رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

آذردما گستر
در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی؛

مصاحبه اختصاصی با محمدرضا کردی مدیر فروش شرکت آذردما گستر

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهای‌شان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در […]

نمایشگاه‌‌ فرصت خوبی را برای صاحبان صنایع فراهم می‌ کند تا توانمندی‌ها، محصولات و دستاوردهای‌شان را در سطح وسیعی عرضه کنند و پانزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از تاریخ ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۵ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز بکار کرده است و فعالان و صاحب‌نظران حوزه تأسیسات در محیطی تجاری و تخصصی گرد هم آورده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات (ویکی پی جی)، با توجه به تحولات اخیر و تأثیر آن بر آینده اقتصــاد و تولیـــدات  کشور، مصاحبه‌ای با محمدرضا کردی مدیر فروش شرکت آذردما گستر  انجام داده‌ایم  و مسایل و مشکلات  صنعتگران و صاحب نظران صنعت تاسیسات آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم .

ضمن معرفی شرکت پیشینه ای از فعالیت های شرکت را عنوان می‌کنید؟  

ما در حدود ۲۵ سال است که شروع به فعالیت کرده‌ایم، کارخانه های مان در تبریز هستند، کارخانه شماره یک‌مان  تولید دیگ‌های آبگرم و آبداغ بخار و منابع و مخازن است و کارخانه شماره دو تولید مبدل‌های حرارتی پالایشگاه‌های پتروشیمی و صنایع غذایی‌ست و انشالله کارخانه شماره سه مان بزودی افتتاح خواهد شد و بحث تحت لایسنس دو شرکت اروپایی، یک آلمانی و یک شرکت اتریشی کاندینیشن است که قصد تولید آن را داریم و این یعنی ما در ایران دو نوع دیگ داریم که یا بصورت فایر تیوب هست یا واتر تیوب و چون قصد تولید ظرفیت بالا را داریم، تلفیقی یا به صورت کاندینیشن تولید می کنیم که بتوانیم در ظرفیت هایی که تا الان در ایران ساخته شده تولید کنیم.- مثلا ما در بحث آبگرم شاید بالاتر از ۱۰ میلیون تا کنون در ایران نساختیم، یعنی ۱۰ میلییون کیلو کالری، اما کاندینیشن این امکان را به ما می دهد تا ۴۰ میلیون کیلو کالری را بسازیم و در بحث دیگ های بخار ما تا الان در فشار ۲۵ بار ظرفیت ۳۰ تن بیشتر نساختیم که این امکان برای ما هست که تا ۷۰ تن را بتوانیم بصورت کامینیت تولید کنیم.-

برای خط چگالشی هم که تحت لایسنس شرکت آلمانی هست و در این چند روز در حال امضای قرارداد هستیم و چون الان المانی‌ها هم مهمان ما هستند امیدواریم که بتوانیم کارمان را انجام بدهیم .

در بحث ساختمان، نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی و در کل صنایع مرتبط، می توان گفت که ما در تمام صنایع هستیم و به نوعی جزو صنایع مادر محسوب می‌شویم، دفتری در تبریز داریم و دفتری هم در تهران و ۳۱ نمایندگی در کل کشور را دارا هستیم، نماینده اروپایی ما در روسیه هست، نماینده آسیای مرکزی ما در تاجیکستان، ارمنستان، قرقیزستان ، شمال و جنوب عراق و افغانستان نماینده داریم و صادرات به اروپا و افریقا را در حال حاضر داریم .

با این اوصاف بازار هدف اصلی آذردما گستر کجاست؟

راندمان‌ ما اکنون یک راندمان اروپایی است، یعنی راندمانی که در ایران گرید انرژی(برچسب انرژی) a گرفته ۸۶ درصد است که  راندمان ما ۹۱٫۵ درصد، اما راندمان روز دنیا و روز اروپا ۹۴ درصد است و کارخانه شماره ۳ ما که انشاالله تا اخر سال به بهره‌برداری می‌رسد و تمام تلاشش این است که به استانداردهای روز دنیا یعنی ۹۴ درصد برسد، اما تمام هدف ما این است که به بازار اروپا و افریقا و بخصوص اروپا وارد بشویم، چرا که ما استاندارد ۳۱اف ۴۰۸ اروپا را گرفته ایم و مجوز را داریم و این امکان را داریم ، اما اگر بخواهیم با قدرت وارد بشویم و جای شک و شبهه ای نباشد باید با راندمان ۹۴ وارد بشویم .

آقای اسفهبدی معاون وزیر از بهبود صادرات در ۶ ماهه نخست امسال گفتند و از مثبت بودن شیب تراز صادرات و وعده بهبودی اوضاع تا ۶ ماه  اینده را دادند، اذردما گستر هم ، موافق این نظر است؟

ما در ۶ ماهه اول نه این گونه نبوده ایم و نمی‌توانیم اینطور بگوییم اما در ۶ ماهه دوم امیدوار هستیم، چون حقیقت این است که الان یک صحبتی هست که همه دوستان می کنند که ما خوب قرارداد می‌بندیم و خیلی  پول می‌گیریم حالا چه در بحث داخل، چه در بحث خارج اما عملا در ۶ ماه اول اگر دوستان گفتند من به عنوان مدیر بازرگانی این شرکت تکذیب می‌کنم، در ۶ ماه اول طبق رصدی که ما داریم نه چنان صادراتی نداشتیم و هدف‌مان این است که در ۶ ماهه دوم بهبود پیدا کند.

بیشتر شرکت ها مشکل را نقدینگی عنوان می‌کردند نظر شما هم همین طور است؟

بله عرض کردم ما خیلی خوب قرارداد می بندیم و خیلی بد پول می‌گیریم! یعنی پروژه هست و ما الان خط تولیدمان پر است اما وقتی به بحث تسویه حساب و پیش پرداخت می‌رسیم؛ متاسفانه برای ما هم مثل تمام بازارها پول نیست.

مشکلات اصلی دیگر آذردما گستر غیر از نقدینگی چیست ؟

ما باید یک چیز را قبول کنیم، این که تحریم خیلی ما را اذیت کرد، متریالی که استفاده می کردیم، برای مثال ما لوله ورق را از  پارت ۵۰۰ تنی از المان وارد می‌کردیم اما الان خیلی از دوستان می‌گویند که ورق اروپای غربی است، عملا ما نمی‌توانیم وارد کنیم و این محدودیت در واردات لوله و ورق که متریال های اصلی ما هستند، وجود دارد.

مشکل اصلی ما گرانی تجهیزات وارداتی است، به خصوص لوله و ورق، حالا تجهیزات کنترلی، شما اگر بخواهید از یک شرکتی مثل ما سه دستگاه دیگ بخار که در یاسوج نصب کردیم، تاسیسات ایرانی اش شد ۳۰ میلیون تومان و تجهیزات اروپایی‌اش شد ۱۰۰ میلیون تومان! یعنی۳ برابر که عملا نتوانستیم کاری هم انجام بدهیم .

تاثیر شرکت های وارد کننده مثلا گراندفوس و شرکتی که نماینده آن هاست روی قیمت تمام شده بهای محصولات شرکت اذردما گستر چقدر تاثیر دارد؟

ما الان با شرکت پمپ ابارا کار نمی‌کنیم و با گراندفوس کار می‌کنیم و مجبور شدیم از این‌ها بخریم .

یعنی بازار شان انحصاری شده است؟

یکی از علت‌ها همین انحصاری بودن است و این که می‌توانند با قیمت‌ها بازی کنند و اگر بازار طوری باشد که به صورت انحصاری نباشد و به صورت رقابتی باشد هم آن‌ها بازار بیشتری در ایران خواهند داشت و هم ما راغب‌تر خواهیم بود و اگر ما بدانیم که نبارا یا ابارا با ما کنار می آید یا پمپ لیو، حالا هر پمپی یا گراندفوس، اما وقتی انحصاری می‌شود شرایط خاص خود را دارد و یک مقدار دست و پای ما را می بندد و به تبع ان وقتی قیمت بالا رفت، پیمانکار ما ترجیح بر تغییر برند می‌دهد.

یعنی کیفیت شرکت های داخلی و سطح آن ها به حدی نرسیده که شما بخواهید تجهیزات خود را از انها تهیه کنید؟ چون بقیه شرکت ها هم این گله را داشتند؟

ما موتورخانه را به سه قسمت تقسیم می‌کنیم چون تخصصی موتورخانه کار می‌کنیم، قسمت گرم، سرد و پمپاژ، اگر ما پمپ ها را یک دسته تقسیم کنیم، سرمایش و چیلر یک دسته و دیگ های بخار هم به یک قسمت تقسیم کنیم، می توانیم ادعا کنیم که در بحث گرمایشی پیشرفتمان نزدیک به دنیا است، اما در بحث سرمایش و پمپاژ یک مقدار فاصله داریم به خصوص در سرمایش اما در بحث دیگ به قول مهندیسن مشاوری که پیر این کار هستند می گویند اشتباه محظ است که ما بخواهیم دیگ  را از کشورهای دیگر حتی چین و آلمان وارد کنیم و حالا محصولات ما قابل رقابت هم هست و قابل اعتماد هست اما چند شرکت  این طورند.

با محصول خاصی در نمایشگاه امسال شرکت کردید؟

ما دو محصول در نمایشگاه امسال آوردیم، اما انتظار داشتیم که بازار امسال خیلی بتواند کمک کند چون یک مجموعه خصوصی هستیم و گردش پولمان به گردش فروشمان بستگی دارد و یک مقدار امسال بسته بودیم وگرنه امسال خیلی برنامه‌های خوب برای نمایشگاه داشتیم و یک محصول جدید خیلی خوب داشتیم که نتوانستیم به نمایشگاه برسانیم.

آن محصول چه محصولی بود؟

محصول این بود که  دودکش‌های دیگ‌هایمان را بصورت پلی اتیلن کنیم و یعنی خروجی را به حدی کم بکنیم که راندمان را بالا ببریم و مصرف سوخت را پایین بیاوریم و خروجی بصورتی باشد که  از دودکش‌های‌مان بصورت پلی اتیلن استفاده کنیم که این در برنامه ۶ ماهه دوم ما قرار گرفته است چرا که همه اینها هزینه بر هستند و این نقشه‌هایی که خرید می‌کنیم بین ۸ تا ۱۰ هزار یورو هر نقشه را خرید می‌کنیم .

الان هم یک دیگ بخار هست که ما طراحی کرده‌ایم، کوره وسط هست، یک پاس اضافه کردیم راندمان را بالا بردیم و در بحث تولید انبوه هم چیزی حدود ۵۰ عدد تولید کردیم و این خوب بود اما به هدف اصلی خود که رسیدن به دیگ‌های بخاری که می خواستیم به حداقل نقطه چگالش برسانیم، نتوانستیم برسیم.

آینده صنعت تاسیسات را در بویلرهای چگالشی می‌بینید؟

ما اگر به قبل برگردیم خیلی‌ها از بخاری استفاده می‌کردند بعد به ابگرمکن‌های دیواری رسیدیم بعد به دیگ‌های چدنی رسیدیم بعد دیگ‌های فولادی ، خواه یا ناخواه بعد به دیگ‌های چگالشی می رود چون راندمان بالایی هست، راندمان ۹۸ درصد، خوب طبیعتا یک سیر تکاملی است اما چگال‌ها مشکل خاص خود را دارد تا یک ظرفیتی بیشتر نمی توانید، الان شرکت پاکمن می‌گوید ما تا ۴ میلیون کیلو کالری میتوانیم تولید کنیم اما ولف المان و … ادعای‌شان این است که ما ۸۰۰ کیلو بیشتر نمی توانیم تولید کنیم .

رمز موفقیت و ماندگاری نام شرکت شما در این صنعت چیست؟

بروزشدن!

اگر شما تغییر نکنید خواهید مرد، ما هم باید تغییر کنیم هم باید بروز باشیم، تمام تلاشمان این است که با آلمان که مهد صنعت دنیاست شریک تجاری بشویم، تمام تلاش ما بروز بودن ماست، دیگ چگالشی ، راندمان ۹۴ روز دنیاست .

صحت سنجی اعدادی که شرکت ها می‌گویند مانند ۹۸ درصد پاکمن، قابل ارزیابی است؟

یکی از برنامه‌های ما با آلمانی‌ها این است که یک آزمایشگاه داشته باشیم و این جزو قرارداد ماست، ما الان می‌گوییم راندمان ۹۱ ، ۹۰ درصد، شاید من اشتباه کنم و منکر این نیستم. شما اگر بخواهید ظرفیت یک بویلر را واقعی به ما بگویید در یک ظرفیت ۱۵۰ کیلو که یک ظرفیت بسیار کوچک است یک محاسبات ترمودینامیک عریض و طویلی دارد که حتی خیلی از شرکت‌های ایرانی این محاسبات را نمی‌توانند انجام دهند اما نقشه‌هایی که ما الان داریم با محاسبات ترمودینامیکی است که متاسفانه محاسبات را به ما نمی‌دهند، مثلا در بحث سرمایش شرکت مهراصل این آزمایشگاه را داراست و ما می‌خواهیم برای اولین بار این آزمایشگاه را که توسط خود کشور المان در کارخانه مستقر کنیم که اگر ادعایی می‌کنیم ۹۰ درصد یا هر درصدی این ادعا همراه با مدارک و ادله باشد.

این آزمایشگاه صرفا برای آذردما گستر است؟

نه، تلاش ما این است که در این پایگاه بصورت یک پایگاه فنی باشیم، به طور مثال از دانشگاه ها و مرکز تحقیق و توسعه باشد و خصوصی‌اش نکنیم و مدیران شرکت هم چنین ترجیحی ندارند که حتما خصوصی باشد.

نظر شما در مورد نحوه عملکرد و اجرای شرکت نمانگر به عنوان مجری چندین ساله نمایشگاه تاسیسات چیست؟

ما گله مندیم اما به چه خاطر؟ متاسفانه من خودم با دکتر جلالی یک مشاجره لفظی داشتم به ما می‌گویند ۸ صبح که پول بریزید و مثلا روز ۳۰ شهریور ساعت ۴ بعداز ظهر ما می توانید غرف را انتخاب کنید، هر کس که از ساعت ۸ به بعد  پول می ریزد اولویت دارد، ما ساعت ۸:۰۱ پول را واریز کردیم ، حالا نفر اول نباشم نفر دوم باید باشم یا سال پیش من ۷:۵۶ دقیقه پول را واریز کردم و بعلت زود واریز کردن جریمه شدیم وافتادیم آخر!  امسال ۸:۰۱ پول را واریز کردم و ساعت ۳ دفتر بودم برای جانمایی که جانمایی‌ها انجام شده بود و ما را به تمسخر گرفته بودند و جایگاه اصلی ما را از ما گرفتند و این جاها از قبل داده شده بود.

باید کسانی بیایند که بتوانند این کار را انجام دهند و رعایت کنند و اگر انحصاری در دست نمانگر نباشد یک مرجع رسیدگی برای اینکه من دادمان را پیش انها ببریم باشد که با پرداخت این همه هزینه این نحوه جانمایی ما و یا آخر انداختن ما باشد.

استقبال از نمایشگاه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

امسال یک مقدار ضعیف‌تر بوده و نمایشگاه خلوت‌تر بوده و نسبت به سال‌های گذشته ضعیف‌تر بوده است .

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی