست سال گذشته کاهش ۱۲ درصدی را ثبت کرد.

علاوه براین ارزش صادرات مس و مصنوعات مس برابر با ۳۹۲ میلیون دلار بود که ۱٫۸ درصد از ارزش کل صادرات را به دست آورد و نسبت به ۶ ماهه سال ۹۴ رشد ۶۰۶ درصدی داشت.
براساس این جداول ۱۰ مقصد اصلی صادراتی ایران در دوره این گزارش کشورهای چین، امارات، عراق، ترکیه، کره جنوبی، هند، افغانستان، ژاپن، پاکستان و عمان بودند که در مجموع ۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از کالاهای صادراتی ایران را به خود اختصاص دادند و ۸۴ درصد از ارزش کل صادرات سهم داشتند و نسبت به دوره ۶ ماهه ابتدایی پارسال رشد پنج درصدی را ثبت کردند.

آمارهای منتشر شده، نشان می دهد در پنج ماهه نخست ۹۵ میزان صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی ۵۰ میلیون تن به ارزش ۱۹٫۱ میلیارد دلار بود که در مقایسه با پنج ماهه ۹۴ از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۲۵٫۶ و ۱۰٫۲ درصد رشد داشت.

پنج ماهه امسال به میزان ۱۶٫۷ میلیارد دلار کالا وارد کشور شد که ۳٫۴ میلیارد دلار سرمایه ای، ۲٫۹ میلیارد دلار کالای مصرفی و ۱۰٫۳ میلیارد دلار کالای واسطه ای بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی