رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

خط اعتباری ارزی؛ دوپینگ صنعتگران و پیمانکاران

خط اعتباری ارزی از دو مسیر به حمایت از صنایع می‌پردازند، به گونه‌ای که درحال‌حاضر صندوق توسعه ملی با گشایش خط اعتباری خریدار، تامین مالی شرکت‌های hdvhkd را برای خرید محصولات ایرانی با همکاری بانک خارجی مقصد تضمین می‌کند. مسیر دیگر گشایش خطوط اعتبار ارزی برای پیمانکاران ایرانی در پروژه‌های داخلی است که هنوز اجرایی […]

خط اعتباری ارزی از دو مسیر به حمایت از صنایع می‌پردازند، به گونه‌ای که درحال‌حاضر صندوق توسعه ملی با گشایش خط اعتباری خریدار، تامین مالی شرکت‌های hdvhkd را برای خرید محصولات ایرانی با همکاری بانک خارجی مقصد تضمین می‌کند.

مسیر دیگر گشایش خطوط اعتبار ارزی برای پیمانکاران ایرانی در پروژه‌های داخلی است که هنوز اجرایی نشده و قائم‌مقام صندوق توسعه ملی در گفت‌وگو با صمت از اجرایی شدن آن در آینده‌ای نزدیک خبر داده که درحال‌حاضر به دنبال راهکار چگونگی اجرای آن هستند.

درحال‌حاضر طرح‌هایی که پیمانکاران و شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در کشورهای همسایه در اختیار می‌گیرند با حمایت صندوق ضمانت صادرات تضمین و بازپرداخت می‌شود گرچه برای اجرای درست این طرح دولت، بانک خارجی بازپرداخت منابع مالی که از سوی بانک توسعه صادرات انجام شده را نیز تضمین می‌کند تا مسیر اجرای پروژه و بازگشت منابع مالی با مشکل مواجه نشود. حمایت از پیمانکاران ایرانی با تضمین‌های داخلی مسیر ورود کشور به پروژه‌های بین‌المللی را هموار می‌کند تا ایران بتوان براساس هدف‌گذاری انجام شده سهم مناسبی از درآمدهای ارزی ناشی از صادرات خدمات فنی و مهندسی کسب کند.

تضمین برای خارجی‌ها
گشایش خط اعتباری برای خریدار خارجی نیز گام دیگری است که صندوق توسعه ملی برای حمایت از صادرات کالاهای ایرانی در نظر گرفته تا در کنار ورود پیمانکاران ایرانی استفاده از تجهیزات و کالاهای ایرانی نیز تسهیل شود. شاید در شرایط کنونی که سازمان‌های داخلی به ضرورت حمایت از تولیدات داخلی در بازارهای بین‌المللی پی برده‌اند تنها محدودیت مبادلات بانکی در اجرای این برنامه‌ها دست‌اندازهایی را ایجاد کند. در همین زمینه قائم‌مقام صندوق توسعه ملی با اشاره به اینکه برای حمایت از تولیدکننده داخلی خط اعتباری خریدار را راه‌اندازی کردیم به صمت گفت: در صنایع مختلف کشور برای ترغیب خریدار به استفاده از کالاهای ایرانی در پروژه‌های داخلی و همچنین افزایش تقاضای خارجی برای محصولات ایرانی خط اعتباری خریدار راه‌اندازی شده که بر اساس آن در صورتی که خریدار و مشتری تجهیزات و ماشین‌آلات کشور ۷۰درصد از محصولات ایرانی را در آن استفاده کنند و ۳۰ درصد از هزینه کل آن محصول هم آورده طرف خارجی باشد ما به مشتری خارجی با رعایت ضمانت‌ها و گارانتی‌های برگشت سرمایه وام می‌دهیم.

علیرضا صالح با ارائه این نمونه که اگر شرکتی نیاز به تعمیر کشتی یا سوپرتانک‌هایش داشته باشد که اجرای آن نیاز به قطعات و تجهیزاتی دارد در صورتی که ۷۰ درصد از محصولات و تجهیزات دریایی مورد نیاز تولید ایران باشد به مشتری خارجی وام می‌دهیم افزود: برای اجرای این هدف خط اعتباری را اختصاص می‌دهیم تا از طریق این امتیازها، خریدار خارجی به خرید و استفاده از محصولات صنعتی و غیرصنعتی ایرانی ترغیب شود.

او با تاکید بر اینکه این طرح حمایتی خریدهای خارجی محصولات خام را شامل نمی‌شود، اظهار کرد: اگر کسی در کشور سنگ‌آهن صادر کند ما به خریدار این محصول وام نمی‌دهیم و خط اعتباری خریدار مشمول او نمی‌شود. اما اگر شمش آهن و میلگرد یا ورق صادر کند ما می‌توانیم به مشتری که در تامین مالی مشکل دارد، خط اعتباری اختصاص دهیم.
صالح با نگاهی به حمایت‌های صندوق توسعه ملی از پیمانکاران در پروژه‌های خارجی افزود: اگر پیمانکاران ایرانی در مناقصه یک کشور خارجی برنده شوند برای شروع کار باید تا ۸ درصد هزینه پروژه را خرج تجهیز کارگاه کنند و صندوق توسعه ملی به ارائه تسهیلات آن بپردازد و ۱۳ تا ۱۴ درصد اعتبار را که باید به منظور ضمانت در کشور میزبان پروژه به عنوان سپرده بگذارند نیز تضمین می‌کنیم.

او با تاکید بر اینکه قانون به آنها اجازه فعالیت در قالب اعتبار خریدار را داده، تصریح کرد: در اقدام دیگری این صندوق به دنبال اجرای طرح اعتبار فروشنده است که باید راهکار آن پیدا شود برای نمونه اگر شرکتی تضمین کند که ۵۰۰ میلیون دلار صادرات دائمی به کشوری خواهد داشت، این صندوق می‌تواند یک‌چهارم ارزش آن را برای خریدار سپرده‌گذاری کند تا بتوانند تامین مالی کنند. حال در شرایط کنونی ما در قالب اعتبار خریدار برای کشورهای خارجی ۲ میلیارد دلار اعتبار تعیین کرده‌ایم که تاکنون برای یک میلیارد دلار آن درخواست سپرده‌گذاری داشته‌ایم اما اجرای آن را منوط به ارائه برنامه کرده‌ایم.

تامین مالی پروژه‌های بزرگ همواره یکی از موانع رقابت شرکت‌های ایرانی با پیمانکاران خارجی بوده که برخی کارشناسان نرخ سود بالای تسهیلات ریالی در کشور را عامل بازدارنده ورود شرکت‌های ایرانی از طریق تسهیلات ریالی به پروژه‌ها می‌دانند. در چنین شرایطی حمایت از پیمانکاران با بهره‌گیری از تسهیلات ارزی بستر رقابت شرکت‌های ایرانی با پیمانکاران خارجی را در پروژه‌ها فراهم می‌کند که در اجرای آن نیز می‌توان از الگوی گشایش اعتبار خرید خارجی درجهت افزایش خرید تجهیزات خارجی با تضمین مدت‌دار بازگشت اعتبار آن برای شرکت‌های تامین‌کننده کالا استفاده کرد. در همین زمینه قائم‌مقام صندوق توسعه ملی با بیان اینکه به دنبال تامین ارزی پروژه‌های داخلی نیز هستیم افزود: قصد داریم تسهیلات ارزی را دراختیار شرکت‌های بزرگی که دارای گردش مالی خوبی هستند و تاکنون پروژه‌های کلانی را در داخل و خارج از کشور اجرا کرده‌اند قرار دهیم اما این موضوع منوط به آن است که این شرکت‌ها با تامین‌کننده‌های تجهیزات به صورت قسطی کار کنند تا تقاضا برای تجهیزات داخلی کشور هم مورد توجه قرار گیرد. حال در صورتی که این هدف محقق شود شرکت‌های بزرگ داخلی می‌توانند در کنار شرکت‌های خارجی در مناقصه‌ها و اجرای پروژه‌ها به رقابت بپردازند.

تقویت صادرات تضمینی
ایران در حمایت از صادرکنندگانی که بتوانند کالا به کشورهای مختلف صادر کنند خریداران خارجی کالاهای ایرانی را تشویق می‌کند. در همین زمینه خط اعتباری با همکاری کشورهای خریداران راه‌اندازی می‌شود تا با تضمین خرید منابع مالی به صورت قسطی به کشور برگردد. در همین راستا پیش از این نیز علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفته بود که خریداران خارجی کالاهای ایرانی، کالاها را مدت‌دار می‌خرند و ما پول صادرکننده ایرانی را نقد پرداخت می‌کنیم اما در سررسیدهای ۶ تا یکساله پول خود را از بانک کشورهای هدف دریافت و بانک کشور مقصد به واردکننده کشور خود به صورت مدت‌دار کالا را ارائه می‌کند. این روش ارائه خطوط اعتباری زمینه افزایش صادرات کالاهای ایرانی را فراهم می‌کند. در همین راستا خط اعتباری برای افغانستان سالانه تا ۵۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده چراکه چشم‌انداز همکاری با کشورهای منطقه همچون عراق و پاکستان و… روشن است. از این‌رو به دلیل اقتضائات اقتصادی و تعامل پیمانکاران ایرانی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی و اجرای طرح‌های زیرساختی و عمرانی در کشورهای مختلف در حال مذاکره با صندوق توسعه ملی هستیم تا خط اعتبار یک میلیارد دلاری در اختیار بانک توسعه صادرات قرار گیرد. ما نیز این خط اعتباری را در اختیار صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی قرار خواهیم داد تا شرکت‌های ما بتوانند در خارج از کشور طرح‌های زیرساختی را اجرا کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی