رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

بازار سهام در به دنبال لیدر قدرتمند
گروه پالایش و معدنی در رقابت با گروه خودرویی؛

بازار سهام در به دنبال لیدر قدرتمند

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان هفته نخست آبان امسال ۱۲۰۸واحد رشد کرد و به عدد ۷۹ هزار و ۲۹۹ واحد رسید. به گزارش گروه بانک و بیمه و بورس ویکی‌پی‌جی، در هفته نخست آبان ماه امسال در مدت ۵ روز معاملاتی تعداد ۴۶۱۱ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۳ هزار […]

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان هفته نخست آبان امسال ۱۲۰۸واحد رشد کرد و به عدد ۷۹ هزار و ۲۹۹ واحد رسید.

به گزارش گروه بانک و بیمه و بورس ویکی‌پی‌جی، در هفته نخست آبان ماه امسال در مدت ۵ روز معاملاتی تعداد ۴۶۱۱ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۳ هزار و ۵۲۷ میلیارد ریال در ۳۸۲ هزار و ۴۰۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با ۱۲، ۱۹ و ۱۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل تر مواجه شد. همچنین در این مدت تعداد ۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۳ میلیارد ریال در ۱۳۶ نوبت مورد معامله قرار گرفت. شاخص کل نیز در پایان معاملات هفته منتهی به ۷ آبان جاری، ۱٫۵درصد رشد کرد. شاخص بازار اول هم در این مدت با ۹۶۸ واحد افزایش به رقم ۵۵۶۴۵ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۹۱۶ واحد رشد به عدد ۱۷۲۴۹۷واحد رسیدند.

دلایل اقبال به گروه پالایشگاهی

بازار سهام در حال حاضر روی صنایع مختلف در حال حرکت است تا لیدری قدرتمند را بیابد. با توجه معاملات هفته گذشته به نظر می رسد گروه پالایشگاهی و معدنی دو گروهی هستند که می توانند این نقش را در غیاب خودرویی ها به خوبی ایفا کنند اما باید منتظر ماند و دید که آیا این گروه ها قدرت آن را دارند که بعد از مدت ها لقب لیدری بازار را باز پس بگیرند یا خیر. در هفته گذشته نگاه اغلب سهامداران به گروه های معدنی، فولادی، پالایشی معطوف شده بود و شاهد افزایش قیمت سهام حاضر در این گروه ها نیز بودیم، به طوری که شرکت های پالایشی یکپارچه سبز رنگ مورد معامله قرار گرفتند.

به نظر می رسد علت این موضوع بحث افزایش نرخ فرآورده های نفتی است که افق روشنی برای این مجموعه ها ایجاد کرده است. همچنین از اخبار مهم پیرامون این شرکت ها می توان به صحبت های مدیر بازرگانی شرکت ملی پالایش و پخش اشاره کرد که گفته است پالایشگاه های بزرگ در صف انتظار ورود به عرصه برندینگ و عرضه سوخت شان در جایگاه هایی با برند خودشان هستند. در گروه پتروشیمی نیز دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت از محاسبه نرخ خوراک مایع و نفتا این شرکت ها با نرخ ارز آزاد و ارائه فرمولی جدید برای محاسبه آن خبر داد که البته به این فرمول براساس فاکتورهایی که در آن لحاظ شده انتقادهای بسیاری از جانب انجمن و شرکت های فعال حوزه پتروشیمی وارد شده است. این مجموعه ها درخواست بازنگری فرمول مذکور را از وزارت نفت دارند.

معاملات فرابورس بر مدار رشد 

نخستین هفته معاملاتی فرابورس ایران آبان ماه جاری با افزایش شاخص کل، حجم، تعداد دفعات و ارزش معاملات همراه بود به نحوی که شاخص کل آن (آیفکس) در ارتفاع ۸۲۸ واحدی قرار گرفت. فرابورس در هفته ای که گذشت با انجام عرضه عمده ۷٫۳ درصد از سهام غیرمدیریتی «میدکو» و نیز عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم را سپری کرد. در هفته معاملاتی منتهی به هفتم آبان ماه تعداد ۳ هزار و ۲۶۳ میلیون ورقه بهادار در ۱۵۵ هزار دفعه در بازارها مورد مبادله قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر ۲۰ هزار و ۳۱۹ میلیارد ریال بود، این ارقام در مقایسه با هفته قبل از آن (هفته پایانی مهرماه) به ترتیب رشد ۱۰۷، ۱۶ و ۱۰۸ درصدی را تجربه کردند.

در همین حال شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۴ واحدی به نزدیکی ارتفاع ۸۲۹ واحدی رسید، ضمن آنکه ارزش بازار نیز با افزایشی ۲۱ هزار و ۹۰۶ میلیارد ریالی، رقم ۹۸۸ هزار و ۵۰۸ میلیارد ریال را روز چهارشنبه پنجم آبان ماه ثبت کرد. بررسی معامله های انجام شده در بازارهای فرابورس ایران نیز نشان می دهد در بازار اول، دوم و پایه به ترتیب تعداد ۱۹۹۴، ۷۷۱ و ۴۲۹ میلیون سهم به ارزش ۶۵۴۸، ۲۷۴۶ و ۷۰۴ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت که در بازارهای اول و دوم افزایش ۲۷۴ و ۲۴درصدی حجم و ۵۲۸ و ۲۵ درصدی ارزش معاملات به ثبت رسیده است. در این میان بازار پایه رشد ۹ درصدی حجم معاملات را در مقابل افت یک درصدی ارزش آن تجربه کرده است. در بازار ابزارهای نوین مالی سرمایه گذاران در هفته ای که گذشت، معامله ۶ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۵ هزار و ۵۱۵ میلیارد ریال را تجربه کردند؛

در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز تعداد ۱۹ میلیون ورقه به ارزش ۲۱۸ میلیارد ریال دادوستد شد و اوراق تسهیلات مسکن معامله ۰٫۲۴ میلیون ورقه تسه به ارزش ۱۹۲ میلیارد ریال را شاهد بود. معاملات اوراق بدهی و تسهیلات مسکن در حالی نسبت به هفته ماقبل با رشد مواجه شد که در خصوص ETF ها (صندوق های سرمایه گذاری مختلط) شاهد افت حجم و ارزش معاملاتی بودیم. در مجموع، در بازار ابزارهای نوین مالی که چهارشنبه هفته گذشته نیز شاهد انجام عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم بود تعداد ۲۵ میلیون ورقه به ارزش ۵ هزار و ۹۲۴ میلیارد ریال دادوستد شد.

سهم ۲۰ درصدی پالایشی ها از ارزش معاملات فرابورس

پالایشی ها در هفته نخست آبان ماه در میان صنایع پیشرو بازار سهام فرابورس (شامل بازارهای اول، دوم و پایه) قرار گرفتند. این گروه بورسی سهم ۲۰ درصدی از ارزش معاملات بازار سهام فرابورس را با دادوستد ۶۲۲ میلیارد ریال تجربه کردند؛ از این گروه نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت تهران به بازار دوم بورس انتقال یافت. پس از پالایشی ها، گروه فلزات اساسی با ارزشی معاملاتی بالغ بر ۵۳۸ میلیارد ریال، سهم ۱۷ درصدی و گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با دادوستد ۴۷۰ میلیارد ریال، سهم ۱۵ درصدی از ارزش کل معاملات را از آن خود کردند. صنایعی همچون بانک ها و موسسات اعتباری، سرمایه گذاری و انبوه سازی نیز در میان ۱۰ صنعت پیشرو معاملات قرار گرفتند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی