رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ارتباط با تفاهمنامه ای که با اتاق صنایع استانبول امضا شده است، گفت: برای نخستین بار در کشور یک شهرک صنعتی مستقل توسط سرمایه گذاران خارجی راه اندازی می شود. به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، علی یزدانی امروز […]

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ارتباط با تفاهمنامه ای که با اتاق صنایع استانبول امضا شده است، گفت: برای نخستین بار در کشور یک شهرک صنعتی مستقل توسط سرمایه گذاران خارجی راه اندازی می شود.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی‌پی‌جی به نقل از ایرنا، علی یزدانی امروز (چهارشنبه) jضمن اشاره به این که سرمایه گذار خارجی در قالب راه اندازی واحد صنعتی کوچک و متوسط به صورت پراکنده در کشور وجود دارد، گفت: مذاکره با اتاق صنایع استانبول برای ایجاد شهرک تخصصی ترکیه ادامه دارد. ترک ها برای احداث ۱۴۰ واحد تولیدی با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ میلیارد دلار برنامه ریزی کرده اند. همچنین اعلام کرده اند خدمات طراحی را هم خودشان انجام می دهند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره محل استقرار این شهرک صنعتی گفت: طرف ترک برای محل استقرار این شهرک چند شاخص را عنوان کرده است که از آن جمله باید نزدیک به فرودگاه، راه آهن و جاده باشد و زیرساخت های آب، برق و گاز آن نیز فراهم شده باشد.
وی با اشاره به اینکه طرف ترک زمینی بیش از ۵۰۰ هکتار را درخواست کرده است، گفت: ما تاکنون ۱۵ منطقه را به آنها پیشنهاد داده ایم.
یزدانی افزود: چینی ها نیز مذاکرات مشابهی را دنبال می کنند، آنها قصد دارند در منطقه سیرجان سرمایه گذاری کنند اما هنوز بطور جدی ورود پیدا نکرده اند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در تشریح همکاری های بین المللی در حوزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در بخش صنعت و معدن گفت: رویکرد سرمایه گذاری مشترک با الزام تولید رقابتی، صادرات حداقل ۳۰ درصد از محصولات، انتقال فناوری و دانش فنی و ایجاد قابلیت توسعه محصول با سرمایه گذاری در واحدهای تحقیق و توسعه از جمله مهمترین الزامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی است.
یزدانی تدوین سیاست های موردنظر در جذب منابع خارجی و انجام فعالیت های مرتبط با آن، تدوین اولویت های سرمایه گذاری بر اساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شناسایی و به روز رسانی دوره های طرح ها، پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری خارجی، تدوین بسته های اطلاعاتی مورد نیاز سرمایه گذاران خارجی و ارایه آن از طریق ابزارهای مختلف و همکاری با نهادهای مرتبط برای ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری را مهمترین رویکردهای اجرایی وزارت صنعت، معدن وتجارت به منظور افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مراجعه به کشورهای هدف و مذاکره با شرکت های سرمایه گذار معتبر بین المللی را یکی از رویکردهای جاری این وزارتخانه عنوان کرد که در دوران پس از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) ۶۲ هیات خارجی به سرپرستی وزیران و مقام های ارشد و ۷۹۱ مقام دولتی به همراه دو هزار و ۵ شرکت خصوصی به کشورهای هدف سفر کرده اند.
به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمارها، تا پایان تیرماه امسال ۸۸ هزار و ۳۵۲ واحد صنعتی پروانه بهره برداری دریافت کرده اند که از این تعداد، ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند، به عبارتی دیگر ۴۶ درصد واحدهای صنعتی کشور در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی قرار دارند.
از تعداد کل واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری ۸۰ هزار و ۴۷۶ واحد جزو صنایع کوچک است. این نسبت در داخل شهرک ها به گونه ای است که از ۳۷ هزار و ۱۴۸ واحد صنعتی ۳۴ هزار و ۹۵۲ واحد جزو صنایع کوچک است.
صنایعی که با اشتغال کمتر از ۵۰ نفر در پروانه بهره برداری فعالیت می کند، صنایع کوچک محسوب می شوند.
چهار هزار و ۳۶۲ واحد از کل واحدهای صنعتی کشور متوسط هستند که یک هزار و ۷۲۹ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقرند و از سه هزار و ۵۱۴ واحد بالای ۱۰۰ نفر اشتغال نیز ۹۰۲ واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی قرار دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی