رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

معاون مسکن وساختمان وزارتخانه راه و شهرسازی
معاون مسکن وساختمان وزارتخانه راه و شهرسازی؛

بهینه‌سازی مصرف انرژی ابتدا ازساختمان‌های دولتی آغازشود

حامد مظاهریان، معاون مسکن وساختمان وزارتخانه راه و شهرسازی با بیان اینکه بهینه‌سازی مصرف انرژی ابتدا می بایست از ساختمان های دولتی آغازشود ازاقدامات وزارتخانه متبوعش برای اجرایی کردن بهره وری انرژی درساختمانهای دولتی و خصوصی خبر داد. به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، حامد مظاهریان در دومین همایش اجرای قوانین […]

حامد مظاهریان، معاون مسکن وساختمان وزارتخانه راه و شهرسازی با بیان اینکه بهینه‌سازی مصرف انرژی ابتدا می بایست از ساختمان های دولتی آغازشود ازاقدامات وزارتخانه متبوعش برای اجرایی کردن بهره وری انرژی درساختمانهای دولتی و خصوصی خبر داد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، حامد مظاهریان در دومین همایش اجرای قوانین انرژی درساختمان ضمن بیان مطلب فوق و با ذکرمقدمه ای اظهارداشت: بشر در میزان مصرف انرژی فسیلی در وضعیت خطرناکی است به طوری که این وضعیت قابل چشم­پوشی نیست و این امر نه تنها کاهش منابع انرژی را در بر دارد بلکه نسل بشر را نیز در معرض تهدید قرار می­ دهد.

وی با بیان اینکه این تهدیدات جهانی به مرحله­ ای رسیده که جهان به یک اتفاق نظر در کاهش مصرف انرژی رسیده است تاکید کرد:چند سال پیش بحث­ها و اختلاف نظرهای بسیاری درباره این موضوع بین دانشمندان وجود داشت و یک دو دستگی بین صاحب نظران در این باره وجود داشت. اما اکنون همه به یک اقناع کلی درباره جدی بودن مخاطرات این امر رسیده­اند و تعهداتی نیز برای کاهش میزان مصرف انرژی­ های فسیلی در بین کشورهای مختلف منعقد شده و بر این اساس کشور ما ملزم شده است ۱۴ درصد از تولید گاز کربنیک خود را کاهش دهد.

مظاهریان افزود: در این تعهدات جهانی احساس خطر برعهده کشورها وجود دارد و یکی از مهمترین بخش­ها بخش ساختمان است چرا که برای کاهش مصرف انرژی در واحدهای صنعتی اقدامات مشخصی باید انجام داد و شاید فقط بحث اصلی یک پروسه زمانی انطباق­پذیر و مسئله تامین مالی باشد.

وی تاکید کرد: ولی بخش ساختمان ۲۳ میلیون خانوار را شامل می ­شود و دارای اجزای کوچک تری است و به همان میزان تبعات اجتماعی فراوانی را به دنبال دارد بنابراین با توجه به این امر سختی این کار میان­ بخشی بودن این مهم است.

معاون مسکن وساختمان با تاکید براین امر که به نظر می­ رسد در چهار بخش لازم است اقدامات لازم صورت گیرد گفت: در ابتدا ما نیازمند تصویب آئین­ نامه­ ها و قوانین لازم­ الاجرا هستیم. در این راستا تدوین آیین ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف درحال تصویب است که از شفافیت لازم برخوردار است و در قالب آن آئین­ نامه مرتبط با آن نیز در حال تصویب است که امیدواریم در سال آینده اجرایی شود.

وی افزود: علاوه بر بحث قانون ،مسئله تامین مالی نیز مهم است چرا که اجرایی کردن چنین فرآیندهایی طیف گسترده­ای را در بر می­ گیرد و بحث تامین مالی همیشه از بحث­ های جدی است زیرا کاهش مصرف انرژی مستلزم استفاده از فناوری­ های نوین است که اجرایی کردن آن هزینه ­بر و تامین این هزینه برعهده خانوارها است.

معاون مسکن و ساختمان تاکید کرد: بحث سوم موضوع نظارت است. ما باید یک سیستم نظارتی را ایجاد کنیم که از عملیاتی شدن این فرآیندها اطمینان لازم حاصل کنیم.

وی خاطرنشان ساخت: علاوه براین چهارمین موضوع ، بحث اطلاع­ رسانی به مردم و متخصصان است که برگزاری این همایش اقدامی مطلوب در راستای تحقق این هدف است. معاون مسکن و ساختمان وزارتخانه راه شهرسازی با اشاره به تجربه بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان ها در کشور فرانسه تاکید کرد:در کشور فرانسه برای بهینه ­سازی مصرف انرژی ۱ میلیارد یورو بودجه در نظر گرفته شده و به ازای هر فرد بزرگسال ۸ هزار یورو با تسهیلات صفر درصد واگذار شده است .علاوه بر این ۳۰ درصد تخفیفات مالیاتی نیز در نظر گرفته شده و حمایت­ های و تسهیلات ویژه­ای برای افراد کم­ درآمد نیز مدنظر گرفته شده است.

وی با تاکید براین امر که در این طرح فقط فرآیندها رصد شده است اظهارداشت: بنابراین در چنین الگویی کنترل فرآیندها از لحاظ انطباق قطعات و فن آوری های استفاده شده با استانداردهای تدوین شده از اولویت­ های اصلی است.

مظاهریان گفت:در چنین فرآیندی جالب است که الگوی اجرایی شدن بهینه­ سازی مصرف انرژی در ساختمان­ ها فقط شامل دو مولفه به­کارگیری پنجره­ های دوجداره و نیز عایق­کاری سقف محدود شده است و این امر بیانگر آن است که هدف­ های غیرقابل وصول در این طرح دیده نشده است و تنها هدف دولت فرانسه این است که با استفاده از نظام تامین مالی و کنترل فرآیندها خانوارها را به سمت دوجداره کردن ساختمان­ های خود و نیز عایق­ کاری سقف­ ها سوق دهد.

وی تصریح کرد:براساس این طرح مقرر شده در بازه زمانی دو ساله ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بهینه ­سازی شود که البته آنها امیدوارند این رقم به ۵۰۰ هزار واحد افزایش پیدا کند. بنابراین با بهره ­گیری از این الگو در کشور ما نیز لازم است که برای بهینه­سازی مصرف انرژی تحقق­پذیری و نیز واقع­ گرایی مدنظر قرار گیرد.

مظاهریان خاطرنشان ساخت: براین اساس لازم است که با دید واقع­ بینانه به این بخش نگریسته شود به طوری که آیتم­ هایی نظیر درآمد خانوار، تنوع اقلیمی، فرهنگ و… از جمله مواردی است که در این راستا می­ بایست حتما لحاظ شود.

معاون مسکن وساختمان وزارت راه درهمین حالاز دو اقدام مهم وزارتخانه راه برای بهره وری انرژی درساختمانها نام برد وگفت: اولین اقدام وزارتخانه دراین راستا اصلاح مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان است که این مبحث خوشبختانه شورای تدوین مقررات ملی ساختمان در حال اصلاح است و به زودی یک گزارش جامع در این زمینه ارائه خواهد شد. وی درتشریح اقدام دوم وزارتخانه نیز گفت: اقدام دوم وزارت راه،تدوین آئین­ نامه اجرایی ماده ۱۸ است که در قالب آن ساختمان­ها به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم شده­ اند. باور ما بر این است که اگر واقعا اراده جدی برای بهینه ­سازی مصرف انرژی در ساختمان­ ها وجود دارد دولت باید ابتدا خود آغازگر این امر باشد.

مظاهریان افزود:بنابراین با این رویکرد در بخشی از این آئین ­نامه به ساختمان­های دولتی برای کاهش مصرف انرژی براساس تعهدات تعیین شده ضرب­ العجل داده شده است و در صورت عمل نکردن به آن ابزارهای تنبیهی نیز در نظر گرفته شده است.

وی درباره ساختمان های بخش خصوصی نیز گفت:در خصوص ساختمان ­های خصوصی نیز ساختمان­ ها به دو گروه در حال ساخت و یا ساخته شده تقسیم شده ­اند. درمورد ساختمان های در حال ساخت الزامات آئین­ نامه­ای حتما باید رعایت شود و مراکز صدور پروانه نیز باید این مسئله را از نظر انطباق­ پذیری و توصیه­ های مبحث ۱۹ پایش کنند و به طوری که آنها حق ندارند به ساختمان­ هایی که آئین­ نامه مذکور را رعایت نکرده­اند پایان کار ارائه دهند.

معاون مسکن و ساختمان تاکید کرد: در بخش ساختمان­ های موجود نیز مقرر شده که درزمان معامله،فروشنده ملزم شود که نسبت به رعایت مبحث نوزدهم درساختمان مورد معامله به فروشنده تعهد بدهد. مقرر شده این طرح­ها به صورت پایلوت در سه استان اجرایی شود و برگزاری این همایش نیز فرصت مغتنمی است تا صاحب­ نظران اظهارات خود را دراین زمینه عنوان کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی